Psödorantemum - evde bakım

Çiçekçiler psödorantemumu tercih ederler çünkü bitki çok sıradışı bir yeşilliklere sahiptir ve herhangi bir oda güzel bir şekilde dekore edilebilir. Bu tropikal bitki Aktanov ailesine aittir ve dik bir çalı mahsulüdür.

Psödorantemum Bakımı

Psödorantemumda, uzunluğu 15 cm'yi geçmeyen yapraklar, türlere bağlı olarak, en beklenmedik şekle sahip olabilirim:

 • bir elips şeklinde;
 • lanceolate;
 • obovat.

Muayene üzerine, üzerinde mor veya mor lekelerin göründüğü koyu yeşil yaprakların balmumu ile kaplı olduğu ve plakanın yüzeyinin tüberküllerle buruştuğu ortaya çıkıyor.

Çiçek salkımları bitki üzerinde çok hassastır. Genellikle soluk pembe, beyaz veya mor yaprakları olan apikaldırlar.

Bitkinin özelliklerine aşina olmayanlar, alışılmadık davranışlarına şaşıracaklar. Bir psödorantemum, tohumların olgunlaştığı özel bir “kutu” oluşturur. Zaman geldiğinde, çok cimri açılır ve tohumları vurur. Bir bitki için bu, cinsinize devam etmenin çok etkili bir yoludur. Evde, bitki bazı kurallara uyarak dikkatlice bakılır.

Aydınlatma ve doğru yer

Bitki parlak ışığı sever, ancak dağınık bir şekilde almayı tercih eder. Genellikle ona batı veya doğu tarafında bir yer verirler, ancak çıkış yolu yoksa ve güney bölümünün penceresinde bir psödorantemum tutmanız gerekiyorsa, gün boyunca bu yerde karartma oluşturmanız gerekir. Yaprakların durumu güneş ışığının girişine bağlıdır:

 1. Çok güçlü güneş banyoları yaprak yanıklarına neden olur, yoğun kırmızılaşır ve bitki gelişimini durdurur.
 2. Ultraviyole ışınlarının eksikliği ile bitkideki orijinal lekeler kaybolur.

Kışın parlak aydınlatma da gereklidir, bu nedenle ek olarak floresan lambalar kullanılarak oluşturulması önerilir.

Gerçek! Tesis, yaklaşık Ekim ayından Mart ayına kadar süren zorunlu bir dinlenme süresine sahiptir.

Bitki sıcaklık koşullarında çok talep ediyor, sürekli sıcak olmak istiyor ve damlalar ve taslaklar için çok acı verici: daha sonra alt yapraklar düşmeye başlar. Bu nedenle, yaz aylarında çiçek yetiştiricileri odadaki sıcaklığın 22-25 derece olmasını ve kışın - 20 derecenin altına düşmemesini sağlar.

Psödorantemumu içeren oda için başka bir gereksinim daha vardır. Yüksek nem olmalıdır. Bu durumda, yılın zamanından bağımsız olarak çiçeği püskürtmeniz gerekir ve bu prosedür hızlı bir büyüme döneminde ve aşırı sıcakta çok önemlidir.

Yapay ısıtma havayı kuruduğunda, kışın neme bitki sağlamak gerekir. Bitkiye bu sezon nem sağlamak için ihtiyacınız var:

 • yaprakları nemli bir bezle periyodik olarak silin;
 • palete nemlendirilmiş yosun veya çakıl koyun.

Bitkinin tropikal doğası, neme çok düşkün olduğu gerçeğinde kendini gösterir. Bu nedenle, üst toprak kuruduktan sonra her zaman bol sulama bekler. Ve bu oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşir, çünkü sıvı yapraklar arasında yoğun bir şekilde buharlaşır. Toprağı fazla kurutmak imkansızdır, çünkü bitki yaprakları incitmeye, kurumaya ve atmaya başlayacaktır. Ancak çok fazla su kök sistemini çürütür.

Bitkiyi korumak için gübre ve üst pansuman gereklidir!

İlkbahar ve yaz aylarında psödorantemum gübreleri alacaktır. Soğuk havalarda, bitki onlarsız iyi çalışır. Potasyum içeriğinin arttığı olanları satın almak daha iyidir.Onun yardımı ile yaprakların güzel bir rengi olacak. Seçilen substrat sadece nötr olmayabilir, aynı zamanda hafif asidik olmasına izin verilir.

Toprak gevşek ve besleyici olduğunda, nem ve hava içinden iyi akar, bitki sağlıklı olacaktır.

Bir psödorantemum nasıl nakledilir?

Sadece genç bitkiler nakil gerektirir. Yetişkinler için bu prosedüre sadece en gerekli durumlarda ihtiyaç duyulacaktır. Çiçekçiler, bitkinin en iyi karışımını aşağıdaki malzemeleri içeren karışım olarak kabul eder:

 • turba - 1 kısım;
 • kum - 1 kısım;
 • perlit - 1 kısım;
 • sac arazi - 2 parça.

Perlit, bitkinin bir nem regülatörüne sahip olması, toprak yapısının iyileşmesi, böylece yoğuşmaması ve nem ve hava değişimi olması için kullanılır. Bu madde topraktan fazla su çekebilir ve eksik olduğu zaman iade edin. Tencerenin dibinde kaliteli drenaj olmalıdır.

Küçük konsantrasyonlarda evrensel organik bitki için gübrelere ihtiyaç duyulacaktır. En iyi sulama sırasında aktif bitki örtüsü döneminde uygulanır. İstenen sıklık ayda bir buçuktur.

Psödorantemum hızlı büyüme ile karakterizedir, çünkü transplant sırasında öncekinden birkaç kat daha büyük bir pot almanız gerekir. Sıkı bir kap bir yanıta neden olur: bitki isyan etmeye başlar ve yaprakları bırakır. Kök sistemi de hızla büyür, bu nedenle nakil sırasında kökler kısaltılmalıdır.

Uygun budama

Psödorantemum büyüdüğünde, alt yaprakları düşer ve gövdeler çok güzel görünmez, bu nedenle bitkinin düzgün ve düzenli görünmesi için dalların budaması kadar düzenli kıstırmaya ihtiyacı vardır - bu yöntemlerin daha fazla dallanma elde etmesi gerekir. Yan sürgünlerin bir kordonla yere bastırılması, güzel bir şekil elde etmek için kabloyu tencerenin etrafına bağlamanız önerilir. Çünkü yan sürgünlerde büyüme sadece üstte gerçekleşir.

üreme

Üreme, evde, psödorantemumun neredeyse çiçek açmaması nedeniyle çimenli kesimlerin yardımıyla ilkbaharda gerçekleşir. Köklendirilebilirler:

Psödorantemumun çoğaltılması

 1. Alt tabakada (sıcaklığı +25 derece,% 70 nem olmalıdır) - kesimler camla kaplıdır ve kesimler kökleninceye kadar çıkarılmaz. Köklenme için Epin çözeltisi kullanılır.
 2. Suda (sıcaklık +25 ila +29 derece).

Bir ay sonra, genç bitkiler güçlenecek ve sıradan saksılara nakli için hazır olacak. Onlara bakmak sıradan.

Hastalıklar ve Zararlılar

Hastalıklar, nedenleri ve bunlara karşı mücadele:

 1. Kök çürümesi (aşırı sulama) - bitki pottan alınır, birkaç gün kurutulur ve zeminden çalkalanır, böylece etkilenen alanları kırpmak uygun olur, daha sonra bitki toprağa geri ekilir.
 2. Örümcek akarları (kuru hava) - etkilenen yapraklar çıkar, bitki su altında tamamen yıkanır. Tencere ve tava sıcak suda yıkanır. Bitki geri ekildikten sonra, saksı ile birlikte 2-3 gün havaya erişim olmaması için bir torba ile kaplanır.
 3. Tozlu mealybug (küfün üzerine yapıştığı bitki üzerinde bal çiyini bırakırlar), ölçek böcekleri, beyaz sinekler (düşük kaliteli bakım, bitkilerdeki birçok hastalığın en yaygın nedenidir). Kaplar özel bir dezenfektanla yıkanır. Bitkinin kökleri yıkanır, herhangi bir böcek ilacının bir çözeltisine yerleştirilir. Bitki taze, taze, nemli toprakta yeniden ekilir.

Uygunsuz tarımdan kaynaklanan zorluklar aşağıdaki gibi olabilir:

 1. Düşen yapraklar ve sararmaları, köklerin kuruması nedeniyle hem aşırı sulama hem de düşük nemden kaynaklanabilir. Ya da nedeni havadaki nem eksikliği olabilir.
 2. Yapraklarda kahverengi lekeler ve yaprakların kuru uçları - aşırı doğal ışıktan veya kuru havadan.
Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat