Papatya - tıbbi özellikleri ve kontrendikasyonları

Papatya eczanesi diğer yabani bitkiler arasında güzel görünüyor, doktorlar ve geleneksel şifacılar arasında çok popüler, kozmetolojide talep var. Ve ayrıca, son yırtılmış taç yaprağın mutlu bir karşılıklılık göstergesi olmasını beklerken, batan bir kalple sevenler tarafından kehanet için kullanılır.

Papatya için tıbbi özellikler ve kontrendikasyonlar

Bitkinin değerli nitelikleri, Avicenna günlerinde uzun zaman önce takdir edildi ve temel olarak infüzyonları ve özleri iyileştirmek için eski tarifler neredeyse değişmeden modern dünyaya ulaştı. Evet, insan sağlığı ile ilgili birçok sıkıntıya yardımcı oldukları için ayar gerektirmezler.

Papatya, yıllık uçucu bir yağ bitkisidir. Astrov ailesine atandı. Sadece bozkır bölgelerinde değil, yollar boyunca, yamaçlar boyunca, göletlerin yakınında, çorak arazilerde değil, aynı zamanda ekili bir bitki olarak yetişir. Papatya, çok çeşitli hastalıklara sahip insanlara hızlı, ancak çok hafif, koruyucu bir etki sağlayarak yardımcı olabileceğinden, özellikle sık sık yetiştirilir.

Sapları 20 ila 40 cm yüksekliğinde olan bitkilerin tıbbi özellikleri, artık yok. Yukarı veya aşağı herhangi bir ihlal, bitkinin:

 • büyüme sırasında onun için kabul edilemez koşullarda idi;
 • hasta;
 • yeterli güneş ışığı almadı, bu da birçok yararlı maddenin kaybolduğu anlamına gelir.

Papatya kökü çok incedir, tüm uzunluk boyunca içeride bir boşluk vardır, ancak düzdür. Boyundaki yapraklar sırayla düzenlenir, şekilleri sivri kesikler ile dar olarak doğrusaldır. Yaprakların uzunluğu 2 ila 5 cm arasında değişir.

Kök sistemi oldukça zayıftır, çünkü kökün kendisi incedir, birkaç dal vardır. Köksap kahverengi bir renge sahiptir. Papatya, küçük çoklu çiçeklerinin ayırt edici özellikleri nedeniyle diğer bitkiler arasında gizlenmesi zordur. Bireysel beyaz yaprakları ile bir daire içinde çerçevelenmiş parlak sarı bir ortaları vardır. Çiçek sepetlerinde küçük tohumlar olgunlaşmaya başlar ve yardımlarıyla üreme gerçekleşir.

İhale sürecinin nüansları

Eczane papatyası toplamak gerekiyorsa, asıl mesele onu ailenin diğer üyeleriyle karıştırmamaktır. Papatya şifacılarında, yapraklar kar beyazı ve dardır, yuva boyunca yatay olarak kaptadır. Çiçeklenme dönemi sona erdiğinde, yapraklar gövdeye doğru eğilmeye başlar. Birçok papatya türünde, çiçek sepetinin başı düzdür ve eczanede belirgin bir konik şekle sahiptir, boru şeklindeki kafa içi boştur.

Sadece çiçek sepetleri temin edilir. Tam çiçeklenme aşamasında doğrudan toplanmaları gerekir, gözlem doğru dönemi belirlemeye yardımcı olacaktır: dilsel çiçekler yatay bir konumda ise. Toplama süresi Haziran'dan Eylül'e kadar düşer, ancak sezonun sonunda, koparılan bir papatya gerekli tüm eser elementleri içermez ve uçucu yağ yüzdesi önemli ölçüde azalır. Bu nedenle, bu tür hammaddeler işe yaramaz olarak kabul edilir ve pratik olarak kullanılmazlar.

Hasat sırasında, yarım küre şeklinde bir hazneye sahip çiçek salkımlarını seçmek en iyisidir, beyaz yapraklar yatay veya hafifçe kaldırılmıştır. Avantajları, işleme sırasında parçalanmayacakları ve iyileştirici özellikleri en iyi olacaklarıdır.Beyaz marjinal çiçekler zaten düşmüşse, açgözlü olmamalı ve zaten olgunlaşmış çiçek salkımlarını toplamamalısınız.

Papatya hasadı için iyi hava şartlarına ihtiyaç vardır. Sokak çok nemliyse veya yağmur yağmaya başlarsa, bu süre beklemek zorunda kalacak. Çiğ yok olana kadar bitkiyi toplamazlar.

Papatya toplamak için çoğunlukla keskin bıçaklar ve makaslar kullanılır. Bitkiler tamamen yırtılırsa, üreme gerçekleşmez ve ertesi yıl tüm plantasyon bir çorak araziye dönüşecektir. Keserken, kabın sadece sağlıklı ve bütün çiçek salkımları içerdiğinden ve çeşitli hastalıklardan etkilenen yaprak ve çiçeklerin düşmediğinden emin olmalısınız.

Çoğu durumda, toplama için alçak taraflı sepetler veya kutular alınır. Ana şey, çiçek salkımlarının çökmemesi ve deforme olmamasıdır.

Papatya olumsuz çevresel etkileri emebilir. Bu nedenle, karayolları, kimyasal tesisler, depolama alanları, çiftlikler ve diğer tehlikeli yerlerin yakınındaki bitkilerin bolluğuna dikkat etmemelisiniz.

Mahsul hasat edildiğinde ve eve teslim edildiğinde, acilen kurutulmalıdır. Bu prosedür için, yer mutlaka gölgede, örneğin tavan arasında seçilir. Özel kanopiler inşa edebilirsiniz. Loş güneş ışınlarının çiçeklenmeleri kurutması, iyileştirici özelliklerini yok etmesi ve papatya küçük bir taslakla yavaş yavaş kurumaya bırakılması önemlidir. Bitkiyi temiz kağıt veya doğal kumaş üzerinde çok ince bir tabakada ayrıştırmanız gerekir. Periyodik olarak, çiçek salkımını çevirmek gerekecektir, böylece temiz havaya erişim daha verimli bir şekilde kurumaya yardımcı olur. 7-10 gün sonra işlemin tamamlandığı kabul edilir.

Bitkiyi de saklayabilmelisin. Çiçek salkımları bir cam kapta, temiz kanvas torbalarda veya bir karton kutuda gizlenir ve düşük nemli ve iyi havalandırmalı bir odaya yerleştirilir. Bu koşullar yerine getirilirse, papatya iki yıl boyunca başkalarının sağlığına sadakatle hizmet edecektir.

Papatya neden yararlıdır?

Eczane papatyalarının yaprakları ve kökleri, çiçek salkımları kadar değerli maddelere sahip değildir. Çünkü aktif olarak tıp (hem resmi hem de halk) çiçek kullanır.

Papatya neden yararlıdır?

Bunlar şunları içerir:

 • bioflavonoids;
 • çeşitli asitler - öncelikle kaprilik, salisilik, kaprilik;
 • kumarinler;
 • Polyhymnius;
 • bronzlaşma ve protein maddeleri;
 • uçucu yağ. Mavi bir renge ve çok doymuş bir bileşime sahiptir, ancak keskin bir koku yoktur;
 • çeşitli vitaminler;
 • polisakarit bileşikleri;
 • seskuiterpenoidler. İçerikleri çok yüksektir - yüzde 50'ye kadar;
 • acılık, mukus ve sakız;
 • fitosterol. Steroid alkol özellikle cilt için, yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve saçlar için faydalıdır.

Papatya için hangi hastalıklar kullanılabilir?

Hastalar için çiçek salkımları, elbette, her derde deva değildir, ancak birçok rahatsızlığın tedavisini büyük ölçüde kolaylaştırırlar. Bu, örneğin:

 • gastrointestinal sistem veya karaciğerin iltihabı;
 • mide veya bağırsaklarda kramp;
 • nevrozlar;
 • jinekolojik problemler;
 • soğuk algınlığı;
 • Yellenmek.

Bitki birçok yararlı özelliğe sahiptir. Enflamasyonu hafifletir ve bir choleretic ajandır, bağırsaklarda biriken gazların ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır ve krampları hafifletir, kanı durdurur ve bakterilerle savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sağlığı iyileştirir.

Eski günlerde, yılan ısırıkları için panzehir tamamen bitkiden hazırlandı. Çeşitli papatya var - Kafkas. Sinekler, sivrisinekler, bitler, böcekler ve hamamböceği gibi zararlı böceklere karşı mücadelede aktif olarak böcek ilacı olarak kullanılır. Ve ayrıca çiçek sepetleri, sebze bitkileri zararlıları ve hatta ahır zararlıları ile mücadelede hazırlanan bir toz şeklinde kullanılır.

Eczane papatya temelinde, düz kasların antispazmodik olarak hareket eden, antidepresan özelliklere sahip olan veya kan damarlarının tonunu düşüren ilaçlar vardır.Çoğunlukla çay, infüzyonlar, özler şeklinde işlenmiş çiçek salkımları kullanılır. Yaygın olarak kullanılan ve bitki esansiyel yağı.

Papatya eczanesi, bu tür hastalıkların tedavisinde kendini olumlu yönde kanıtlamıştır:

 1. Biliyer sistemin ihlali.
 2. Akut veya kronik formda ilerleyen mukoza zarına belirgin hasar veren mide hastalıkları.
 3. Genitoüriner sistemdeki enflamatuar süreçlerle ilişkili ciddi problemler.
 4. Solunum sistemi hastalıklarına, ek olarak, güçlü bir öksürük, mukoza zarının şişmesi eşlik ediyorsa.
 5. Deri ve doku hastalıkları. Papatyadaki besinlerin birikmesi, bakterilerin büyümesini, iltihap gelişimini durdurmanıza izin verir.

Papatya yardımıyla, özellikle baş ağrısı veya diş ağrısı, ağrılı adet kanaması söz konusu olduğunda, anksiyeteyi ve histerik koşulları giderebilir, ağrının varlığını azaltabilirsiniz.

Önemli! Genellikle, papatya ile tedavi uzun bir süre sürer - üç aya kadar ve hastanın vücudu alerjik reaksiyona cevap vermezse tüm bir kursu temsil eder. Hastalar genellikle tedavi sırasında bağımlılık yaşamazlar.

Bitkinin uçucu yağı da birçok tıbbi özellik ile karakterizedir. Her şeyden önce, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • anti-enflamatuar;
 • bir antihistamin;
 • bakterisit.

Hasta bir vücuda maruz kalmanın etkinliğinde lider rol olan doktorlar, papatya esansiyel yağında bulunan özel bir madde atar. Bu rahat. Bu arada, viskoz, yoğun bir sıvı olan yağı koyu mavi renkte boyayan kişidir. Depolama sırasında, madde atmosferik oksijen ile oksitlenir ve daha sonra yağ önce yeşil, sonra kahverengi renk alır.

Hiç şüphe yok ki doktorlar ve geleneksel şifacılar uçucu yağa dikkat ettiler. Papatya yağı:

 • vazodilatasyonu teşvik eder;
 • terletici bir etkiye sahiptir;
 • bağırsaklardaki gazları hafifletir;
 • sindirim sürecini uyarır;
 • terletici ve antibakteriyel;
 • vücudun savunmasını arttırır.

Genel kurs 7 gündür. 2 damla yağ bir çay kaşığı bal ile karıştırılır. Günde iki kez alın. Gerekirse, kaynamış su içmeniz gerekir. Vücudun reaksiyonunu izlemek gerekir, çünkü bazı olumsuz etkiler ortaya çıkabilir, örneğin, bulantı ve kusma, hafif baş dönmesi. Bu belirtiler ortaya çıkabileceğinden, papatya esansiyel yağının hamile kadınlar ve emziren anne sütü, 7 yaşın altındaki çocuklar veya herhangi bir hastalık akut aşamada olması için önerilmez. Bu durumda, uzman tavsiyesi gereklidir.

Papatya ile kendi kendine tedavi

Her şeyden önce, evde çay ve papatya çayı yerel veya sistemik bir tedavi olarak kullanılır. Harici kullanım için, ağız ve boğaz, banyo ve küvetlerin durulanması ve yıkanması için kümes hayvanları ve kompresler, duş ve lavmanlar vardır.

Papatya ile kendi kendine tedavi

Aşağıdaki durumlarda tüm bu prosedürlerden iyi sonuçlar alınır:

 • cildin ihlali, örneğin yanık, ülser, iyileşmeyen uzun bir yara, donma;
 • Deride sürekli enflamatuar akne;
 • gözlerin mukoza zarının iltihabı başladı;
 • hemoroidal düğümler ağrılı ve iltihaplıdır;
 • adet döngüsü bozukluğu veya servikal erozyon tespit edilir;
 • çıkık, burkulma;
 • gut veya romatizma atağı başladı;
 • avuç içi ve ayaklarda ağır terleme konusunda endişeli.

Evde tıbbi bir infüzyon nasıl hazırlanır

 1. Gastrointestinal sistem ile ilişkili problemler varsa, aşağıdaki papatya eczanesinin infüzyonunun yapılması önerilmektedir. İki bardak kaynar suda demlenmiş 1 ila 3 yemek kaşığı çiçek salkımı alacaktır. Bu doz bir gün boyunca tasarlanmıştır. Yemeklerden 15 dakika önce alın.Çare daha büyük bir etkisi, içtikten sonra, uzanmak, arka arkaya dört tarafa uzanmak için pozisyonunuzu değiştirmek olacaktır.
 2. 2 g alınırsa migren atağı hafifletilebilir. Papatya tozu yedikten bir saat sonra.
 3. Sinir sistemini eski haline getirmek için böyle bir kaynatma yapın. 4 yemek kaşığı doğranmış çiçek ve 300 ml kaynamış su alacaktır. Bir su banyosunda 30 dakika ısıtmanız gerekir. Ürün soğuduktan sonra süzülür. Tadı arttırmak için biraz bal ekleyin. Öğle ve akşam yemeğinden sonra bir seferde yarım bardak alın. Et suyu iki günden fazla saklanmamalıdır.
 4. Şişkinlik gibi hassas bir problemle başa çıkmaya yardımcı olacak daha karmaşık bir tarif var. Bu oranlarda üç parçalı papatyaya ekleyin: kediotu kökü - 2 parça, kimyon tohumu - 5 parça. Ezilmiş bir formdaki tüm bileşenler karıştırılır, kaynar su ile dökülür. İki yemek kaşığı ateşten 400 ml taze çıkarılmış suya ihtiyaç duyacaktır. Bitki dökün, kapalı bir kapta 20 dakika ısrar edin. Filtreledikten sonra alabilirsin. Böyle bir aracın ilk gece uykusundan önce, ikinci - kahvaltıdan önce kullanılması önerilmektedir. Bir defalık oran 100 ml'dir. Bu tarif sakinleşmeye yardımcı olur, karminatif bir etkiye sahiptir ve yatıştırıcıdır.

Mide ülserinden böyle bir kaynatma yardımcı olur. Aşağıdaki şifalı bitkiler eşit miktarda alınır:

 • papatya çiçekleri;
 • Hint kamışı, karahindiba ve elecampane kökleri;
 • nane yaprakları;
 • mısır stigmaları;
 • otu ve öksürük bataklığı otu.

Tüm bileşenleri öğütün ve karıştırın, karışımın bir termosuna 3 yemek kaşığı koyun, bir litre kaynar su dökün. İyileşme gerçekleşene kadar günde 5 yemek kaşığı alın.

Su tedavileri için papatya nasıl kullanılır

Bir infüzyon veya kaynatma olarak papatya, çeşitli terapötik ve profilaktik amaçlara sahip banyolar için kullanılır. Tipik olarak, bu prosedürler cilt üzerinde faydalı etkilere sahip olmak ve aynı zamanda tüm vücudu rahatlatmak ve dinlendirmek için gerçekleştirilir.

Su tedavileri için papatya nasıl kullanılır

Bu gibi durumlarda bir sağlık bileşeni olarak papatyayı özellikle iyi etkiler:

 • enflamatuar veya alerjik süreçler ortaya çıkar;
 • baldır kaslarında kramplar ortaya çıktı;
 • cilt çok kuru ve soyulmuş;
 • ayaklarda çatlaklar oluştu;
 • bacakların rahatsız edici şişmesi;
 • uykuya dalmak uzun süre imkansız;
 • sürekli sinirlilik ve sinirlilik vardı.

Bir şifa banyosu hazırlamak için sadece papatya salkımına değil, kök sistemi ile birlikte tüm bitkiye ihtiyacınız olacaktır. 500 gr. 2 litre su dökün ve kaynama durumuna getirin. Isıdan 10 dakika daha çıkarmayın. Sonra hafifçe soğuyana kadar bekleyin, süzün ve banyoya ekleyin. Bu prosedür elbette. İki hafta boyunca tekrarlanmalı, her gün tekrarlanmalıdır. Tedavi süresi 30 dakikadır.

Özellikle kadınlar için!

Bir kadının lökoresi varsa, böyle bir çareye ihtiyaç duyulacaktır. Ölçü 5 g. chamomiles ve meşe kabuğu, 15 gr. ısırgan otu ve knotweed yaprakları - 25 gr. Tüm malzemeler karıştırılır ve 2 yemek kaşığı 200 gr dökülür. soğuk su. 4 saat ısrar etmeniz, ardından 10 dakika kaynatmanız gerekir. Tampon ve duş şeklinde kullanın, ancak adet sırasında değil.

Dönemler ağrılıysa, böyle bir çare hazırlarlar: bir çorba kaşığı alın: papatya, nane, çoban çantası, ökse otu, civanperçemi, çoban çantası. Her şeyi karıştırmanız, 1.5 yemek kaşığı ölçmeniz ve bir termos içine yerleştirmeniz gerekir. 3,5 su bardağı kaynar su dökün ve bir saat bekletin. İçecek, başlamadan birkaç gün önce ve adet sırasında olmalıdır. Norm: 200 ml için günde 3 kez.

Papatya hangi yan etkilere ve kontrendikasyonlara sahiptir?

Papatya, mide bulantısı ve kusma içeren tariflerin koşullarına uymazsanız, baş ağrısı ve kan basıncı artabilir. Büyük miktarlarda papatya, zayıflamış bir vücutta ve ayrıca bronkospazmda iç kanamaya neden olabilir.

Kontrendikasyonlardan, bu bitkinin bileşenlerinin sadece bireysel hoşgörüsüzlüğüne dikkat etmek önemlidir.

Video: Papatya yararlı özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat