Biber Triton - çeşitliliğin tanımı ve özellikleri

Düşük büyüyen erken olgun çeşitlilik, oldukça yüksek bir verime sahiptir. Bitki bakımında iddiasız. Hasat, açık toprağa ekimden 110 gün sonra yapılabilir. Triton, evrensel kullanım için verimli bir biberdir. Bitki sıcak havaya, güneş yanığına tolerans ve iyi tada dayanıklıdır.

Biber Tritonu

Sınıf açıklaması

Bu çeşitliliğin şüphesiz avantajı, fusarium, apikal çürüme direncidir. Meyveler uzun mesafeli taşımayı tolere eder. Biber kalın duvarlı, sulu, çok aromatik, 300 g'a kadar meyve ağırlığı.
Meyveler taze olarak tüketilebilir, konserve için kullanılabilir.

yetiştirme

İlk önce tohumları kalibre etmeniz gerekir. Bunu yapmak için, bir bardak su, ortaya çıkan, elemek ile doldurun. Ardından sertleştirme prosedürünü uygulayın. On beş dakika boyunca konsantre olmayan bir potasyum permanganat çözeltisine tohumları yerleştirin, gelecekte bu bitki mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını koruyacaktır.

Tohumları nemli bir beze koyun ve şişmesine izin verin. Birkaç saat sonra, bunları bardaklara dökün. Çok büyük kaplar kullanmayın; biberlerdeki kök sistemi yavaş gelişir. Tohumlama çok derin olmamalıdır; tohumları 2 santimetre verimli bir toprak tabakası serpmek yeterlidir. Daha derin bir tohum yerleşimi çimlenmeyi geciktirir.

Birçok bahçecilik bahçıvanı, biber yetiştiriciliğine çok erken başlama hatasını yapar. İlkbaharın başlarında, gündüz saatleri hala çok kısadır. Ek aydınlatma olmadan, fideler halsizdir, gelecekte bitki beklenen sonucu getirmeyecektir. Fideler sabah ve akşam iki saat boyunca aydınlatılır.

bakım

Biberlerin rüzgarlı yerlerde son derece rahatsız hissettiğini unutmayın. Rüzgardan en izole yerleri seçin. Bu bağlamda, elbette, sera koşulları biber için çok uygundur.

Kültür zayıf topraklarda yetiştirilecekse, karmaşık gübrelerden vazgeçilemez. Özellikle bu amaçla bitkisel infüzyon yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, çok miktarda taze kesilmiş otu suyla doldurun, iki hafta boyunca yalnız bırakın. Sonra fermente infüzyonu süzün, bitkileri kökün altında günde iki kez, sabah ve akşam sulayın.

Dolmalık biber neme çok düşkündür, kuraklığa tahammül etmez. Ancak kültür fazla suyu desteklemez. Toprağın kurumadığından emin olun, ancak aşırıya kaçmayın, çünkü aşırı nem mantar hastalıklarının ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Doğrudan kökün altında sulama, aksi takdirde güneş yanığı riski vardır. Sulama yaparken, odun külü ilavesiyle ılık, durgun su kullanılması tavsiye edilir.

Önemli bir prosedür, bir çalı oluşumudur. Stepsonların ve besi sürgünlerinin çıkarılmasını unutmayın.

Pasynkovka, bitkinin tüm enerjisini, çalıların bitkisel kütlesine değil, meyvenin gelişimine yönlendirmeye yardımcı olur. Prosedürün tüm faydalarına rağmen, haftada bir kereden fazla üretilmemesi önerilir. Bir seferde en fazla üç adım kaldırabilirsiniz, aksi takdirde bitkiye zarar verme riski vardır.

Biber oldukça gelişmiş bir kök sistemine sahiptir, bu nedenle bir metrekareye dörtten fazla bitki yerleştirilmemelidir.

Bitki bitkisi Triton, ısıl işlem sırasında çatlamayan ve iyi taşınan dikdörtgen kırmızı meyvelere sahiptir.

Video: en erken biber çeşitleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat