Salatalık Serpantin - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Salatalık, herkesin en sevdiği sebzelerden biridir. Bu şaşırtıcı değil, çünkü salatalıkların düşük kalorili içeriği vardır ve aynı zamanda lezzetli ve uzun zamandır birçok salata ve diğer yemeklerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Sebze, kışın masadaki vitaminlerden memnun olacağı için koruma için idealdir.

Salatalık Serpantinli

Bugün, çeşitli salatalık çeşitleri bolca temsil edilmektedir. Büyümek için tohum seçerken hangisi tercih edilmelidir? Variety Serpentine mükemmel bir seçim olacak!

özellik

Çeşit Serpantin evrenseldir. Melez değil. Film barınakları altında, açık zeminde ve özel çiftliklerde yetiştirmek için uygundur. 1995 yılından beri yetiştirilmektedir ve bu süre zarfında Rusya, Ukrayna ve Moldova'da yüksek popülerlik kazanmıştır.

Bu türün salatalıkları erken olgunlaşma ve yüksek verim ile karakterizedir. Çok yönlülüğü nedeniyle tuzlanabilir ve turşulabilir ve taze olarak kullanılabilir.

Çalıların tanımı

Bu çeşit salatalık, 2 m uzunluğa ulaşan güçlü çalılar ile karakterizedir. Bu bağlamda, jartiyerlerini yapmak gerekir. Bitkinin sürgünleri güçlü, orta yapraklıdır. Yeşil pürüzlü bir yüzeye, açısal, şekil - kalp şeklinde bırakır. Bir demet yumurtalık türü.

Çeşitlilik karışık bir çiçeklenme türüne sahiptir, kadın ve erkek çiçek türleri eşit olarak görünür. İlk mahsul ekim anından 45 gün sonra hasat edilebilir.

Meyve Tanımı

Aşağıdaki dış özellikler, serpantin salatalık meyvelerinin karakteristiğidir:

 1. Silindirik dikdörtgen şekli.
 2. Yüzeyinde seyrek olarak bulunan büyük tüberküllerle soyun.
 3. Hafif yivli yüzey.
 4. Siyah tüylenme.
 5. Kabuğu açık yeşil renkte ancak fark edilir lekeler.
 6. Kalın ama ince, kaba değil.
 7. Ortalama uzunluk 10 cm'dir, ancak 12 cm'ye ulaşabilir.
 8. Çap - 4 cm'ye kadar.
 9. Ağırlık - 115 gr'a kadar.
 10. Mükemmel sunum.

Meyveler ferahlatıcı özelliklere sahip çok gevrek, sulu bir ete sahiptir. Et tadı tatlıdır, hoş bir tat ve belirli bir tat vardır, acı yoktur.

verim göstergeleri

kıvrımlı
1 metrekareden hasat, 20 kg'a ulaşır. Büyüme için iyi koşullar sağlayan bu rakam 25 kg'a ulaşabilir. Serpantin salatalık yaz boyunca meyve verir.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Büyümek için çeşitli salatalık seçerken, avantajları ve dezavantajları incelemelisiniz. Serpantin'in ana avantajları şunlardır:

 1. Dikimde çok yönlülük, açık ve kapalı zeminde büyüyebilir.
 2. Yüksek verim.
 3. Mükemmel ticari nitelikler.
 4. Meyveleri sulu hamur, hoş ve tadı tatlıdır.
 5. Uzun süreli depolama ve nakliye için iyi tolerans.
 6. Kullanımda çok yönlülük.
 7. Düşük bakım gereksinimleri.
 8. Hastalık direnci.

Bu tür salatalığın dezavantajı, genç meyveler üzerinde yemeden önce dikenlerden kurtulma ihtiyacıdır. Bunu yapmak için sebzeleri bir fırça ile düzgün bir şekilde yıkamak yeterlidir.

iniş

Mayıs ayında sıcak mevsimin başlangıcında salatalık ekilirken, 3 cm derinliğe sahip oluklara tohum ekilmesi gerekir Tohumların ön ıslatılması gerekmez.Haziran başında ekilirken, tohumlar ekimden 7 saat önce ıslatılır, bu da önceden bolca sulanan oluklarda gerçekleşir. İlk filizler görünene kadar yatağa dokunmayın.

Dikim Salatalık Serpantinli

Serpantin, düşük sıcaklıklara tahammül etmeyen termofilik bir salatalık çeşididir. Çalıların iyi büyümesi için, en az 18 ° C'lik bir toprak sıcaklığı gereklidir.Tesis üzerinde hazırlık çalışmaları sonbahar döneminde önceden gerçekleştirilir. Bunlar toprağı kazmayı ve bitki kalıntılarını temizlemeyi içerir.

Ekim için en iyi yer, daha önce domates, biber ve marulun dikildiği yer olacaktır. Yatakların genişliği 1 metreyi geçmemelidir.Toprağa gerekli ısıtmayı sağlamak için, yatakları kazdıktan sonra bir film ile kaplanması ve 14 gün boyunca bırakılması tavsiye edilir. Bundan sonra fide dikmeye başlayabilirsiniz.

Serpantin Salatalık Bakımı

Yılan gibi bir çeşitlilik getirebilen zengin bir ürün için, ona bakmak için basit kurallara uymalısınız.

 1. Sulama. Bu türün salatalıklarının çiçeklenme başlamadan önce yapılması gereken ılımlı sulama gerekir. Her 5 günde bir sulama gereklidir. Meyvenin başlamasıyla birlikte, optimal sulama rejimi 3 gün sonradır.
 2. Gübre. Bitkinin zamanında beslenmesi ile mükemmel hasat elde edilecektir. Yaz aylarında, yeterli 5 kez yapılmalıdır, ancak çeşitli tipte gübre, alternatif mineral ve organik kökenli maddeler kullanarak.

Serpantin çeşidinin salatalıklarını beslemek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz:

 1. Kompost suda çözüldü.
 2. Bir kül çözeltisi.
 3. Su ile karıştırılmış üre bitkinin kaba yapraklarında faydalı olacaktır.

Haşere kontrolü

Birçok sorun bahçıvanın böceklerine neden olabilir. Zararlılar, gelecekteki mahsul ve bir bütün olarak bitkiye verebilecekleri hasarı önlemek için kontrol edilmelidir.

Çoğu zaman, Serpantin salatalıklarına yaprak bitleri ve örümcek akarları saldırır. Sabun ilavesi ile kül çözeltisi, ayrıca soğan ve sarımsak infüzyonu gibi halk ilaçları kullanarak bu böceklerle başa çıkabilirsiniz. Mağazalarda satılan özel ürünler de etkili olacaktır.

Uygun bakım ile Serpantin salatalıkları uzun bir meyve dönemi ve zengin bir hasat ile sizi memnun edecektir. Bitki uzun bir yaşam süresine sahiptir ve bakımda iddiasızdır, bu da fazla boş zamanı olmayan bahçıvanlar için mükemmel bir seçimdir.

Video: açık alanda büyüyen salatalık

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat