Susam çocuklara hangi yaşta verilebilir?

Susamın kendisi, çeşitli ülkelerin sakinlerine çok düşkün olan değerli petrol üretimi için ana hammadde olarak kullanılmaktadır. Susam, tatlılar ve diğer mutfak başyapıtları için toz olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Çocukların gerçekten sevdiği lezzetli gozinaki yapar. Ancak bir yetişkin korkusuz tohum tüketebiliyorsa, çocuklar ne olacak? Bugün değerli bir ürünün küçük gurmelerdeki etkisi hakkında konuşacağız.

Hangi yaşta susam çocuklar olabilir

Susamın çocuk vücudu üzerindeki olumlu etkisi

Maddelerin kimyasal listesini inceleyerek tahılların muayenesine başlamak gerekir.

 1. Temel doymamış yağ asitleri, askorbik asit, retinol, tokoferol, B grubu vitaminleri içerir. Mineral bileşiklerden, kalsiyumun fosfor ve potasyum ve magnezyum ile izole edilmesi mantıklıdır. Susam, bileşimindeki yağın% 65'inden fazlasını yoğunlaştırır, bu nedenle çocuğun vücudu için tohum basitçe gereklidir.
 2. Pozitif özellikler arasında, susamın kan kanallarını kolesterol birikintilerinden arındırma yeteneği vurgulanır. Ayrıca, tohum kan şekerini normalleştirir, bu nedenle diyabet önlenir.
 3. Yararlı etki karaciğere kadar uzanır. Toksik maddelerden arındırılır, bu nedenle güçlü antibiyotiklerle tedaviden sonra çocuklara susam ve yağ verilir.
 4. Kompozisyon çok fazla kalsiyum, D vitamini, protein içerir, bu nedenle bebeklerde dişler ve kemik dokusu güçlendirilir. Doğru alındığında, kemiklerdeki boşluklar doldurulur ve kırık riski azalır. Fosfor emaye güçlendirildiğinden çürük önleme yapılır.
 5. Susam bağırsak hareketliliğini artırır, tıkanıklığı temizler, kabızlığı ortadan kaldırır ve bir bütün olarak dışkıyı normalleştirir. Hafif bir diüretik etkisi sayesinde böbrekler temizlenir, dokulardan aşırı sıvı çıkar.
 6. Temel birçok B grubu vitamin içerir, sinir sistemini sakinleştirir, bebek harekete geçmeyi bırakır, uykusu gelişir. Piridoksin beyin hücrelerini oksijenle zenginleştirir, zihinsel aktiviteyi arttırır.
 7. Susam tohumu, SARS ve influenza yayılması sırasında bağışıklık sistemini güçlendirir. Ürün çocuğun vücudunu viral enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazandırır, ayrıca iklimi hareket ettirirken ve değiştirirken kullanılması önerilir.
 8. Çocuk doktorları, pankreas, mide, bağırsak sisteminin aktivitesi ile ilgili zorlukları olan bir çocuğa bu tohumu temel alan yağ reçete edebilir. Ayrıca, bileşim oral mukozadaki enflamatuar süreçlerde etkilidir.

Özetlemek gerekirse, tüm çocuklar için en yüksek tohum değerine dikkat etmek önemlidir. Susam enerji kaynaklarını arttırır ve zor bir günün ardından hızlı toparlanmayı destekler. Okul öncesi ve okul çağındaki çocukların sinir sistemi ve beyin üzerindeki yükü azaltmaları önerilir.

Susamın diyete sokulması için kurallar

 1. Tohumlar ve doğrudan yağın kendisinin 8-12 aylık eşiği geçen çocuklara verilmesine izin verilir. Ham maddelere alerjinin olmadığından emin olmak önemlidir. Susam yağı sadece çocuk sebzeyi tattıktan ve ona alıştığında verilir.
 2. Her zamanki bebek mamasına birkaç tohum ekleyin. Kırıntıları gözlemlemek için akşam yemeğinden önce yeni bir ürün verilmesi tavsiye edilir. Vücut normalde susam tolere ederse, zamanla miktarı arttırın ve 3 damla ile başlayarak yağ vermeye çalışın.

Susam seçimi ve saklanması

Susam seçimi ve saklanması

 1. Çoğu zaman satışta tam olarak beyaz renkteki susam tohumlarını bulabilirsiniz. Bir özelliği belirtmeye değer.Siyah tohum çeşidinin çok daha kullanışlı ve hoş bir aroması vardır. Her durumda, her zaman sadece taze bir ürün tercih edin.
 2. Sorun şu ki, eski tohumlar belirgin şekilde acı olmaya başlıyor. Depolama gelince, serin ve karanlık bir yeri vurgulamanız gerekir. Ayrıca, tohumların uzun bir raf ömrüne sahip olmadığı, hızlı bir şekilde acı bir tat elde ettiklerini düşünmeye değer.
 3. Ürünü kapalı bir kaba yerleştirir ve +5 dereceden fazla olmayan bir sıcaklık sağlarsanız, raf ömrü yaklaşık 3 ay olacaktır. Bazıları tohumları dondurmak için alternatif bir şekilde hareket eder. Bu sayede ürün altı aya kadar saklanır.
 4. Susam yağı satın almak istiyorsanız, cam bir kapta paketlenmiş ürünü tercih edin. Soğuk preslenmiş yağ en kullanışlı özelliklere, zengin bileşime ve hoş bir aromaya sahiptir. Sarımsı bir renk tonu ve ince bir kokusu vardır.
 5. Satın almadan önce kompozisyonu dikkatlice inceleyin. Son kullanma tarihine dikkat ettiğinizden emin olun. Yağın depolanmasına sadece cam kaplarda izin verilir. Ürünü serin ve karanlık bir yerde saklayın. Nem oranı yüksek olmamalıdır. Açıldıktan sonra raf ömrü altı aydır.

Hamilelik sırasında ve çocuklar için susam sütü

Hamilelik sırasında ve çocuklar için susam sütü

 1. Genellikle susam sütü yerine inek gelir. Böyle bir ürünün avantajı, bebekte alerjik reaksiyona neden olmamasıdır. Susam sütü, klasik süt ürünlerinin yerini alabilir.
 2. Yüksek konsantrasyonda kalsiyum içerir. Kompozisyonu bebeğe düzenli olarak verirseniz, dişleri ve kemikleri güçlendirilir. Kalsiyum, büyüyen vücut tarafından çok daha kolay emilir. Bu nedenle, ürün genellikle bebeklerin diyetine eklenir.
 3. Bazı yeni yapılmış anneler genellikle anne sütünü susam ile değiştirir. Bu çeşitli nedenlerle olur. Bazılarının kendilerine yetecek kadar sütü yoktur. Ek olarak, söz konusu ürün emzirmeyi uyarır.
 4. Bir içecek hazırlamak için bir bardak tohum ve 0,5 litre karıştırmanız gerekir. kaynamış su. Kompozisyonu bir gece bekletin. Belirtilen süre 1 çorba kaşığı kütle ile karıştırıldıktan sonra. l. bal. Bileşenleri bir blender ile öğütün. Sonuç olarak, beyaz bir kütle almalısınız. Sütü süzün. Tadı yapabilirsiniz.
 5. Tohumlardan kefir bile yapabileceğiniz ilginçtir. Bunu yapmak için 0.4 litre bir bardak tohum dökün. su. Kompozisyonu birkaç saat bekletin. Kütleyi bir karıştırıcıdan geçirin, kalın krem ​​kıvamını alın. İçeceği başka bir kaba dökerek süzün.
 6. Kabı içindekileri sıcak bir yere koyun. Not 10 saat. Ayrılan süreden sonra kefir hazır kabul edilebilir. İçeceği tutmaya devam ederseniz, daha asidik hale gelecektir. Tatmak için az miktarda bal, vanilin, tarçın karıştırılır.

Susam kontrendikasyonları

Aç karnına tohum tüketmek yasaktır. Sorun, aktif maddelerin bulantı veya kusmaya neden olmasıdır. Ayrıca, ürünü almadan önce, bireysel hoşgörüsüzlüğü göz önünde bulundurmak önemlidir. Ürolitiyazis, obezite eğilimi, zayıf kan pıhtılaşması için diyet tohumlarına dahil etmeyin.

Susam tohumlarının birçok yararlı özelliği vardır. Zengin kompozisyon, büyüyen vücudu tamamen güçlendirmenize izin verir. Yan etkilerden kaçınmak için diyete bir ürün eklemenin tüm karmaşıklıklarını öğrenin. Yüksek kaliteli hammaddeleri seçin, depolama kurallarına uyun.

Video: susam - her gün yerseniz ne olacak?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat