Kedi neden tepsiyi geçerek tuvalete gidiyor?

Bazen favori bir evcil hayvan tuvalete gitmek için alışılmadık bir yer seçebilir. Çoğu zaman bu, erişilemez ve tenha bir köşedir, örneğin, bir kanepenin arkasında veya yatağın altında, bu nedenle kokunun kaynağını aramanız gerekir. Bazı kediler dolapta, ayakkabılarda veya sahibinin en sevdikleri terliklerinde ve hatta temiz çamaşırlarda bok yapabilir. Bazen hayvan öngörülemeyen yerler seçer. Buna dayanarak, iki soru ortaya çıkıyor - hayvan neden tepside dışkılamıyor ve doğru yere nasıl alıyorsunuz?

Kedi neden tepsiyi geçip tuvalete gidiyor?

Bu kedi davranışının ana nedeni yanlış tepsidir

Kedi için rahat olmayan bir tepsi, kedinin doğru yere gitmemesinin ana nedenidir. Çok küçük ve küçük hayvana uymazsa, kedi onun için başka daha rahat bir yer seçecektir. Hayvanın dolgu maddesini sevmediği görülür - o zaman onu başka bir türe değiştirmeye değer. Ve bazı kediler sadece boş bir tepsiye giderler.

Tepsi için uygun bir yer seçmek daha iyidir, bir geçit olmamalıdır. Banyoda koymak daha iyi. Kedi tepsisi her zaman temiz olmalı, ancak keskin kokular olmamalıdır. Kediyi korkutacağı için keskin bir koku ile yıkayamazsınız. Soğuk, sabunlu suyla durulamak daha iyidir ve klor bazlı ürünler hariç tutulmalıdır.

Tepsi gerekli tüm gereksinimleri karşılıyorsa, hayvana dikkat etmeniz gerekir. Belki de hayvanın cinsel aktivitesinin mevsimi başlamışsa bölgeyi işaretler. Bu durum, alışılmadık bir hayvan sevgisi, oyunculuk veya tam tersi saldırganlık ve kaygı ile kendini gösterir. Bir hayvan, bölgede ikinci bir evcil hayvanın ortaya çıkması durumunda da bölgeyi işaretleyebilir. Böylece, bir hayvanın diğeri üzerindeki liderliği ortaya çıkar.

Stres, bu kedi davranışının ikinci nedenidir.

Hayvanlar, insanlar gibi, stres yaşarlar, ancak insanların aksine, bunu söyleyemezler ve stres davranışla kendini gösterir.

Strese alışılmadık bir atmosfer neden olabilir. Komşuların veya bir bayramın gürültülü bir onarımı, evde bir çocuğun görünüşü - tüm bunlar hayvanın şaşkın bir durumuna neden olabilir. Stres, sahibin dikkatsizliğinden kaynaklanabilir, bu nedenle hayvan onu çekmek için herhangi bir önlem alır. Bu durumda, kediyi okşamanız, biraz dikkat etmeniz gerekir ve sorun kendi kendine gider.

Hayvan Hastalığı - Üçüncü Neden

Bir kedinin tepsinin yanından geçmesinin en ciddi nedeni bir hastalıktır. Hayvan ürolitiazis veya sistitten muzdarip olabilir. Bu hastalıklar kedinin tuvalete gitmesini önler, bu yüzden hayatının ritmi sapar. Kedi dışkısında bir kan lekesi varsa, dışkı çok sert, idrar çok keskin bir kokuya sahiptir - bir veterinere danışmalısınız.

Kısırlaştırılmış kedilerde böbrek ve üretra hastalıkları çok yaygındır. Özellikle, kastrasyondan sonra, sadece kuru gıdalardan oluşan yanlış beslenme seçildiyse.

Sistit, hayvanın tepsiye gitmesini önler; kedinin ona ulaşmak için zamanı olmayabilir. Hayvan hasta ise, davranışı huzursuz olacak, doktor doğru tedaviyi seçmenize ve durumu düzeltmenize yardımcı olacaktır.

Hayvanı tepsiye alıştırmak için ipuçları

Bir kediyi bir tepsiye nasıl eğitirim
Kedi düzenli olarak yanlış yerlere giderse, tepsiye alışmak için ipuçlarını kullanabilirsiniz. Daha önce sokakta yaşayan bir kedi veya yavru kedi eve getirildiyse, hayvanın tepsiye ek olarak bozulma olasılığı yüksektir.İlk önce, hayvanı izlemeniz ve "şüpheli" davranışı ile onu tepsiye almanız gerekir.

Bazen hayvanların kendisi tuvalet için bir yer seçer. Kedi bir köşeye veya başka bir yere çömelmişse - tepsiyi oraya koymanız gerekir. Bir su birikintisi bırakmayı başardıysa, içine bir parça gazete koymanız, zemini silmeniz ve ardından tepsinin kendisini bu yere aktarmanız gerekir. Böylece kedi, tepsideki tuvaletin yeri tam olarak ne olduğunu anlayacaktır. Yeni eve alışmak için hayvanın ilk anlarını kaçırırsanız, bunu yapmak çok zor olacaktır.

Hayvan cinsel aktivite sırasında bölgeyi işaretlerse, sterilizasyon veya kastrasyon düşünülmeye değer. Cerrahi müdahaleye karşıysanız, hayvan yemine özel hormonal preparatlar eklenmelidir.

Hoş olmayan bir koku nasıl giderilir?

Hoş olmayan bir koku, bir eczaneden satın alınabilecek özel araçlarla giderilebilir. Hayvanın gittiği köşe sirke, çamaşır suyu veya amonyak ilavesiyle su ile yıkanmalıdır. Kediler keskin kokuları sevmez - onları bu yerden korkutur. Bu yeri sarımsakla ovalarsanız, etki aynı olacaktır.

Hayvana, sağlığına dikkat etmeli, kediye yeterince dikkat, şefkat vermeli ve sabrınız olmalı, ancak o zaman kediyi doğru davranışa alıştırabilirsiniz.

Video: yetişkin bir kedi tepsiyi geçmeye başladı

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat