Neden orkide çiçeği değil, sadece yapraklar büyüyor?

Oh, ve bahçıvanlarımız her türlü mucizeyi seviyor! Özellikle tropik bitkilere düzensiz nefes alırlar. Ve hiç şüphesiz, çiçekleri orijinal, parlak, yeşillik de sıklıkla dikkat çekiyor. Ancak herkes egzotik bir evcil hayvanın etrafında bir tefle dans etmeyecek.

Orkide neden çiçek açmıyor

Ve sonra başlıyor ... Neden orkide çiçeği değil, sadece yapraklar büyüyor? Bir orkide çiçek sapı nasıl üretilir? Orkide çiçek açmazsa ne yapmalı? Ve bir sürü benzer soru.

Her şeye cevap verebilirsiniz: doğru bakım iyi şansın anahtarıdır. Ancak tüm nedenlere ayrıntılı olarak bakalım.

Su, su, her yerde su ...

Yanlış sulama, ormanın çiçek açmaması ve sadece yaprakların büyümesinin ana nedenidir. Birkaç, bir mağazada güzel bir bayan satın almak, bakım bilgilerini okumak için zahmet. Tropikler nemli anlamına gelir. Ve her gün tencereye büyük miktarda sıvı şişer. 2 senaryo ortaya çıkıyor:

 1. Tencerede iyi drenaj vardır ve fazla sıvı tavadaki deliklerden güvenli bir şekilde boşalır. Aynı zamanda toprağı ıslatmak için zamanı yok. Görünüşe göre sulama yoktu. Bitki sağlıklıysa iyidir. Tantal işkencede uzun süre var olabilir. Ama çiçeklenme olmayacak.
 2. Drenaj delikleri toprak ve köklerle tıkanmıştır. Bir bataklık çıkıyor. Burada bir süre için talihsiz orkide olmak hayatta kalacak. Sonra kökler güvenli bir şekilde çürür ve bitki ölür.

Bir orkide çiçek açar, böylece nasıl sulanır? Sadece daldırma ile. Yukarıdan yapmak işe yaramaz. Tencere büyük bir kaba yerleştirilir, ortasına su dökülür. 10-12 dakika unutun. Sonra neredeyse en üste sıvı eklerler. Ve yine yaklaşık 11-13 dakika beklerler. İşlemden sonra, orkide olan kap bir bardak üzerine yerleştirilir, böylece cam fazla su olur.

Şimdi bitki her zamanki habitatına geri dönebilir ve çiçeklenmeyi bekleyebilir. Bu sulama prosedürü, substratı yeterince iyi doyurur. Nem yaklaşık 10-14 gün boyunca yeterlidir. Sonra her şeyi tekrar ederler.

Konsey. Köklerin rengine odaklanın. Açık yeşil renk tonu sıvının bolluğunu gösterir. Gümüş-beyaz sinyaller - güzelliği içmenin zamanı geldi.

Pencerenizin ışığı ...

Tropik bitkilerin gölgeyi çok desteklediğine inanılmaktadır. İddiaya göre, sessizce yaşıyorlar ve ağaçların yoğun gölgelik altında iyi gelişiyorlar. Yani evde, odanın arkasındaki loş bir yer onlar için oldukça uygundur. Bu koşullar sayesinde, birden fazla büyüleyici kadın harap oldu. Ama çiçekli ve düşünmüyorum.

Bir orkide çiçek açacak şekilde nereye koyulur? Tabii ki, pencere kenarında! Orada normal büyüme ve gelişme için yeterli aydınlatmaya sahip olacak. Gerçekten de, doğal koşullarda, Tropicans güneşe doğru yükselmek için ağaçların kabuğunda büyürler.

Bu nedenle, oda hafif olmalıdır. Böyle bir pencere eşiği yok mu? Ek aydınlatma için hemen özel bir lamba alın. Aksi takdirde, asla çiçek göremezsiniz.

Güney ve batı denizlik sahiplerinin farklı bir sorunu var. Sert Rus yazları genellikle şaşırtıyor. Doğrudan güneş ışığı yaprak plakalarını yakmak için mükemmeldir. Ancak tencereyi orkide ile başka bir pencereye sürüklemeyin. Bir saçılma ekranı yapmak yeterlidir. Beyaz kağıt, kalın tül, hatta hafif kumaş bir kapak olabilir. Bol miktarda ışık olacak, ancak yumuşak yaprakları yakmayacak. Çiçeklenme yeterince hızlı olacak ve uzun olacak.

Lombardaki Dünya ...

Yanlış toprak bileşimi, orkide çiçek sapı bırakmanıza yardımcı olmaz. Hatta acıyor.Bazı yeni başlayanlar, özellikle çiçek açarsa, satın aldıktan sonra bitkinin nakli için çok korkarlar. Ancak taşıma toprağının bileşimi, yaklaşık 3 ay boyunca Tropicana'nın normal varlığı için tasarlanmıştır. Ayrıca, kimyasallar ve uyarıcılar ile doludur.

Orkide nakli

Çiçeklenmeden hemen sonra, orkide uygun bir alt tabakaya nakledilmelidir. Mağazadan satın alınabilir veya kendiniz monte edebilirsiniz:

 • ahşap kabuğu cips
 • küçük kömür parçaları
 • iyi şişman humus
 • at turba
 • kaba kum

Bütün bunlar eşit miktarlarda alınır, daha sonra iyice karıştırılır. Evde orkide dikmek için ideal olan bu kompozisyon. Nakilden sonra, altı aydan fazla geçmeyecek ve tekrar çiçeklenecektir. Sadece bir bitkinin yeni kökleri iklimlendirmek ve büyütmek için biraz zamana ihtiyacı olacaktır.

Konsey. Bol miktarda drenaj deliği olan açık kaplar kullanın. Bir orkide sadece kök sistemi yeterli ışık ve hava aldığında çiçek açar. Ve köklerin durumunu kontrol etmeniz daha kolay olacaktır.

Oh, kutum dolu!

Düzenli üst pansuman, pedinküllerin olgunlaşmasını çok aktif olarak uyarır. Ve çoğu bahçıvan bu kuralı görmezden gelir. Ormanın yerdeki eser elementler için yeterli olduğuna inanıyorlar. Bu büyük bir yanılgıdır.

Doğal koşullarda, bitki, hava köklerine yerleşen mineralleri toz şeklinde yer. Ayrıca kabuğun çatlaklarında çok şişman, ama gevşek bir yıllık humus. Ona böyle şartlar sağlayabiliyor musunuz? Hayır. Bu yüzden üst giyinme için mağazaya stomp.

Her zaman ambalajın içindekileri ve üreticinin önerilerini dikkatlice okuyun. Satıcının söz konusu gübrenin evrensel ve her türlü iç mekan bitkisi için uygun olduğunu söylemeyin. Seçim kriterleriniz:

 • Bir çanta veya kutu üzerinde "orkide için" kelimeleri
 • Kompozisyonda zorunlu fosfor varlığı, potasyum.
 • Minimum azot.
 • Tam dozaj ve tedavilerin sıklığı ile kullanım için yetkili talimatlar.
 • Önlemler ve tehlike sınıfı.

Satın aldıktan sonra, eve gidin, tekrar okuyun. Ve yavaş yavaş orkide beslemeye başlıyorsun. Ne sıklıkla gübreleme yapılır? Yaklaşık 9-10 günde bir, ancak doz yarıya iner. Çünkü eser elementlerin fazlalığı eksiklikleri kadar yıkıcıdır.

Konsey. Tablet şeklinde bir gübre kullanmayı deneyin. O zaman doğru doz ölçümüne gerek kalmayacak ve orkidenin kendisi şu anda ihtiyaç duyduğu kadar beslenme alacak.

Bir sorunumuz yok ...

Bazı bahçıvanlar genç orkide satın alır, onları eve getirir. İdeal koşullar yaratırlar ve bir mucize beklerler. Ama olmadı. Neden? Evet, çünkü bitkiler belirli bir yaşa ulaşıncaya kadar çiçek açmazlar.

orkide

Orkide ne zaman çiçek açmaya başlar? Her şey çeşitliliğe bağlıdır. Satın almadan önce, bitkinin tüm özelliklerini öğrenmek için tembel olmayın. Ve özellikle satın alma sırasındaki yaşı. Normal yetişkin iyi gelişmiş bir orkide, en az 5 yaprak varlığında çiçeklerle konakçıları memnun etmeye hazırdır.

Genel olarak, 5 yaprağa kadar olan pedinküllerin çıkarılması genellikle kabul edilir. Genç fideleri büyük ölçüde zayıflatırlar. Ama sonra, orkide tam güç ve yetişkinliğe girdiğinde, düzenli olarak ve uzun süre çiçek açar.

Bu arada, her yeni yaprak için bitkinin yeni bir sapı bırakması gerektiğini söylüyorlar. Saçma. Kimseye borçlu değil. Bu, sahiplerin orkide konusunda yetkin bir şekilde bakmaları ve iyi büyüme ve gelişme için tüm koşulları yaratmaları gerektiğidir. Sonra muhteşem çiçekleriyle onlara bahşedilmek için tenezzül edecek.

Çılgın düşüncelerimin filosu ...

Gerçekten de, bir orkide çok uzun süre çiçek açmayı reddederse, en çılgın düşünceler içeri girer.Ve çoğunluk, sahibinin bitki ile savaşmak niyetinde olduğu ... savaşmak için! Bu sadece en dürüst olmayan yol. Ne "kanepe savaşçıları" tavsiye etmiyoruz. Bir tencereye doldurulmuş diş sarımsak vardır. Ve toprağın yüzeyine buz parçaları serildi. Ve hatta gece içeriği + 10-12 ° C sıcaklıkta.

Üzgünüm, ama her bitki böyle bir eziyete dayanamaz. Çiçekler için zaman yoktur; son yaprakları kendiniz atmazsınız.

Savaş ve zulüm yerine (aksi halde böyle bir tavsiye veremezsiniz), Tropik için hassas bir sarsıntı yapmak daha iyidir. Ancak potu tam anlamıyla sallamayın, mecazi olarak. Yani, orkidenin çiçek açmaya zorlandığı koşullar yaratmak için. Sadece aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Aksi takdirde, parlak renklerin büyüleyici kelebeklerine hayran olmak yerine, güzelliği revire koymak ve deneyin ahlaksız sonuçlarını uzun süre tedavi etmek zorunda kalacaksınız.

Çiçek açması için doğru orkide stresi nasıl düzenlenir? Bu doğru bir şekilde yapılmalıdır:

 • Orkideyi prensibe göre sulayın - toprak kurudu, artı 5 gün daha.
 • Yaklaşık 37-39 cm yükseklikte, bir fitolamp asın.
 • Üst pansumanı, püskürtmeyi ve diğer bakımı durdurun.
 • Haftada bir kez, herhangi bir biyostimülanın (zirkon, epin, aloe suyu) zayıf bir çözeltisini bir broşür üzerine koyun.

Yaklaşık iki ay süren bu yapay stresden sonra, orkide bir sapı bırakır. Tüm bu süre boyunca evcil hayvanın durumunu dikkatlice izlemek çok önemlidir. İyi hissederse, yapraklar sulu, elastik ve yoğun kalır, daha sonra okun ortaya çıkmasıyla orkide, gözaltı koşullarını iyileştirir ve yavaş yavaş normaline döner.

En azından en ufak bir baskı belirtisi ortaya çıkarsa veya hava kısmının görünümü yeni rejimden memnun kalmazsa, hemen uygulamayı durdurun. Orkide henüz bu tür strese hazır olmayabilir. Prosedürü 3 ay sonra tekrarlamaya çalışın. Doğal olarak, bakım yüksek düzeyde kalmalıdır. Bu süre zarfında, bitki güçlenecek ve güç kazanacaktır. Ve sonunda size ve çiçek sapını gösterecek.

Neden orkide çiçeği değil, sadece yapraklar büyüyor? Şimdi bu konuda kimseye tavsiyede bulunacaksınız. Sadece bilmenin sadece yeterli olmadığını unutmayın. Bilgiyi pratikte doğru bir şekilde uygulamak da gereklidir. Sonra güzel bir tropik güzellik, uzun zamandır muhteşem çiçek kelebekleriyle sizi memnun edecektir.

Video: orkide çiçeklenme nasıl elde edilir

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat