Rezene tohumları: kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Rezene, Akdeniz kıyılarına özgü oldukça iyi bilinen bir bitkidir. Ayrıca Hindistan'da vahşi doğada bulunur.

Rezene tohumları

Bitki umbellate (kereviz) ailesine aittir ve dereotu çok benzer - aynı disseke cirrus yaprakları, sadece daha kalın ve aynı çiçek salkımına-şemsiye. Böyle bir benzerlik için, ona "dereotu eczanesi" bile denildi. Ama aslında bu iki baharat tamamen farklı bitkiler. Farklılıkları aşağıda konuşacağız.

Rezene çok sayıda yararlı özelliğe sahiptir. Yemek pişirme, kozmetoloji, tıp ve veterinerlik tıbbında kullanılır. İnsanlar bitkinin tüm bölümlerini iş için kullanırlar: yapraklar, saplar, kökler ve tohumlar. Hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılır.

Rezene ve dereotu: fark nedir

Benzerliğe rağmen, rezene ve dereotu birçok farklılığa sahiptir.

 1. Rezene çok yıllık bir termofilik bitkidir. Rusya'nın ortasında ve Sibirya'da, her zaman ılık yaz günleri yoktur, bu nedenle fidelerden yetiştirilir. Sapı gür, yüksek dallı, 2 m yüksekliğe kadar. Görünüşte yaprak çeşitleri dereotu andırır, yeşillik ve tohum toplamak için yetiştirilirler. Sebze çeşitleri aşağıda etli bir soğan oluşturur. Kök, çok sayıda kalın yanal dal ile sulu, çubuktur. Broşürler tatlı bir tada ve hoş bir anason aromasına sahiptir. Onları parmaklara sürterken, anason kokusunu da yakalayabilirsiniz.
 2. Dereotu genellikle yıllık bir bitkidir, ancak çok yıllık türler güney enlemlerinde bulunur. Bu, iklimimizde kendi kendine tohumlanan soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Dereotu, apikal kısımda hafifçe dallanan yüksek bir tek sapa sahiptir. Petiolate cirrus yaprakları kök boyunca tüm uzunluk boyunca uzanır. Yükseklikte, bitki (çeşidine bağlı olarak) 30 ila 170 cm'ye ulaşır Dereotu kökü sert, çekirdek, hafif dallıdır. Dereotu, maydanoz, limon ve anason aroması karışımıyla baharatlı bir tada ve kokuya sahiptir.

Tohumların ortaya çıkmasıyla, önünüzde ne olduğunu belirlemek de kolaydır: dereotu veya rezene. Dereotu tohumları düz oval bir şekle sahiptir, 3-5 mm uzunluğunda ve 1-2 mm kalınlığındadır. Rezene tohumu, 4-6 mm uzunluğunda ve 2-3 mm genişliğinde anason tohumlarına benzeyen daha dar, dikdörtgen kavislidir.

Her iki bitki de yemek pişirmede yaygın olarak kullanılır, sadece dereotu, aksine, tatlıların hazırlanması için kullanılmaz.

Kompozisyon ve kalori içeriği

Rezene tohumları çok sağlıklı ve aranan bir üründür.

Bu bitkinin yeşilliklerinin düşük kalorili içeriğe (sadece 31 kcal) sahip olmasına rağmen, tohumları çok besleyici bir üründür - enerji değerleri 100 g başına 345 kcal'dir.

100 g rezene tohumu aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • yağlar - 14.87 g;
 • karbonhidratlar - 52.29 g;
 • proteinler - 15.8 g;
 • kül - 8.22;
 • su - 8.81 g.

Ayrıca, tohumlar bir dizi vitamin içerir: A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E.Mineral kompozisyonu, aşağıdaki eser elementlerle temsil edilir:

 • manganez;
 • demir;
 • kalsiyum;
 • bakır;
 • magnezyum;
 • fosfor;
 • potasyum;
 • çinko;
 • sodyum
 • selenyum.

Tohumların bileşimi ayrıca uçucu yağlar, diyet lifi, uçucu yağ asitleri, glikozitler ve flavonoidleri içerir. Uçucu yağlar, anti-enflamatuar, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahip aromatik bir temel madde olan% 60'a kadar anethole içerir.

Rezene tohumlarının faydaları nelerdir

Rezene tohumları çok çeşitli alanlarda kullanılır. Bu aromatik baharat birçok ülke ve halkın mutfağında kullanılır. Uçucu yağ, kozmetikte ve parfümeri ürünlerinin yanı sıra farmakolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. Sindirimi uyarmak, solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek ve emzirmeyi yatıştırmak ve arttırmak için birçok ilacın bir parçasıdır.

Rezene tohumlarının faydaları nelerdir

Rezene hem erkekler hem de kadınlar için bir afrodizyaktır. Uçucu yağın sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkisi vardır, genel psiko-duygusal durumu olumlu yönde etkileyen ve artan cinsel istek yaşamanıza izin veren sakin bir his verir.

Kadınlar için
Tohumların bir parçası olan anethole, fitoöstrojenler olarak sınıflandırılır. Vücuda girdiğinde, meme bezlerinin büyümesini ve salgılarını artıran kadın üreme sistemini etkilemeye başladığına inanılmaktadır. Bununla birlikte, son çalışmalar rezene tohumlarının emzirme ve meme büyümesi üzerindeki etkisini sorgulamıştır.

Bununla birlikte, bu şaşırtıcı ürünün hala kadın vücudu üzerinde belirli bir etkisi vardır. Fitohormonlar adet döngüsünü oluşturmaya ve kritik günlerde ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bu bitkinin ilaçlarının ve taze tohumlarının düzenli kullanımı, menopoz sırasında rahatsızlığı önlemeye, kanseri ve üreme organlarının bulaşıcı lezyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Erkekler için
Rezene tohumlarını oluşturan maddeler, erkek vücudundaki prostat bezi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir ve antibakteriyel bileşenler nedeniyle genitoüriner sistemin bir bütün olarak sağlığını destekler. Geleneksel tıp, gücü arttırmak için küçük dozlarda rezene tohumu tentürünün ve taze kereviz yapraklarının kullanılmasını önerir.

Hamilelik sırasında
İlginç bir pozisyondaki kadınlar için, rezene tohumu ile çay erken toksikozda yardımcı olabilir. Anti-enflamatuar etki ve fitohormonlar hem annenin hem de fetüsün sağlığını olumlu yönde etkiler. Zehirlenmeye neden olmamak için zayıf bir konsantrasyonda çay olması ve bir infüzyon değil çay olması gerektiğini hatırlamakta fayda var. Gün boyunca düzenli olarak bu tür çay içmeniz gerekir.

UYARI! Artan ton ve düşük yapma tehdidi ile, rezene uterusun düz kaslarının kasılmalarını provoke etmemek için hamile annenin diyetinden tamamen çıkarılmalıdır. Normal durumda bu özellik kabızlık ve aylık döngülerin ihlali ile mücadeleye yardımcı olursa, hamilelik sırasında telafisi mümkün olmayan hasara neden olabilir ve düşük yapabilir.

Çocuklar için
Bebekler de dahil olmak üzere (ilk aylarda değil) bebekler için, rezene tohumlarından zayıf infüzyonlar ve kaynatma veya anne tarafından tohumların düzenli kullanımı ve anne sütü yoluyla bebeğe aktarılması çok yararlıdır. Genç vücudun aktif olarak kemiklerin oluşumu ve büyümesine harcadığı potasyum içerirler. Ek olarak, tohumlar bir çocukta sağlıklı bir sinir sisteminin oluşumunu etkileyen yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Anti-enflamatuar özellikler, enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ancak rezene bebeklere sağladığı en büyük fayda, yaşamlarının ilk yıllarında kolik ve şişkinlikten kurtulmaktır. Tüm genç anneler tarafından bilinen dereotu suyu (şişkinliğe karşı) sadece “eczane dereotu” - rezene tohumlarından hazırlanır.

Rezene tohumlarının kilo kaybı için faydaları

Rezene tohumlarının bileşimi, yoğun bir öğünün taklidi oluşturarak suyu emebilen ve şişebilen bitki lifleri içerir. Böylece, tohumları yiyeceklerin bir parçası olarak kullanarak, daha az gıda ile daha hızlı bir doygunluk elde edebilirsiniz. Ürünün bileşimindeki mineraller, vitaminler, hormonlar ve antiseptikler vücudu zenginleştirir ve metabolik süreçlerin genel normalleşmesini etkiler, bu da gıdaların asimilasyon seviyesini arttırır, miktarını azaltmaya izin verir.

Rezene tohumlarının kilo kaybı için faydaları

Rezene tohumları vücuttaki yağ ve şekerin parçalanmasına karışan maddeler içerdiğinden, bu özellik en iyi kilo vermek isteyenler tarafından kullanılabilir. Ek olarak, sindirimin genel normalleşmesi, kabızlık ve şişkinliğin giderilmesi de şeklin uyumuna katkıda bulunacaktır. Vücuttaki fazla suyu ve tuzu gidermenizi sağlayan ürünün diüretik özelliğinden bahsetmek önemlidir.

Kilo kaybı için düzenli olarak çay ve rezene infüzyonlarını kullanabilir, farklı yemeklere tohum ve yeşillik ekleyebilir veya sadece tohumları ve yaprakları çiğneyebilirsiniz. Yeşiller kendi başına sadece lezzetli değil, aynı zamanda düşük kalorili bir diyet ürünüdür. Anti-selülit masajı ve aromaterapi için rezene esansiyel yağını etkili bir şekilde kullanın.

Rezene tohumlarının iyileştirici özellikleri

Rezene tohumlarının iyileştirici özellikleri eski çağlardan beri halk şifacıları tarafından kullanılmaktadır. Birçok halk tarifleri bugüne kadar hayatta kaldı.

 1. Tohumlarda bulunan anethole, ağız boşluğunda bakterilerin inhibisyonuna katkıda bulunur. Bu nedenle, stomatiti tedavi etmek için başarıyla kullanılır - infüzyon veya kuru toz şeklinde.
 2. Rezene tohumu yemek (taze veya infüzyon şeklinde), çocuklarda ve yetişkinlerde kolit ve şişkinliği önler, sindirimi iyileştirir ve kan damarlarını genişletir. Onları yemeklerden önce almak iştahı arttırmaya yardımcı olur. Tohumların infüzyonunun günde sadece 1-2 yemek kaşığı değil, sadece küçük miktarlarda tüketilebileceğini unutmayın. Dozu aşmak zehirlenmeye neden olabilir.
 3. Tohumlarda lif bulunması, bağırsakta su biriktirmenize ve emilen yiyecek miktarını artırmanıza izin verir, böylece kabızlık riskini önler. Bazen rezene tohumları hafif bir müshil olarak bile kullanılır. Ek olarak, tohumlardan elde edilen diyet lifi safra tuzlarını ve bazı toksinleri emer, böylece "kötü" kolesterol üretimini önler ve vücudun genel temizliğini sağlar.
 4. Mineraller ve vitaminler, karaciğer ve pankreas hücrelerinin durumu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan şeker ve yağların parçalanması da dahil olmak üzere metabolik süreçlere aktif olarak katılırlar.
 5. Tohumlarda potasyum varlığı kalp atış hızını ve kan basıncını normalleştirmeye yardımcı olur ve ayrıca diüretik etkiyi belirler. A ve C vitaminleri vizyonu iyileştirmeye ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur.
 6. Uçucu yağda anethole bulunması, çok çeşitli anti-enflamatuar kullanımları belirler. Flavonoidler quercetin ve kempferol, vücuttan serbest radikalleri bağlar ve çıkarır. Güçlü antioksidan etkilerinin kullanımı, vücudu kansere, çeşitli enfeksiyonlara karşı korumanıza, nevrozu önlemenize, uykuyu iyileştirmenize, yaşlanma sürecini yavaşlatmanıza ve aynı zamanda genitoüriner sistem ve böbreklerin patolojileri ile başarılı bir şekilde başa çıkmanıza, ürolitiyaz ile küçük taşları ve kumu temizlemenize izin verir.
 7. Tohumların anti-enflamatuar özellikleri cildin durumunu iyileştirmek için kullanılır. Bunları gıda ile küçük miktarlarda düzenli olarak kullanırken, hormonal denge normalleşir, bu da akne ve akne gibi hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Cilt belirgin şekilde daha temiz ve sağlıklı hale gelir, elastikiyeti artar, küçük kırışıklıklar düzleşir. Rezene tohumlarında antifungal özelliklerin de bulunduğunu söylemek önemlidir.
 8. Grip ve soğuk algınlığı ile tohumlar boğazı tedavi etmenin ve hastalığa neden olan virüslerle savaşmanın etkili bir yoludur. Antibakteriyel bileşenler sayesinde, infüzyonu solunum yolu hastalıklarında etkilidir - bronşiyal astım, pnömoni, bronşit, tüberküloz.
 9. Rezene yağı, masaj kremlerine ve jellerine eklenen öğütme, uygulama şeklinde olduğu gibi dahili olarak da kullanılır. Aromaterapi için olduğu kadar parfüm kokularının bileşiminde de kullanılır.Rezene esansiyel yağı, iç mekan havasını beş metrekare başına 2 damla oranında arındırmak için kullanılabilir.
 10. Başka bir çaydaki bir bardak kaynar suya bir tutam tohum ekleyerek bir içecek hazırlanabilir veya tohumları ayrı ayrı demleyebilirsiniz. İnfüzyon bir bardak kaynar su ve bir çorba kaşığı tohumdan hazırlanır, daha sonra soğumaya bırakılır. Soğutulmuş içecek gün boyunca yemeklerden önce 1-2 yemek kaşığı tüketir.
 11. Rezene tohumları, veterinerlik tıbbı da dahil olmak üzere bir antiparaziter olarak kullanılır.

Pişirmede rezene kullanımı

Akdeniz ülkelerinin mutfaklarında rezene uzun zamandır güçlü bir yer tutmaktadır. Ülkemizde görünüşe göre termofilik “karakter” yüzünden daha az biliniyor. Bununla birlikte, son zamanlarda bu ürün de hızla popülerlik kazanmıştır.

Pişirmede rezene kullanımı

Bugün mağazadan taze rezene satın alamazsınız. Ancak herhangi bir eczanede yararlı tohumlarını bulabilirsiniz. Birçok bahçıvan bu bitkiyi bölgelerinde yetiştirir ve bu nedenle her zaman hem yeşillikleri hem de bitki tohumlarını kullanırlar. Bitkinin yeşil kısmı, meyveleri ve kökleri gıda olarak kullanılır. Rezene kökleri kapsamlı temizlik ve ısıl işlemden sonra yenir, bitkinin diğer kısımları herhangi bir şekilde tüketilir.

Rezene hemen hemen tüm mutfak ürünlerinde kullanılır: salatalarda, çorbalarda, ana yemeklerde, tatlılarda ve hamur işlerinde ve hatta bağımsız bir yemek olarak. Bu ürün, herhangi bir yemeği unutulmaz bir rafine tat ve aroma ile zenginleştirebilir.

Rezene yeşillikleri ve tohumları, narin hoş bir tat ve aroma verdiği salatalara ve çorbalara eklenir. Bunları tatlılar, tatlı hamur işleri, pudingler, turtalar ve hatta reçel üretiminde kullanabilirsiniz. Yeşillikler veya tohumlar yerine, ezilmiş tohumların herhangi bir bitkisel yağda ısrar edilmesiyle elde edilen aromatik rezene yağı kullanabilirsiniz.

Rezene ampul taze veya haşlanmış çeşitli yemeklerde kullanılabilir. Sofistike bir garnitürün bir parçası olarak servis edilebilir veya önde gelen bir bileşene dönüştürülebilir.

Avrupa'da, tıpkı dereotu şemsiyeleri kullandığımız gibi, sebze sayarken rezene çiçek salkımını eklemek gelenekseldir. Ayrıca, genç çiçek salkımları salatalar, çorbalar, güveçler için mükemmel bir bileşendir.

İtalyan mutfağında, rezene sapları bağımsız bir sebze olarak turşulur. Bitki tohumları sosislere eklenir. Avrupalı ​​mutfak uzmanları fırıncılık ürünlerini pişirirken öğütülmüş rezene kökü ekler.

Hindistan'da, öğütülmüş rezene meyveleri baharatlı karışımlarda ayrılmaz bir bileşen olarak dahil edilir. Kuzu yeşilliklerle pişirilir ve nefesinizi tazelemek ve dişlerinizi temizlemek için yemeklerden sonra yeşil dallar veya tohumlar çiğnenir.

Rezene tohumu ve dalları genellikle nefes tazeleyici veya sadece diğer ülkelerde eğlenmek için çiğnenir. Bununla birlikte, herkes tohumların tadını bir tavada kalsine ederek önemli ölçüde iyileştirilebileceğini bilmez. Daha sonra tohumlar rezene aroması ile kombine edilmiş mükemmel bir ceviz aroması alır.

Son zamanlarda, rezene poleni pişirmede kullanılmaktadır. Çiçekli bitkilerden toplanır, iyi kurutulur ve et, balık yemekleri ve salatalar için kokulu bir baharat olarak kullanılır.

Yeşil rezene satın alırken, görünümünü değerlendirmeye değer. Kaynaklanıyor esnek, sulu, yaprakları - canlı ve parlak yeşil olmalıdır. Ürünün durgun ve donuk bir görünümü varsa, bu uzun süreli depolanmasını gösterir. Raf ömrü doğrudan ürünün tadını ve aromasını etkiler: kesilen bitki ne kadar uzun süre depolanırsa, yararlı ve aromatik özelliklerini o kadar fazla kaybeder. Kesilmiş rezene buzdolabında saklanmalıdır 5 günden fazla olmamalıdır.

Zarar ve kontrendikasyonlar

Rezene neredeyse hiç kontrendikasyon yoktur.

Rezene tohumları için zarar ve kontrendikasyonlar

 1. Alerjik reaksiyonlara neden olmamak için her şeyden önce bireysel hoşgörüsüzlüğü olan insanlara kullanamazsınız.
 2. Ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, rezene de hamilelik sırasında düşük yapma durumunda kontrendikedir. Bununla birlikte, böyle bir tehdit yoksa, hamile annelere bile fayda sağlayabilir: erken toksikoz ile hoş olmayan semptomlardan kurtulmaya yardımcı olur.
 3. Ayrıca yaşamın ilk 4 ayında çocuklara rezene verilmesi tavsiye edilmez. Ancak bu yaştan sonra, bu bitki sadece bebeklerin yararına olacaktır.
 4. Rezene diyetine sindirim bozuklukları için herhangi bir biçimde dahil edilmemelidir, çünkü bu ürün müshil bir etkiye sahiptir.

Burada, belki de, bu yararlı ürünün kullanımı ile ilgili tüm kontrendikasyonlar vardır.

Rezene hakkında ilginç gerçekler

Rezene ilk sözü, bu baharatın hoş bir tat vermek ve birçok hastalığa karşı korumak olarak tanımlandığı eski Hint kitaplarında bulundu. Buna ek olarak, Hindistan hala ağzını yenilemek ve dişlerini korumak için yedikten sonra tohumlarını çiğneme geleneğine sahiptir.

Ancak, Akdeniz kıyılarında, antik Yunanistan ve Roma'da, rezene daha eski zamanlardan tanıdık geliyordu. Rezene tohumlarını doğuya yayan ve daha sonra Hindistan'da mükemmel bir şekilde kök salmış olan Roma lejyonları olduğuna inanılıyor.

"Rezene" (çarpık feniculum) kelimesi Latince "saman" olarak çevrilmiştir. Rezene'nin ilk adının “maraton” olduğu - Yunanlıların Persleri yendikleri ünlü savaş alanının yakınındaki şehrin adıyla bir efsane var. Yunan savaşçıları arasında güç, askeri başarı, zafer ile ilişkilendirilen bu kokulu çim bu alanda büyüdü - hepimiz rezene biliyoruz.

Ortaçağda rezene, Avrupa mutfağında o kadar popülerdi ki, tüm alanlarda ekildi ve yetiştirildi. Şehrin adının rezene adıyla bile ilişkili olduğuna inanılmaktadır: Madeira adasının başkentine Funchal denir.

Antik Anglo-Saksonlar arasında rezene, kutsal kabul edilen dokuz bitkiden biriydi. John's wort ile birlikte rezene, cadılar ve kötü ruhları kovma yeteneğine sahip olduğuna inanılıyordu. Başka bir inanç, yılanların vücutlarını daha kolay kaydırmak için değiştirmeden önce cildini rezene sürdüklerini iddia ediyor.

İşte yanımızda böyle inanılmaz bir bitki var. Ona daha yakından bakın ve size harika tadı ve sağlığı verecektir!

Video: rezene yararlı özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat