Hamilelik sırasında güneşlenebilir miyim?

Bir bebek taşımak sadece sorumlu değil, aynı zamanda vücudunuza dikkat etmeniz ve birçok nüansı dikkate almanız gereken zor bir dönemdir. Her hamilelik farklı ilerler, sıklıkla kronik hastalıklar kötüleşir ve eşlik eden sağlık sorunları ortaya çıkar. Aynı kadında bile, birkaç hamilelik taban tabana zıt olabilir. Ve zor durumlarda, doktorlar daha fazla dinlenmeyi ve yürümeyi, vitamin almayı ve fiziksel ve zihinsel olarak aşırı yüklenmemeyi önerirse, sağlıklı ve normal bir hamilelikte katı kısıtlamalar yoktur. Yani, iyi hissediyorsanız, tüm testler düzenliyse, hiçbir şey acıtmaz veya rahatsız etmezse, hayatı sonuna kadar yaşayabilirsiniz - iş, dans, ılımlı fiziksel eforu tolere edin, seks yapın - tüm bunlar güvenlidir. Hamilelik sıcak yaz günlerinde meydana gelirse, birçok hamile anne havuzlarda ve havuzlarda yüzmek ister. Ve yüzmenin hamile vücut üzerinde yararlı bir etkisi varsa, o zaman ultraviyole ışınlarına maruz kalmak şüpheli bir zevktir.

Hamilelik sırasında güneşlenebilir miyim?

Bronzlaşma hamile bir kadın için neden kötüdür?

İnsanlar arasında ve bazı doktorlar arasında, hamile bir kadının güneşlenmemesi gerektiği konusunda açık bir görüş var. Tabii ki, bu konuda bazı gerçekler var. Gerçek şu ki, bir bebeğin bir kadının vücuduna taşınması sırasında hormonal değişiklikler meydana gelir, östrojen seviyesi yükselir, bu da bazı dış etkilere beklenmedik şekilde yanıt verir. Cilt daha savunmasız, hassas, sinirli olur. Doğrudan güneş ışığı melanin üretiminin artmasına neden olur, yüz, karın ve omuzlarda pigmentasyon oluşur. Ne yazık ki, bu lekelerin bazıları daha sonra kendi başlarına, bebeğin doğumundan sonra bile gitmiyor. Bu özellikle açık tenli sahiplerde belirgindir. Bu nedenle hamile kadınlar aktif güneş fazında güneşlenmemelidir. Ancak aynı zamanda, güneşe ılımlı ve yetkin maruz kalma sadece anne adayına fayda sağlayabilir. Hamilelik sırasında güneşlenebilirsiniz, ancak bunu kesinlikle aşağıdaki kurallara göre yapmanız gerekir.

Hamileler için güvenli bronzlaşma kuralları

Dinlenmek için sadece hoş değil, aynı zamanda güvenli, bazı nüansları bilmeniz gerekir.

  1. Doğrudan güneş ışığında olamazsınız, yani 11: 00'e kadar ve 16: 00'dan sonra plajda güneşlenmek en uygunudur. Kavurucu akşam yemeği güneşinin altında yatmak kesinlikle kontrendikedir! Sadece bronzlaşmanın kendisi tehlikeli değildir, aynı zamanda yüksek bir sıcaklık da - hamilelik sırasında anne ve bebeği rahimde zarar veren bir güneş çarpması meydana gelebilir. Hamileliğin sonraki aşamalarında, vücudun aşırı ısınması erken doğumu tetikleyebilir.
  2. Sahilde iken, su rejimini gözlemlediğinizden emin olun - gelecekteki anneyi aşırı ısınma ve dehidrasyondan koruyacaktır. Her saat, en az yarım litre temiz durgun su içmelisiniz.
  3. Tercihen değeri 50'den fazla olan yüksek SPF filtreli bir bronzlaşma maddesi kullandığınızdan emin olun. Kozmetikler süt, krem ​​şeklinde sunulabilir, ancak güneş koruyucu spreylerin kullanılması çok daha uygundur. Her 2-3 saatte bir veya her banyodan sonra yeni bir ürün tabakası uygulayın.
  4. Sadece bronzlaşmadan değil, sonrasında da fon kullanın. Kural olarak, etkilenen epidermisi hafifleten bu yumuşatıcı süt veya jel, kızarıklık, yanma ve ağrıyı hafifletir.
  5. Tatilinize yeni başladıysanız, tatilinizin ilk gününde bronz ten rengi almak için acele etmeyin.Günde yarım saat boyunca güneşlenmeye yavaş yavaş başlayın.
  6. Sahilde güneş gözlüğü, şapka, şemsiye kullandığınızdan emin olun. Karnınızı güneşten ve aşırı ısınmadan koruyan kapalı mayolar veya özel şallar giymeye çalışın.

Bunlar, tüm insanların uyması gereken bronzlaşmayı ve özellikle savunmasız organizmaları - çocuklar, yaşlılar ve elbette hamile kadınlar için basit kurallardır.

Hamilelik sırasında bronzlaşmanın faydaları

Doğru şekilde bronzlaşırsanız, yukarıdaki tüm kurallara uyarak, sakin olabilirsiniz - bronzlaşma sizin için kesinlikle güvenlidir. Ayrıca, orta dozlarda ultraviyole vücut üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Hamilelik sırasında bronzlaşmanın faydaları

  1. Her şeyden önce, güneş, ultraviyole ışınlarının etkisi altında vücutta sentezlenen D vitamini üretimine katkıda bulunur. Yeterli miktarda D vitamini, bebeği gelecekte raşitizmden korumaya yardımcı olur. Ek olarak, bu vitaminin yeterli bir miktarı, bebeğin aktif olarak büyüdüğü ve geliştiği ve iskelet sisteminin büyük anne rezervleri gerektirdiği, özellikle hamileliğin ikinci yarısında önemli olan kalsiyum emilimini kolaylaştırır.
  2. Orta miktarda güneş ışığı endokrin sistemin çalışmasını organize etmenizi sağlar, bu hamilelik sırasında oldukça ciddi bir acı çeken bir kadının bağışıklığını artırır. Bu, özellikle doğal güneş ışığından yararlanamayan kuzey bölgelerinde yaşayanlar için geçerlidir.
  3. Güneş eksikliğinin hemoglobin seviyesini etkileyebildiği kanıtlanmıştır. Demir eksikliği aneminiz varsa, sadece sağlıklı gıdalara dayanmakla kalmaz, aynı zamanda daha sık güneşte olmanız gerekir.

Ancak en önemlisi, güneş ruh halini mükemmel bir şekilde yükseltir, anne ve çocuğun refahını artırır. Tüm hamile kadınların güneşin tadını çıkaramayacağını unutmayın. Kardiyovasküler sistemin herhangi bir hastalığı, özellikle hamilelik sırasında güneşlenmeye kontrendikedir. Buna hipertansiyon, taşikardi, iskemi ve diğer bozukluklar dahildir. Diyabet ve endokrin sistemin diğer hastalıkları ile güneşlenemezsiniz. Dermatolojik hastalıklar varsa, hamilelik sırasında ultraviyole maruziyeti istenmeyen bir durumdur. Mastopati ve düşük yapma tehdidi ile, bu tür bir dinlenme de terk edilmelidir.

Buna ek olarak, soru açık kalır - ya bir bronzlaşma yatağına ne dersiniz? Hamilelik sırasında anında bronzlaşma kapsülünü ziyaret edebilir miyim? Cevap, kadının bunu hamilelikten önce yapıp yapmadığına bağlıdır. Gelecekte anne solaryumu daha önce ziyaret ettiyse, iyi tolere ettiyse, hamilelik sırasında çeşitli prosedürlere izin verilebilir. Daha önce bir solaryumu ziyaret etmediyseniz, hamilelik sırasında kesinlikle başlamamalısınız - vücudunuzun nasıl tepki vereceğini bilmiyorsunuz. Ek olarak, doktorlar bir bronzlaşma yatağındaki alfa ve beta ışınlarının, erken aşamalarda hamile bir kadın için çok gerekli olan folik asidi yıkadığını kabul eder. Folik asit eksikliği, fetal sinir sisteminin konjenital anormalliklerine neden olabilir. Bu durumda risk almak ya da almamak sadece sizin hakkınız ve kişisel seçiminizdir.

Hamilelik bir hastalık değil, vücudunuza daha saygılı ve daha dikkatli olmanız gereken özel bir durumdur. Ve bir bebeğin kalbi altında taşıyorsanız, aktif rekreasyonu ve güneşlenmeyi hiç reddetmemelisiniz. Önemli olan doğru bir şekilde güneşlenmek ve tüm güvenlik önlemlerine uymaktır!

Video: hamilelik sırasında güneşlenmek mümkün mü

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat