Salatalık Prestij F1 - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Herhangi bir önyargı olmaksızın, her ev arazisinde belirli salatalık çeşitlerinin yetiştirildiğini iddia etmek mümkündür. Bu sebze hem taze hem de korunmada kullanılır. Bu makale Prestige F1 gibi bir çeşit yetiştirmek için yönergeler sağlar. Diğer kültür türlerine göre birçok avantajı vardır.

Salatalık Prestij F1

Bu seçim tarım şirketi Zedek tarafından Rusya'nın orta kısmı için yetiştirilen bir melez. Hem açık zeminde hem de seralarda bir ürün elde etmenizi sağlar. Büyüme mevsimi yaklaşık bir buçuk aydır. Meyvelerin ortalama büyüklüğü 7-10 cm, kütle 90 grama ulaşır. Sınıf verimliliği - 1 metrekare M'den 25 kg

Toprağı açık toprağa salatalık dikmek için hazırlama

Bu bitki organik madde açısından zengin hafif topraklarda iyi hissettirir. Ancak her durumda, hazırlanması gereksiz olmayacaktır.

Hazırlık önlemleri, sonbaharda arazinin ön ekimini içerir. Organik ve mineral gübrelerin önerilen bölgeye uygulanmasını içerir. Organik olarak gübre kullanılır. En iyi göstergeler tavuk dışkıları ve mulleindir. Bu gübre basitçe bir kürekle yüzeye yayılır. Mineral gübreler olarak, karmaşık ajanların kullanılması arzu edilir, amofos olabilir. Ayrıca tepeye dağılmış durumda. Sonra site derin bir tam süngü üzerine kazılır. İyi bir ürün elde etmek için bir ürün rotasyon alanına uygulama bir ön koşuldur.

En iyi verim göstergeleri bundan önce büyüdükleri alanda olacaktır:

  • biber;
  • salata;
  • lahana;
  • domates;
  • şalgam.

İlkbaharda, toprak ek olarak yataklara kazılır ve eğer gübreler yeterince uygulanmazsa eklenir. Yatağın altındaki arazi, yeraltı sularının yakın olduğu bir yerde ise, yatak toprağın üzerine 30 cm'ye kadar yükselir.Bunu yapmak için, tabanın doldurulmadığı, dipsiz tahta oluklar koyun.

Seralarda yetiştirmek için, endüstriyel seralarda üretiliyorsa, özel bir toprak bileşimi kullanılır. Bu, küçük hacimli ürünler içeren özel bir serada yapılırsa, bahçedeki toprak, özel mağazalarda satın alınan özel katkı maddeleri ilavesiyle kullanılır.

Fidan ve tohumların ekime hazırlanması

Salatalık dikmenin iki yolu vardır - tohumlar ve fideler.

Tohumların ekime hazırlanması
Böyle bir dikim için, sadece ekimden önce çimlenmeye başlayana kadar ıslatılmış olan tohumlar kullanılır. Veya toprağa kuru formda ekilir. Bu iniş, donun tamamen bittiği bir zamanda gerçekleştirilir. Büyüme uyarıcıları çimlenmeyi hızlandırmak için kullanılır. Bu çeşitlerin yeterince uyarıcıları var.

fide
Bu yöntem daha önceki sebzeleri elde etmek için kullanılır. Son zamanlarda, giderek daha sık uygulanmaktadır. Fide elde etmek için küçük saksılar kullanılır. Plastik veya özel turbadan yapılabilirler. 3 ila 4 adet tohumlar bu saksılara 2 cm derinliğe kadar ekilir ve sulanır. Bunun için toprak, gelecekteki ekim yerinden toprağı karıştırarak özel bir mağazada elde edilir. Tüm bu çalışmalar inişten iki hafta önce yapılır. Saksı toprağı nemli olmalıdır. Tohumlar çimlenene kadar, tencereyi plastik sargı ile örtmeniz tavsiye edilir. Daha sonra altında bir mikro iklim oluşacak ve toprak sık sık kurumaz. Sürgünler ortaya çıktığında, geri kalanını dikkatlice kaldırarak en güçlü bitki kalır. Ve çalıda en fazla 3 yaprak göründüğünde, toprağa ekilebilirler.

Önemli! Salatalık ekilirse, ekimden sonra folyo ile kaplanması tavsiye edilir.

iniş

Çekirdeksiz ekim, tohumların veya özel şeritlerde, 2-5 cm derinliğe kadar veya aynı derinlikte deliklere ekim yapılmasını içerir. Bunu yapmak için rüzgarlardan korunan güneşli bir yer seçin. Dikimden önce, deliklere veya şeritlere gübre verilir - bu organik veya amofos olabilir. Ardından iniş alanı bol miktarda sulanır. Çimlenmiş sürgünler ortaya çıkmadan önce, ekim yerinin bir filmle kaplanması tavsiye edilir.

Fide dikimi. Tencere ile birlikte iniş. Bunu yapmak için, taban temizlenir ve saksıya ekilir. Bu, dikim sırasında bitkinin stresini azaltır ve köküne zarar vermez. Bitki tamamen kökleninceye kadar, bir filmle örtmek daha iyidir.

Hem tohumlar hem de fideler birbirinden 20 cm'ye kadar bir mesafeye ekilir. Dikimden sonra toprak malçlanır. Bunu yapmak için, talaş veya ince kıyılmış saman veya iğneler kullanılır.

sulama

Prestij F1 kalite salatalık sulama
İlk büyüme döneminde, sulama çok dikkatli bir şekilde yapılır. Su, ortamdan daha düşük olmayan bir sıcaklığa sahip olmalıdır. Toprak 30 cm derinliğe kadar nemlendirilir ve çiçeklenme süresi sulama sayısı ile sınırlıdır. Bitkinin taşınması sırasında sayıları artar.

En iyi giyinme

Bitki beslenmesi her yarım ayda bir yapılır. Bunun için hem organik hem de mineral gübreler kullanılır, ancak küçük miktarlarda. Beslerken, bitki büyüme durumuna daha fazla dikkat etmelisiniz.

Üst pansuman ve sulamadan sonra, bitkinin yakınındaki toprak gevşetilir. Bitkinin kökleri yüzeye yakındır, bu nedenle gevşeme onlara zarar vermemek için dikkatlice yapılır. Kompost bitkileri eklenerek iyi sonuçlar verilir.

Bitki hastalıkları

Bu çeşitlilik yapay olarak yetiştirilmesine rağmen, bazı hastalıklardan bağışıklığı yoktur. Yani, bu tür hastalıklara eğilimlidir:

  1. Toz halinde küf - genellikle bitki serin ve yağışlı yazlar sırasında hastalanır, kabartma tozu ile% 0.4 sabun ilavesi ile püskürtülür ve kimyasallar satın alınır.
  2. Peronosporoz - külleme ile aynı şekilde tedavi edilir, Bordeaux sıvısı ile tedavi de kullanılır.
  3. Gri çürüklüğü, nedeni toprağın su basması ve ortam sıcaklığının düşürülmesidir, mantar ilaçları tedavi için kullanılır.

Ürün rotasyonu uygulanarak, alanın sonbaharda tam olarak hasat edilmesi ve derin toprak işlemenin kullanılmasıyla birçok hastalıktan kaçınılabilir.

Bu makale Prestige F1 gibi çeşitli salatalıkların ekilmesi ve yetiştirilmesi için öneriler sunmaktadır. Onlara bağlı kalarak, kişisel arsada iyi bir ürün alacaksınız.

Video: salatalık yetiştirmek için damla sulama

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat