Salatalık Salinas F1 - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Birçok insan salatalık sever. Taze sebzeler sağlıklıdır ve genellikle salata yapmak için kullanılır. Salamura veya salatalık turşusu diyeti çeşitlendirir. Kornişon çeşidinin korunması için idealdir. Küçük meyveler kavanozlara rahatça yerleştirilir. Salinas'ın çeşitliliği sadece böyle bir türü ifade eder. Çeşitlilik erken olgunlaşma periyodu ve uzun meyve verme periyodu ile ayırt edilir. Açık yataklarda, seralarda ve film altında yetiştirmek için tasarlanmıştır.

Salatalık Salinas F1

Sınıf özellikleri

Salinas çeşidi kendiliğinden tozlaşır, böcek müdahalesi gerekmez. İlk salatalık, filizlerin ortaya çıkmasından 40-42 gün sonra tadılabilir. Burçlar ortalama bir örgü ile orta büyüklüktedir. Çiçek salkımları demetlerden oluşur, her grupta 2 ila 4 yumurtalık oluşur. Kadın tipi çiçekler.

Meyvenin şekli ovaldir. Cilt, salatalık boyunca kısa açık çizgili koyu yeşildir. Yüzey küçük tüberküller ve beyaz tüylenme var. Hamur yoğun, sulu, gevrek, acı içermez. Ortalama salatalık kütlesi yaklaşık 90-100 gramdır. Meyveleri kısa, 6 ila 9 cm büyür.

Bitkiler yüksek sıcaklıkları iyi tolere eder, külleme, kladosporyoz ve salatalık mozaiğine oldukça dayanıklıdır. Bir metrekareden iyi bir dikkatle, 9-10 kg olgun salatalık toplayabilirsiniz. Meyveler taşımayı iyi tolere eder, bu nedenle genellikle uzun mesafelerde nakliye için kullanılırlar.

Yetiştirme ve bakım özellikleri

Melez iki şekilde yetiştirilir: fideler ve tohumlar hemen toprağa. Tohumlar önce dekontamine edilmelidir. Bunu yapmak için, zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi içinde yaklaşık yarım saat tutulurlar. Bundan sonra, ekim malzemesi tohumlar yumurtadan çıkana kadar sürekli olarak nemlendirilen ıslak bir beze sarılır.

Son don geçtikten sonra tohum ekmeye başlayabilirsiniz. Dünya iyi ısıtılmalıdır. Optimum sıcaklık + 10- + 12 derecedir. Bitkiler arasında yaklaşık 30 cm, sıralar arasında en az 50 cm boşluk bırakılmalıdır Tohumlar 3-4 cm derinliğe kadar serilir.

Salatalık dikimi için arazi önceden hazırlanır. Humus veya tavuk dışkısı ile gübrelemek gerekir. Sonbahardan beri gübre uygulamak en iyisidir. Ekimden sonra, yataklar dokunmamış malzeme ile kapatılabilir. Malzemeden sulama dünyayı aşındırmaz ve tohumlar yeterli oksijen ve nem alır.

Fideler için, tohumlar hafif ve besleyici topraklara sahip kaplara ekilir. Toprak, olası virüslerden ve haşere larvalarından kurtulmak için ön kalsine edilebilir. Bunu yapmak için, bir fırına veya mikrodalgaya yerleştirilir ve yüksek sıcaklıkta ısıtılır. O zaman organik olmalısın. Bu amaç için iyi inek gübresi veya kuş dışkısıdır. Tohumlar her gün sulanan hazır topraklara serilir. Yaklaşık bir hafta sonra ilk sürgünler görünecektir. Bitkiler üzerinde 4-5 gerçek broşür oluştuğunda kalıcı bir yere nakledilen fideler.

Bakım Kuralları

Tohumları ektikten sonra ve meyve döneminin sonuna kadar, bitkiler mineral ve organik katkı maddeleri ile birkaç kez beslenmelidir. Bu meyvenin büyümesini ve gelişmesini iyi etkileyecektir. Özellikle çiçeklenme sırasında ve aktif meyve olgunlaşması döneminde çalıları beslemek gerekir. Bakım kolaylığı için, salatalık kirpikleri dikey bir ızgaraya veya başka bir desteğe bağlanır. Ayrıca, salatalıkların toprağa gelişen mantarlardan etkilenmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Çalıları sadece ılık, çökeltilmiş su ile sulayın.Soğuk su kökleri aşırı soğutabilir. Sıcaklığın azaldığı akşamları veya sabahın erken saatlerinde, ısı başlamadan önce sulama yapılması önerilir. Sulama yaparken, bitkilerin yapraklarına değil, sadece köklere girmeye çalışmalısınız. Damlama yöntemi tercih edilir. Sulamadan sonra, toprağı oksijenle zenginleştirmek için düzenli olarak gevşetmelisiniz. Prosedür, dünyanın yüzeyine yakın olan bitkilerin kök sistemine zarar vermemek için dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Gevşetme, yer kabuğunun oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır. Gevşemeye paralel olarak, besinleri topraktan çeken ve enfeksiyonları yayan yabani otlar periyodik olarak çıkarılmalıdır.

Zararlı ve Hastalık Kontrolü

Hastalıklara ve zararlılara karşı iyi direncine rağmen, salatalıklara önleme için özel preparatlar püskürtülebilir. Burçları düzenli olarak lezyon açısından incelerseniz, tespit üzerine derhal gerekli önlemleri alabilirsiniz. Bakım kurallarına uyulmaması nedeniyle bitkiler hastalanabilir. Çalılar sıklıkla sulanırsa, sürekli olarak toprağın aşırı ısınmasına izin verirse, bitkiler kök çürümesinden etkilenebilir.

Zararlılar, salatalıkların yakınında güçlü kokulu bitkiler dikerek caydırılabilir. Örneğin, salatalık sıraları arasında sarımsak, dereotu veya soğan ekilebilir. Bir örümcek akarı veya yaprak biti bulunursa, soğan kabuğu infüzyonu hazırlayabilir ve çalılara püskürtebilirsiniz. Önleme için aynı yöntem kullanılabilir.

Variety Salinas bahçıvanlar arasında popülerdir. Küçük yassı salatalıklar konserve için mükemmeldir. Çeşitliliğin bakımı talep edilmez, acemi bahçıvanlar tarafından yetiştirilmeye uygundur.

Yorumlar bahçıvanlar

  1. Antonina V., 59 yaşında: Salinas salatalıkları dekapaj için özel olarak ekilir. Bakımı basit, tüm salatalık küçük ve tadı harika. Bu salatalıkları 3 yıldır büyütüyorum. Meyvelerin kendisi lezzetli, gevrek ve acı bir tat bırakmaz. Onlara arkadaşlarıma davranıyorum, herkes sever.
  2. Vladimir F., 65 yaşında: Salinas salatalık çeşidini ilk kez bu yıl ekledim. Salatalık çok iyi. Küçük, acı değil, kış için boşluklar hazırlamak için harika. Filmin altında açık yataklara salatalık dikildi. Hasat zenginleşti. Eylül ayına kadar salatalık toplandı.

Video: salatalık ne sıklıkta ve ne kadar sulanır?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat