Kara at biberi - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Erken olgun, oldukça yüksek verimli tatlı biber çeşididir. Hasat, açık toprağa ekim anından itibaren 120 gün sonra yapılabilir.

Kara At Biber

Sınıf açıklaması

Olgun bir meyvenin kabuğu doymuş kahverengi veya siyah renkte boyanır. Uygun tarım teknolojisi ve elverişli iklim koşulları ile, bir çalıdan üç kilograma kadar biber toplanabilir. Folik asit ile kombinasyon halinde demir içeriği, anemi durumunda biber meyvelerinin yüksek yararını belirler.

Black Horse çeşidi, geç yanıklık ve vertebral çürüklüğü gibi hastalıklara duyarlı değildir ve aynı zamanda gece gölgesi bitkilerinin zararlılarının çoğuna da dirençlidir. Siyah meyveler taze tüketim ve konserve için idealdir.

Siyah at biberi, uzun raf ömrü ve uzun mesafeli nakliyeye karşı direnç ile karakterize edildiği için ticari tarım için idealdir.

yetiştirme

Dolmalık biber Black Horse çeşitliliği oldukça tuhaf. Bitkinin bol miktarda mahsul getirmesi için, önceden hazırlanmış fideleri ekerek yetiştiriciliğine başlamak gerekir. Bu mahsulün yetişeceği bölgeye özellikle dikkat edilmelidir.

Fidelere para harcamak istemiyorsanız, o zaman kendiniz yetiştirebilirsiniz.

  1. Toprak verimli, yapılandırılmış olmalıdır. Sitede taslak olmamalıdır.
  2. Biberlerin zayıf topraklarda yetiştirilmesi durumunda, organik gübrelerle düzenli gübrelemeye ihtiyaç duyacaktır. Aynı bölgede üç yılda bir defadan fazla biber yetiştirebileceğinizi unutmayın. Bu kültür toprağı büyük ölçüde tüketir, iyileşmesi için zaman verilmelidir.
  3. İsterseniz, düzenli olarak turba, kum, humus ve çim toprağı ekleyerek toprağın verimliliğini artırabilirsiniz.
  4. İstenirse, toprağa az miktarda odun külü ve çürümüş talaş eklenebilir.
  5. Küçük turba tencerelerinde tohum ekilmesi önerilir.
  6. Bitki, çeşitli karmaşık gübrelerin eklenmesine olumlu yanıt verir. Alanın rüzgar yüklerinden mümkün olduğu kadar korunması arzu edilir.
  7. Gerekli tüm bileşenler toprağa sokulduktan sonra, gübrelerin eşit dağılımını sağlamak için kazılmalıdır.
  8. Açık toprağa ekimden sonraki ilk günlerde, bitkilerin bol miktarda sulamaya ihtiyacı olacaktır. Bu günlerde odun külü eklenerek ılık, çökeltilmiş su ile sulanması tavsiye edilir.

Koridorlar, toprağın üst katmanlarındaki nemi yakalamak için saman veya talaş ile malçlanır.

Fide dikimi

Büyüyen fideler açık toprağa dikimden 60 gün önce başlamalıdır.

Fidelerin üzerinde dört yaprak göründüğünde, açık toprağa ekilebilir. Sahaya fidan dikimi, bahar geri dönüş donları tehdidi geçtikten sonra Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilir.

Fide dikerken, hava sıcaklığı en az 17 derece olmalıdır. Fideleri düzenlerken, bir metrekareye üçten fazla fide kovanı yerleştirilmemesi gerektiğini unutmayın. Biber kök sistemi oldukça güçlüdür. Bitkileri toprağa çok derinleştirmek gerekli değildir, ilk gerçek yapraklar toprağın üzerinde olmalıdır.

Sulama kök altında yapılır, aksi takdirde güneş yanığı riski vardır. Sık fakat bol olmayan sulama yapmak daha iyidir, çünkü bitki üzerinde bol sulama ile mantar hastalıkları gelişebilir. Bitkilerin organik gübrelerle beslenmesi tavsiye edilir.

Fidelerin köklerine hava akışını sağlamak için, üst toprak katmanlarının sığ gevşemesini gerçekleştirmek mümkündür. Bitkinin kök sistemine zarar vermemek için son derece dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Deneyimli bahçıvanlar genellikle toprağı kurutmak gibi bir sorunla karşı karşıyadır. Kurumasını önlemek için, kurutulmuş çim kalıntıları vb. İle malçlama prosedürünü uygulayabilirsiniz. Malç tabakası 5 cm'yi geçmemelidir.

Malç her ay yenisiyle değiştirilir, aksi takdirde çeşitli zararlı organizmalar riski vardır.

Biber için ideal öncüler şunlardır: baklagiller, domates, soğan, lahana.

Black Horse çeşidinin bir avantajı vardır: meyveler gri çürümeden etkilenmez, çatlamaz. Dolmalık biber tohumları üç yıla kadar saklanır.

Video: biber nasıl oluşturulur

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat