Salatalık Cedric F1 - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Erken olgunlaşma sebzeleri, sebze yetiştiricileri ve yaz sakinleri tarafından her zaman popülerdir. Cedric çeşidi melezlere aittir, kendi kendine tozlaşır ve yüksek verime sahiptir. Kısa büyüme mevsimi nedeniyle, daha sonra yetiştirmek için ısıtmalı seraların kullanımı hariç, çeşit mevsim başına 2 kez yetiştirilebilir.

Salatalık Cedric F1

Bahçıvanlar genellikle yüksek verim kapasitesini ve kalitesini gösteren iç mekan yetiştiriciliği için bu çeşidi seçerler. Meyve olgunlaşması filizlerin ortaya çıkmasından 40-45 gün sonra gerçekleşir.

Hollandalı yetiştiriciler tarafından getirildi. Salatalık, özel tarım için olduğu kadar endüstriyel ölçekte de yetiştirmek için kullanılır.

Sınıf açıklaması

Bitki çalıları güçlüdür, güçlü bir kök sistemine sahiptir. Yanal sürgünlerin sayısı ortalamadır, ana gövde sınırsız büyümeye sahiptir. Çiçek salkımları, her biri en fazla 5 meyve olan demetlere bağlanır. Meyvenin şekli silindiriktir. Yüzeyde beyaz sivri uçlu yivli, orta boy tüberküller yoktur. Hamurun yapısı yoğun, sulu, tohumlar küçük.

Bir meyvenin ortalama ağırlığı 105-110 gramdır. Salatalık 10 ila 14 cm uzunluğunda büyür, meyveler taze salatalar, dekapaj ve dekapaj için kullanılır.

Yetiştirme ve bakım özellikleri

Bitkileri dikerken, çeşitli çalıların gelişiminin bireysel özelliklerini dikkate almak gerekir. Tam büyüme ve gelişme için, bitkilerin sahada yeterli alan sağlaması gerekir. Fide dikimi sırasında girintinin çapı 40 cm olmalıdır, bir metrekareye 2-3'ten fazla çalı dikilmemelidir. Sıralar arasındaki mesafe yaklaşık yarım metre olmalıdır.

Bitkilerin bakımını kolaylaştırmak ve mantarlarla enfeksiyon riskini azaltmak için kirpiklerin dikey desteklere bağlanması önerilir.

Bush oluşumu

Yaz sakinleri ve bahçıvanlar her zaman sebze sayısını artırmanın yollarını arıyorlar. Çalıların oluşumu mükemmel hasat sonuçları getirecektir. Prosedür aşağıdaki gibidir:

  1. 6 yaprağa kadar, tüm yaprakları ve basamakları kesmelisiniz.
  2. Yumurtalıklar sadece ana gövdede bırakılır, lateral sürgünler yumurtalıklar ile birlikte çıkarılır.
  3. Bu bela kaldırılır ve bir kafes veya ağa sabitlenir.
  4. Düğümlerde büyüyen sürgünlerde göründükten sonra, her biri 5 yaprak, daha fazla büyümeyi durdurmak için gövdenin üst kısmı sıkıştırılmalıdır.

Uygun bitki oluşumu, mahsul verimini arttırmanın harika bir yolu olacaktır. Ayrıca, bitkileri periyodik olarak organik ve mineral gübrelerle beslemek önemlidir. Deneyimli sebze yetiştiricileri daha az etkili olmayan halk ilaçları kullanırlar. Meyvelerin çiçeklenme ve aktif olgunlaşması sırasında katkı maddeleri eklemek özellikle önemlidir.

sulama

Çalıların sulanması düzenli olarak gereklidir. Toprağı aşırı ıslatmayın, aksi takdirde kökler çürümeden etkilenebilir. Sulama için oda sıcaklığında ılık su kullanın. Bitkilerin kök altındaki sulanması, suyun yeşilliklere girmesini önlemek gerekir. Bu yaprakların kurumasına neden olabilir. Prosedürü akşamları veya güneş doğmadan sabahın erken saatlerinde yapmak en iyisidir. Salatalıkların sulanması için damla sulama idealdir.

Hastalıklar ve zararlılar

Cedric, kladosporyoza karşı oldukça dirençlidir, ancak diğer bazı hastalıklar bitkilere zarar verebilir. Fusarium, salatalık mozaik virüsü ve külleme, salatalık yapraklarını ve meyvelerini büyüme koşullarını ihlal ederek etkiler. Özel ilaçlar kullanarak bu hastalıkların önlenmesi ve kontrolü için.Enfeksiyonu önlemek için aşağıdaki ipuçlarını uygulamanız önerilir:

Cedric F1

  1. Toprağın su basmasını ve kurumasını önleyin. Sulama, ılımlı miktarda su ile gerçekleştirilir.
  2. Gerektiğinde karmaşık katkı maddeleri ve organik gübreler eklemek.
  3. Bitkilerin aşırı ısınmasına veya hipotermisine izin vermeyin.

Bakım için tüm kurallara uyarsanız, hiçbir hastalık korkutucu olmayacaktır.

Bitkileri zararlılardan korumak için, çalıların düzenli muayenelerini yapmak gerekir. Böcekler bulunursa, bitkileri hemen soğan kabuğu infüzyonu ile tedavi etmek gerekir. Bu aracın caydırıcı etkisi vardır. Yaprak bitlerini, örümcek akarlarını veya beyaz sinekleri püskürtmek için hala iyi bir yol var. Salatalık sıraları arasında soğan, sarımsak veya dereotu dikmeniz gerekir. Halk ilaçları kavgada yardımcı olmazsa, özel bir mağazada böcek öldürücü bir ilaç satın alabilirsiniz. Modern araçlar oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Salatalık Cedric çeşidinin birçok olumlu özelliği vardır. Zengin bir ürün sadece bakım ve yetiştirme koşullarına bağlı değildir. Dikim materyali her zaman işlenmeli ve sadece uygun tohumlar seçilmelidir. Bahçıvanların ve sebze yetiştiricilerinin yorumları olumludur.

Yorumlar bahçıvanlar

  1. Olga Ivanovna, 52 yaşında: Cedric salatalıklarını ikinci yıldır büyütüyorum. Meyveleri sevdim. Çeşitliliğin bakımı zor değildir. Tadı sadece harika. Boşluklar kışa hazırlandı. Acılık olmadan sulu salatalıklar boşluk içermez. Gübreleme sık gelmedi, ancak iyi bir hasat almayı etkilemedi. Çalılar fazla büyümez, onları asla bağlamam, büyük bir planım var ve salatalık dikmek için çok fazla yer kaplamama izin veriyor.
  2. Kirill A., 45 yaşında: Cedric hakkında güzel sözler söylemek istiyorum. Uzun yıllardır salatalık yetiştiriyorum. Bu tür salatalığı sadece üçüncü yıl ekim için kullanıyorum. Her şey bana yakışıyor. Meyveleri sulu ve çıtır, acı değil. Asitleme için idealdir. Hemen hemen tüm salatalıklar aynı boyutta, pürüzsüz ve kısa. Kavanozlara çok iyi uyuyorlar. Çalıların bakımı hızlı ve kolaydır. Ana şey su ve zamanında üst pansuman yapmaktır. Herkese bu salatalıklara dikkat etmesini öneriyorum.

Video: Cedric F1 salatalık

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat