Salatalık Sv 4097 tsv F1 - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

CB 4097 CV F1 adı verilen salatalık çeşitliliği, Hollanda'dan bir şirketin gelişmesidir. Aşağıda çeşitliliğin tanımını, olumlu yönlerini ve bu sebze mahsulünün bakım özelliklerini ele alıyoruz.

Salatalık Sv 4097 tsv F1

Sınıf açıklaması

CB 4097 CV F1 erken olgunlaşmış bir salatalık çeşididir. İlk ürün ortaya çıktıktan 35-40 gün sonra olgunlaşır. Çeşitlilik çok sayıda ürün verir, uzun bir raf ömrüne sahiptir, bu sırada meyveler tat özelliklerini kaybetmez.

Tozlaşma için bitkilerin böceklere ihtiyacı yoktur. Bu, kapalı yapılarda meyve verebileceği anlamına gelir. Büyürken gözlenmesi gereken gereksinimler sadece iyi bir aydınlatma içerir, çünkü ışık eksikliği ile verim azalacak ve meyvenin tadı da bozulacaktır.

Bu çeşit salatalıkların düşük kalorili olduğu düşünülür. Bu nedenle, kendi ağırlıklarını izleyenler genellikle onlardan sebze salataları hazırlar ve ayrıca taze kullanırlar. Meyveler ayrıca çeşitli turşuların yanı sıra korunması için de mükemmeldir.

Bitki tanımı

Bitkinin büyüklüğü ortadır; koyu yeşil renkli büyük yapraklar üzerinde büyür. Bu çeşitlilikteki çalılar oldukça gelişmiş bir kök sistemine sahiptir.

Bitki uzun süre ve bolca çiçek açar. Çoğunlukla çiçekli kadın tipi. Bir çalıda çok sayıda yumurtalık oluşur - 2'den 4'e ve çok fazla güneşin olduğu güney bölgelerinde, daha da fazla olabilirler.

Hasat Karakteristiği

Bu çeşitliliğin olgun salatalıklarının rengi, zar zor görünen soluk çizgili koyu yeşildir. Boyut ortalama, her meyvenin uzunluğu 12 ila 14 santimetre, çapı 3 ila 3.5 santimetre, ağırlık yaklaşık 90-100 gramdır. Meyveler eşittir, ancak yüzeyde tüberozite ve çok sayıda küçük kıl vardır. CB 4097 CV F1'in ayırt edici bir özelliği, mahsulün olgunlaşmasının aynı anda gerçekleşmesidir, bu sırada meyve boyutu aynı olur.

Tarlalarında bu çeşit salatalık yetiştiren sebze yetiştiricileri, yüksek verimli bir ürün olarak bahsediyor. Bir metrekareden sekiz ila on kilogram olgunlaşmış meyve toplayabileceğinizi iddia ediyorlar. Ve sebze mahsulünün uygun bakımı ile, bu gösterge metrekare başına 15 kilograma çıkarılabilir.

Nasıl ekilir

Açık yataklarda CB 4097 CV F1 çeşidinde salatalık yetiştirmek için, Nisan ayı sonunda tohum ekilmelidir. Tohumlar bir buçuk ila iki santimetre toprağa derinleşir. Fide dikimi Haziran ayının ilk on yılında gerçekleştirilir. Bitkinin çok gelişmiş köklere sahip olduğu gerçeğini dikkate almak gerekir, bu nedenle dikim için büyük kaplar seçmelisiniz.

Seralarda sebze mahsulü yetiştirmeyi planlıyorsanız, bu durumda yapının yüksekliğini dikkate almanız gerekir. Film barınaklarında, bu seçeneklerden birinde bir bitki yetiştirilir:

  1. Yüksek bir kafes üzerinde. Bu yöntem yüksek binalar için uygundur.
  2. Kafes üzerine atılır. Bu seçenek seranın yüksekliğinden bağımsız olarak kullanılır.

Bitki bakımı nasıl yapılır

CB 4097 CV F1 çeşidinin salatalıklarına bakarken, ilk önce gündüz ve gece sıcaklık arasındaki farkı azaltmak gerekir. Bu günlük ortalama azaltılarak yapılır. Bu, bitkinin ve kök sisteminin düzgün oluşumu için gereklidir.

St 4097 renk F1

Ek olarak, topraktaki tuzların seviyesini kontrol etmek gerekir. İlk 5 gün içinde bu göstergenin 1.8-2.1'den fazla olmaması gerekir.Daha sonra 2.5-2.7'ye yükseltilmeli ve bu değeri yaklaşık 7 gün boyunca tutmalıdır. Kademeli bir artışın, kök sisteminin ve çalının hava kısımlarının gelişimi üzerinde yararlı bir etkisi vardır. Bununla birlikte, sonuç olarak, tuz seviyesi göstergesi 3.4 değerini aşmamalıdır, çünkü bu köklerin yanmasına neden olabilir.

Özellikle, aydınlatma ve nem seviyesi gibi göstergelere dikkat etmelisiniz. Bu parametrelerin değiştirilmesi, mahsul kalitesinde bozulmaya neden olabilir. Sıcaklık çok yüksek olduğunda, meyveler uzar ve düşük sıcaklıklarda - kısa.

Burcun yaprak üst örtüsünü yapmak da önemlidir. Bunu haftada iki kez yapmanız önerilir. Aynı zamanda, kalsiyum nitrat ile gübreleme ve gübreleme alternatiftir.

Ek olarak, sararmış olan yaprakların çıkarılmasının çalı gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. İlk meyveler bitkiden çıkarıldıktan sonra, üzerinde 18'den fazla yaprak varsa, ilk üç veya dördü kesmeniz gerekir. Gelecekte, prosedür tekrar gerçekleştirilmelidir. Çalı üzerinde her zaman en az 18 yaprak olması önemlidir.

Hangi hastalıklar olabilir?

CB 4097 CV F1, bu sebze mahsulünün karakteristik birçok hastalığına karşı oldukça dayanıklı olan çeşitli salatalıklardır. Kahverengi lekelenmenin yanı sıra salatalık mozaik virüsü gibi hastalıklardan korkmaz. Bu bitki için, çalıların ölümüne yol açabilecek külleme küfünün görünümü tehlikelidir. Bu hastalığın gelişmesini önlemek için nem seviyesini izlemeniz gerekir. Yaklaşık yüzde 80 olması gerekiyor. Ayrıca odanın düzenli olarak havalandırılması (bitki bir serada yetiştirilirse) ve gübre uygulanması önerilir.

Özetle, bu çeşit salatalıkların iddiasız olduğu söylenmelidir. Bu sebze mahsulünün yetiştirilmesi bahçıvanlara fazla sorun çıkarmaz. Çeşitlilik, mükemmel tat özellikleri, düşük kalorili içerik, evrensel kapsam, uzun raf ömrü ve ayrıca hastalıklara karşı direncin başarılı bir kombinasyonudur. Bütün bunlar CB 4097 CV F1 çeşidini sebze yetiştiricileri arasında en gözde olanlardan biri yapar.

Video: salatalık çeşitliliği Sv 4097 tsv F1

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat