Biber Tolstopuz - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Kalın duvarlı meyveler ile orta boy bir çeşitlilik, açık toprağa ekimden 110 gün sonra hasat yapılabilir. Sera koşulları ve kumlu topraklarda büyüme için idealdir. Çeşitliliğin popülaritesinden dolayı yüksek lezzetlilik vardır, etkileyici bir raf ömrüne sahiptir.

Biber Tolstopuz

Sınıf açıklaması

Biber uzun mesafelerde taşınmaya dayanıklıdır. Çeşitlilik hem sera koşullarında hem de açık zeminde yetişmek için uygundur. Meyveler taze olarak tüketilebilir, muhafaza ve doldurma için kullanılabilir.

yetiştirme

Büyüyen fideler tohum seçimiyle başlamalıdır. Onlara bir bardak su dökün, ortaya çıkanlar evlilik olarak kabul edilebilir. Ardından kurumasını bekleyin ve sertleştirme prosedürü uygulayın. Bunu yapmak için, tohumları konsantre olmayan bir potasyum permanganat çözeltisine yerleştirin, bu gelecekte mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

  1. On beş dakika sonra, tohumları çıkarın ve ıslak tülbent üzerine yerleştirin ve iyice şişmesine izin verin.
  2. Turba tencerelerinde bitki tohumları. Biber kökü sistemi oldukça yavaş geliştiği için büyük tencere kullanmamak çok önemlidir.
  3. Açık toprağa beklenen ekim anından 65 gün önce fide yetiştirmeye başlamanız önerilir.
  4. Çoğu acemi bahçıvan genellikle aynı hatayı yapar. Gündüz saatleri hala kısa olduğunda fideleri çok erken yetiştirmeye başlarlar. Aynı zamanda fideler için ek aydınlatma sağlamazlar. Bitkiler uyuşuk ve zayıf olurlar.
  5. Açık toprağa ekilirken, biberin rüzgarlı yerlerde son derece rahatsız hissedeceği gerçeğini düşünmeye değer. Bu mahsul için sera koşulları tercih edilir. Fide dikmeye değer, böylece bir metrekarede üçten fazla bitki bulunmaz, çünkü biber oldukça güçlü bir kök sistemine sahiptir.

Uygun bakım ve uygun tarım teknolojisi ile, bir çalıdan dört kilograma kadar ürün toplayabilirsiniz.

bakım

Bakımın önemli bir bileşeni sulamadır. Biber kuraklığı sevmez, aynı zamanda fazla suyu tolere etmez. Bu nedenle, toprağın kurumamasını, ancak aşırıya kaçmamasını sağlamak gerekir, aksi takdirde mantar hastalıkları riski vardır.

Sulama doğrudan kök altında yapılır, aksi takdirde güneş yanığı riski vardır.
Sulama için, küçük bir odun külü ilavesi ile ılık, çökmüş su kullanılması tavsiye edilir.

Üvey çocukları çıkarmayı da unutmayın. Pasynkovka, bitkinin tüm enerjisini çalıya değil meyvenin gelişimine yönlendirmeye yardımcı olur. Tüm faydalarına rağmen, bu etkinliği haftada bir kereden fazla yapmak buna değmez.

Çeşitlilik zengin toprakları tercih eder, aksi takdirde karmaşık ve organik gübrelerle düzenli gübrelemeye ihtiyaç duyar.

Özellikle bu amaç için bitkisel bir çözüm yapabilirsiniz. Namluya çok miktarda taze kesilmiş ot dökün ve çok miktarda ılık su dökün, daha sonra her şeyi en az iki hafta boyunca yalnız bırakın. Bir süre sonra tentürü süzün. Bu ürünle sulama haftada üç kereden fazla yapılmaz.

Avantajları ve dezavantajları

Bu kültürün avantajları şunları içerir:

  • Çoğu hastalık ve zararlılara karşı dayanıklıdır.
  • Yüksek lezzetlilik.
  • Uzun raf ömrü.
  • Uzun mesafelerde nakliye direnci.

Tek dezavantajı, Tolstopuz çeşidinin yetiştiği toprak üzerindeki titizliktir.

Video: biber nasıl oluşturulur

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat