Doğumdan hemen sonra hamile kalabilir miyim?

Her modern kadın kontrasepsiyona kendi başına bakmalıdır. Özellikle akut soru ailelerde ortaya çıkar, çünkü cinsel ilişkiler düzenli hale gelir. Bugün doğan çocukların çoğu planlanıyor. Yani, bebekler ebeveynler zihinsel, fiziksel ve finansal olarak buna hazır olduğunda doğarlar. Uzun zamandır, bir kadının hamile kalırken doğum yaptığı günler. Neyse ki, modern tıp bize hem hormonal hem de bariyer gibi geniş bir kontraseptif seçeneği sunar. Bununla birlikte, birçok genç annenin bir sorusu vardır - doğumdan hemen sonra hamile kalmak mümkün mü? Vücut fetusu tekrar taşımaya hazır mı, yoksa en azından geçici olarak rahatlamayı ve doğum kontrolünü unutabilir misiniz? Bu makalede konuyla ilgili en acil soruları cevaplamaya çalışacağız.

Doğumdan hemen sonra hamile kalabilir miyim

Hamilelik nasıl oluşur?

Hamilelik olasılığını anlamak için döllenmenin nasıl gerçekleştiğini anlamanız gerekir. Hamileliğin başlangıcı süreci yumurtlamaya bağlıdır - eğer öyleyse, hamilelik her durumda mümkündür, yumurtlama yoksa, prensipte hamilelik gerçekleşemez. Yumurtlama, yumurtalığı terk eden ve döllenmeyi bekleyen bir yumurtanın olgunlaşmasıdır. Sperm yumurtayı döllemezse, patlar ve adet kanaması şeklinde ortaya çıkar. Bu nedenle, bir kadının adet dönemine sahip olmamasına rağmen, üreme sisteminin iyileşmediğine ve hamile kalamayacağına inanılmaktadır. Çoğu durumda, bu doğru olarak adlandırılabilir, ancak genellikle bir kadının doğumdan sonra ilk adet gelmeden önce bile hamile kalması olur.

Kanama sırasında doğumdan hemen sonra hamile kalabilir miyim?

Bildiğiniz gibi, doğumdan sonra bir kadın uterus kanaması yaşar, bu kesinlikle normaldir. Bebeği hamilelik boyunca besleyen plasentanın ayrılmasından sonra, uterusun vücudunda bir yara kalır, ilk kez kanar. Kanama ortalama iki hafta ila iki ay sürer. Şu anda hamile kalmak imkansızdır, çünkü uterus fiziksel olarak yeni bir fetusu kabul edemez. Ancak soru şu ki, doğum kanaması ile seks yapmak kategorik olarak imkansız. Bu dönemde uterusun henüz iyileşmemiş açık bir yarası vardır. Bu, herhangi bir sorun olmadan cinsel olarak girilebilen bakteri ve enfeksiyon için doğrudan bir kapıdır. Ayrıca, ilk aylarda doğum kanalı, özellikle boşluklar varsa, oldukça acı vericidir. Diğer her şeye psikolojik bir faktör ortaya çıkar - genç bir anne yorulur, yeterince uyku alamaz, vücut doğumdan sonra iyileşir, ne tür samimi bir ilişki? Bu yüzden birçok insanın 40 günlük bir dönemi vardır, bu sırada kocası, kural olarak, son zamanlarda bir çocuk doğuran karısını "ziyaret etmez". Bu kez bir kadının hem fiziksel hem de zihinsel olarak doğumdan iyileşmesini sağlar.

Emzirme döneminde hamile kalabilir miyim?

Birkaç on yıl önce, emzirmenin güvenilir bir doğum kontrol yöntemi olduğuna inanılıyordu, bu nedenle Sovyet döneminde kadınlar, bu fırsatı istenmeyen hamileliğe karşı korumak için kullanmak için bebeği mümkün olduğunca uzun süre beslemeye çalıştılar. Bununla birlikte, çok sayıda çalışma ve en önemlisi, emziren annelerin olumsuz deneyimi, emzirerek hamileliğin mümkün olduğunu ve nadiren gerçekleşmediğini doğrulamaktadır. Her şey prolaktin hormonunun konsantrasyonu ile ilgilidir. Prolaktin normalde emzirme döneminde üretilir.Doğa, her şeyi önceki bir hamilelik ve doğumdan tükenmiş bir kadının vücudunu koruyacak şekilde düzenledi. Talep üzerine beslenme kurallarına uyursanız kontrasepsiyon etkisi elde edilebilir. Yani, vücuttaki hormon seviyesinin düşmemesi için, çocuğu en az her 3 saatte bir beslemek gerekir. Rejimde bebeği beslemeden dört saatten fazla süreler varsa, prolaktin hormonunun seviyesi azalır, koruma zayıflar, yumurtlama ve sonuç olarak hamilelik meydana gelebilir. Bu nedenle jinekologlar emzirmenin istenmeyen gebeliğe karşı korunmanın en güvenilir yolu olmadığını, emzirmeyi ummamalısınız.

Sezaryen doğumdan hemen sonra hamile kalmak mümkün mü?

Sezaryen ile doğumdan hemen sonra hamile kalmak mümkün mü
Sezaryen, bebeğin doğum kanalından geçmediği, ancak uterusta cerrahi insizyonla doğduğu cerrahi bir işlemdir. Bebek ve plasentayı çıkardıktan sonra uterus gövdesine bir dikiş uygulanır. Anestezi ve cerrahi müdahale, doğum sürecini doğal doğumdan daha az ağrılı ve karmaşık hale getirmez. Bununla birlikte, böyle bir operasyonla doğum kanalı, serviks ve vajina acı çekmez, bu nedenle ortakların samimi arzusu daha erken gelir. Sezaryen, doğal olmayan bir doğum sürecidir, bu nedenle bazı hormonlar geç üretilebilir. Doktorlar, döngünün restorasyonunun ve sezaryen sonrası yumurtlamanın ortaya çıkmasının çok daha erken gerçekleştiğini söylüyor. Ek olarak, doğumdan sonra ilk kez uterustaki skar, hamilelik için ana kontrendikasyondur. Sezaryen sonrası kadınlar erken gebeliğin tehlikeli olabileceğini, iyileşmemiş bir sütürün kırılabileceğini açıkça anlamalıdır. Bu durumda, rahimdeki bebek çoğu durumda hayatta kalmaz, dahası, annenin yaşamına yoğun kan kaybından bir tehdit vardır. Bu nedenle, tüm doktorlar aynı fikirde - sezaryen sonrası hamilelik en geç üç yıl sonra planlanmalıdır.

Hamilelik doğumdan sonraki ilk aylarda ortaya çıkabilir mi?

Özetle ve makalenin ana sorusunu cevaplayarak, hamileliğin doğumdan sonra ortaya çıkabileceğini güvenle söyleyebiliriz. İlk 2-3 ayda bu olasılık çok düşüktür ve daha sonra yavaş yavaş artar. Özellikle bebek yapay besleniyorsa veya tamamlayıcı gıdaların kullanılmaya başladığı dönemde ve emzirme miktarı ve yoğunluğu azalırsa.

Genellikle doğumdan sonra olgunlaşan ilk yumurtanın derhal döllendiği ve uterusa bağlandığı görülür. Yani, ilk adet henüz gelmemiş olsa bile hamilelik oluşur. Bir kadın vücudunun henüz iyileşmediğini düşünüyor, ancak aslında zaten 2-3 aylık hamile ve bebek zaten hareket ettiğinde hissetmeye başlıyor. Bu tür durumlar sıklıkla ortaya çıkar, bu nedenle bir kadın uyanık olmalı ve doğumdan sonra cinsel ilişkilerin başından itibaren kendini korumaya başlamalıdır. Bariyer kontraseptifleri için uygun değilseniz - bir RİA veya prezervatif, emzirme sırasında izin verilen oral kontraseptifler alabilirsiniz.

Kadınlar hem fiziksel hem de zihinsel olarak çok zor kürtajlara sahiptir. Bu nedenle, kendisini istenmeyen bir hamilelikten korumak için, genç bir anne doğumdan sonraki ilk aylarda bile korunmalıdır. Emzirme ve menstrüasyonun yokluğunun hamileliğe karşı bir koruma garantisi olmadığını unutmayın!

Video: doğumdan sonra ne kadar hamile kalabilirim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat