Erkekler ve kadınlar için sabah koşmanın artıları ve eksileri

Bugün sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek popülerlik kazanıyor. Bir dereceye kadar modaya uygun modern bir fenomen haline geldi. Bunda rasyonel bir tane var. Sonuçta, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek ve spor yapmak - bu yıl boyunca hayatınızı birkaç yıl uzatmak, yaşlılığı ve başınıza kar gibi düşen yaraları önemli ölçüde ertelemek için fırsat anlamına gelir. Hala zaman olsa da, kişinin sağlığını uygun seviyede tutmak için tüm koşulları yaratmak gerekir. Bunu başarmanın en kolay ve etkili yollarından biri sabah koşusudur. Elbette, bunu günlük olarak yapmaya zorlamak zor, ama deneyebilirsiniz.

Sabah koşmanın artıları ve eksileri

Sabah koşusunun faydaları

Sabah koşmanın birkaç avantajı vardır:

 1. Kalp ve damarları güçlendirilir, bu şüphesiz kardiyak patolojinin mükemmel bir önlenmesidir. Kan damarlarının tıkanması ve sonuç olarak kalp krizi riski azalır.
 2. Kan basıncı normale döner, nabız daha az sıklıkta olur. Yaşlı olanlar için bu çok olumlu bir göstergedir.
 3. İskelet kası gelişir ve güçlenir. Artan kan akışının bir sonucu olarak, dokulara ve organlara daha yoğun bir şekilde oksijen verilir, bu da normal işlevleri için olumlu bir andır. Bu eklem hastalıklarının iyi bir şekilde önlenmesidir.
 4. Kilo kaybına yol açan aşırı yağın yoğun bir şekilde yanması vardır. Etki, her türlü diyetten daha belirgin ve kararlıdır.
 5. Solunum cihazının aktivasyonu. Akciğerlerin solunum hacminde bir artış var. Kan, oksijen ile daha yoğun bir şekilde zenginleştirilir ve kelimenin tam anlamıyla vücuttaki her hücreye taşınır.
 6. Sabah, hava daha temizdir, gün boyunca biriken daha az kirlilik vardır.
 7. Sabah bütün gün koşmak vücuda enerji verir, bu da iyi bir ruh hali sağlayacaktır.
 8. Sabah koşu, "sonuna kadar" dedikleri gibi metabolik süreçleri başlatır.
 9. Sabahları sınıflar müdahale olmadan gerçekleşebilir, çünkü hala çok az insan var ve çok fazla trafik yok.
 10. Koşu spor salonunda gerçekleşirse, içinde çok fazla insan yoktur ve her zaman ücretsiz bir koşu parkuru bulabilirsiniz.

Birisinin ağrılı bir omurgası varsa, sabah koşusu onlar için özellikle yararlı olacaktır.

Dikkat! Bir kural iyi anlaşılmalıdır. Kas-iskelet sisteminden bir patoloji varsa, koşu sadece doktorun izni ile yapılabilir.

Kaçta koşmak daha iyidir?

Belirli bir kişinin türüne bağlı olarak koşmak için bir zaman seçmek gerekir. Bütün insanların “tarlalara” ve “baykuşlara” ayrıldığı bilinmektedir. Bir kişi bir “baykuş” ise, öğleden sonra koşmak daha iyidir. Bu insanların vücudu şu anda fiziksel aktiviteye daha fazla adapte. Böyle bir kişi sabahları koşmaya başlarsa, bundan fayda olmaz. Aksine, vücut ek stres alacaktır. Bütün gün bu durumda dedikleri gibi sorulmaz. Bir insan gün boyunca hiçbir şey başaramaz, çünkü dikkatini yoğunlaştıramaz. Bu nedenle, bu tür insanlar akşam koşmaktan daha iyidir.Kaçmak için daha iyi zaman

Ancak "toylar" sabah koşabilir, ancak sadece ılımlı fiziksel aktiviteden zevk almakla kalmaz, aynı zamanda fayda sağlar. Sabahın erken saatlerinde koşmak onlar için her açıdan hoş ve yararlı olacaktır.

Sabahları koşarken, egzersiz yaparken dikkate alınması gereken olumsuz noktalar da vardır. Sabah, vücut henüz aktif fazına girmedi.Bu dönemde, artan kan viskozitesi not edilir. Yataktan kalktıktan hemen sonra koşmaya başlamamalısınız. Vücudun tamamen uyanmasına izin veriyormuş gibi bir süre beklemek gerekir.

Aşağıdaki şema en uygunudur:

 • asansör;
 • aç karnına oda sıcaklığında bir bardak kaynamış su;
 • duş;
 • 5 dakika jimnastik;
 • bir fincan kahve (çay);
 • koşu sınıfları.

Çalıştırmadan önce sıvı içmek, kazara gerekli değildir. Bu kan viskozitesini düşürmeye yardımcı olur. Bu, kalp üzerindeki yükü azaltacaktır.

Yeni başlayanlar için sabah koşusu

Bu yararlı etkinliğin yolunun başında olan kişiler, sürecin sınıfların doğru tekniğine ve düzenliliğine uyması gerektiğinin farkında olmalıdır. Sadece bu şekilde sabah koşunuzdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Hemen uzun mesafelerden başlamamalısınız. Birçoğu bunu yapıyor. İlk gün tam olarak yüklendiğinde, sabahları tüm kaslarda inanılmaz derecede şiddetli ağrı hissederler. Tabii ki, bundan sonra, onlardan kaçma arzusu açıkça kaybolacak.

Derslere başlamadan önce bir ısınma gereklidir. Birkaç basit egzersiz, ağız kavgası, viraj yapmak gerekir. 10 dakika ısınmak, tüm kas gruplarını yeterince iyi ısıtacaktır. Bundan sonra, hemen koşu yapmaya başlayabilirsiniz.

Sınıfların en başındaki yük ılımlı olmalıdır. Çok fazla yüklenmemelidir, aksi takdirde kalp kasını olumsuz etkiler. Eğitim süresine ve sınıfların tekniklerine uygunluk gereklidir. Olumsuz noktaları ortadan kaldırmak için kuralları izleyin:

Yeni başlayanlar için sabah koşusu

 1. El hareketleri. Sürekli olarak bel hizasında tutulur, bacakların ritmine hareket ederler. Eller gerilmemeli, rahat bir durumda olmalıdır. Sık vazgeçme. Sürekli bel hizasında olmalarına izin verin.
 2. Konut. Arka düz tutulur. Bu, vücutta eşit kan dolaşımını sağlar. Göğüs hafifçe çıkıntı yapıyor. Sarkıklık yasaktır.
 3. Ritim ve solunum hızı. Sınıflar, nefes almanın ritmik nitelikte kalması için bir hızda başlatılmalıdır. Solunumun yoldan çıkmamasını sağlamak gerekir. Derslere ağır yüklerle başlayan yanlış bir şey yapar. Aynı zamanda nefes almak zorlaşır. Oksijen yeterli değildir ve atlet hızla yorulur. Soluma burun ile yapılmalıdır ve ağızdan ekshalasyon yapılmalıdır.
 4. Bacak ayarlama tekniği. Profesyonel olarak spor yapanlar ayakları üzerinde dururlar. Ama acemi bir koşucu için ilk başta yapmak zor olacak. Bu nedenle, acemi koşuculara ayakların keyfi bir şekilde ayarlanmasına izin verilir. Topuk veya ayak parmağına odaklanabilirsiniz, çünkü herkes için uygundur.

Derslerin başında, yürüme ile birlikte aralıklı koşu önerilir. Bu tekniği kullanarak fazla kilolardan kurtulabilir ve kilo verebilirsiniz. Eğitim bittiğinde, hareketsiz durmanıza gerek yoktur, belirli bir süre dolaşmak daha iyidir.

Eğitimin başlangıcında, hangi derslerin yapılacağına göre bir program yapmanız gerekir. Bir saatin çeyreğiyle başlayın, sonra yavaş yavaş zaman ekleyin. Sınıflar ortalama hızda yapılmalıdır. Birisi kendisi için hızlı bir konu oluşturduysa, programda dinlenmek için birkaç gün sağlamak gerekir. Bu gücü geri kazanmak için gereklidir.

Yoğun bir trafik olan otoyolun yanında koşmaya gerek yok. Bundan hiçbir faydası olmayacak. Otomobillerin egzoz dumanlarını yoğun ışıkla solumak zorunda kalacaksınız. En iyi seçenek ormandaki veya parktaki bir yol olacaktır. Yeni başlayanlar için, parkur dik inişler ve inişler olmadan pürüzsüz olmalıdır. En iyi seçenek, yeni başlayanlar için ideal bir koşu bandının bulunduğu stadyumda antrenmana başlamaktır.

Sınıfların yapıldığı kıyafetlere dikkat edin. Uygun olmalı, vücuda baskı yapmamalı, aynı zamanda takılmamalıdır.

Kış aktiviteleri

Pencere soğuksa, herkes çalışmalarına devam etmek istemeyecektir. Aynı zamanda, don üzerinde koşu yapmak bazı faydalarla ilişkilidir:

Kışın koşu

 1. Donda, vücut söndürülür. Onunla birlikte karakter daha da güçlenir. Böyle havalarda koşu performansı çok daha yüksektir.
 2. Bağışıklık güçlendirildi. Dondurucu havadaki uygun solunum, solunum hastalıklarına karşı koruma açısından vücudu eğitir.
 3. Psikolojik ruh hali düzelir. Bir kişi korkusunu ve isteksizliğini aştığını, soğukta rahat bir oda bıraktığını fark etmekten mutluluk duyar. Kış donundan geçen yarım saat, kış depresyonuyla başa çıkacak ve iyi bir ruh hali sağlayacaktır.
 4. Soğuk hava, vücuda canlılık hissi verebilecek negatif iyonlar içerir. Yoğun nefes alma kanı oksijenle zenginleştirecek ve tüm gün boyunca enerji verecektir.

Sabah koşusu ile kilo verin

Sabah koşmak fazla kilolardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Koşarken, vücut ısınmaya başlar, bu da kan akışının artmasına neden olur. Bununla birlikte, metabolizma artar, toksinlerin ve tuzların ortadan kaldırılması artar. Jogging, açlığı bastırır ve zararlı düşük moleküler ağırlıklı kolesterol içeriğinde bir azalmaya yol açar.

Kilo vermek için her gün en az bir saat koşmanız gerekir. Kilo kaybı için en iyi seçenek aralıklı çalışmadır. Bununla birlikte orta ve önemli yüklerin bir kombinasyonu var.

Sabah koşusu için güçlü bir motivasyon olmalı. Herkes tembelliklerinin üstesinden gelemeyecek ve sabah koşusu yapamayacak. İletişimin her zaman hoş olduğu sınıflar için yoldaşlar bulabilirsiniz. Bu onlarla başka bir toplantı için bir fırsat olacak. Bazıları için ilk kez çok zor, ama sonra her şey yoluna girecek ve sabah hijyen prosedürleriyle aynı rutin olacak. Koşmanın faydaları fazlasıyla yeterli olacaktır. Önemli olan tembel olmak ve her şeyi doğru yapmak değil.

Video: Çalışmaya başlamak için 9 neden

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat