Çocuklar için keten tohumu - vücuda yararları ve zararları

Keten tohumu pişirme ve beslenmede başarıyla kullanılır. Yetişkinler tarafından hammadde kullanımına ek olarak, keten çocuklarına hangi değer getirdiğini düşünmek gerekir. Aşağıda hakkında konuşacağımız birçok yararlı özelliğe sahiptir. En büyük fayda sadece tohum değil, aynı zamanda ona dayalı yağdır.

Çocuklar için keten tohumu

Maddelerin bileşimi ve etkisi

Gıdalarda tüketilen her ürünün değeri, girdi bileşenlerinden başlayarak dikkate alınmalıdır. İnsan vücudu üzerinde faydalı bir etki elde etmeyi mümkün kılan onlardır.

 1. Diyet lifi. Lif, temel amacı sindirim sistemini çürüme ürünlerinden ve cüruflardan temizlemek olan bazda bulunur. Özellikle sıklıkla, çocuklar diyet lifi eksikliğinin arka planına karşı kabızlıktan muzdariptir.
 2. Glikozitler ve mukus. Yumuşak zarflama özelliklerine sahiptirler, iç organların mukoza zarlarını toksinlerin ve alerjenlerin tahriş edici etkilerinden korurlar. Gastrointestinal sistemi etkileyen patolojilerin varlığında ağrının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar.
 3. Yağ asitleri. Tohumlarda maksimum miktarda konsantre edilirler. Keten yağı haline getirildikten sonra, çoğu yağ asitlerine verilir. Omega-3, 6, 9 maddelerle temsil edilirler Asitler kardiyovasküler sistemin düzgün çalışmasından sorumludur.
 4. B grubu vitaminler. Gıdalardan gelen karbonhidratları yağ dokusuna değil, insanlar için değerli enerjiye dönüştürmek. Sinir sisteminin doğru çalışmasını destekler, olumsuz faktörlere ve strese karşı korurlar.
 5. Lignanlar. Serbest radikallerin sağlıklı hücreler üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan hormon benzeri bileşikler olarak hareket edin. Bu sayede kanser önleniyor. Liganlar antioksidan, bakterisidal ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.
 6. Fosfor. İnsan vücudundaki neredeyse tüm metabolik süreçlerde yer alan değerli bir mineral bileşik. Kalp kası, üriner sistem, kas-iskelet sisteminin sağlığından sorumludur. Dişleri güçlendirir, boşlukların gelişmesini önler, diğer vitamin ve minerallerin emilimini artırır.
 7. Magnezyum. Kardiyak patolojileri olan insanlar için bir madde. Nabzı normalleştirir, arteriyel ve intrakraniyal basıncı kontrol eder ve KBB hastalıkları ile durumu hafifletmeye yardımcı olur. Bronşit ile solunum yolundan mukusu giderir, kan kompozisyonunu iyileştirir ve anemi gelişimini önler.
 8. Bakır. Beynin bilişsel işlevlerini iyileştirir, psiko-duygusal planın sorunlarının gelişmesini önler, uykuyu kontrol eder ve kan şekerini normalleştirir. Diyabet oluşumunu önler, tiroid bezinin aktivitesini stabilize eder, hemoglobin ve serotonin üretimini hızlandırır.

Keten tohumu kullanımı için endikasyonlar

Tartışılan ürünün çocuğun vücudu üzerindeki olumlu etkisini abartmak zordur. Tohum herkes için yararlıdır, ancak sağlığını iyileştirmek için ona ihtiyaç duyan kategoriler vardır.

Keten tohumu kullanımı için endikasyonlar

Bu nedenle, diyabet geliştirme eğilimi varsa, glikoz konsantrasyonunu uygun seviyede stabilize etmek için menüye keten girmeniz gerekir. Ayrıca, ürün kabızlığa ve gastrointestinal sistem ile ilgili diğer sorunlara eğilimli olanlara fayda sağlayacaktır.

Kas-iskelet sistemi ile ilişkili patolojileri önlemek için, salatalara ve diğer soğuk yemeklere keten tohumu eklemek önemlidir. Ek olarak, hammaddeler sindirimi iyileştirmeye ve solunum sistemi hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olacaktır.

Endikasyonlar listesinde helmint enfeksiyonu bulunur. Tohumlar temizlik özellikleri ile ünlü oldukları için, solucanların aktivitesini hızla bastırır ve doğal bir şekilde vücuttan atarlar.

Çocuk diyetinin giriş kuralları

Ürünün olumlu özellikleri, bir yaşın altındaki çocukların kullanma olasılığını içerir. Kural olarak, çocuk doktorları çeşitli hammaddelere karşı mücadelede bu hammaddenin dahil edilmesiyle bir kaynatma reçete eder.

Bebek 10 yaşın altındaysa, 10 damla (1 kez) miktarında bir kaynatma ile tedavi edilir. 3 yaşın altındaki çocuklara çay kaşığı verilebilir. 3-7 yaş arası çocuğa gelince, 1 çay kaşığı koydu. Ayrıca, günlük oran 1 yemek kaşığıdır (7 yıl sonra).

Yukarıda sunulan dozajlar şartlıdır, belirli bir rahatsızlığın seyrine bağlı olarak sadece bir doktor kesin miktarı belirleyebilir. Kabul edilebilir standartların aşılması sindirim sistemi ile ilgili sorunlara yol açacaktır.

Çocukların kullanım özellikleri

Keten ketenini bir kaynatma şeklinde vermek gerekli değildir. Birçok ebeveyn tahılları toz haline getirmeyi ve sonra çocuğu tedavi etmeyi tercih eder.

Ortaya çıkan un, ikinci yemekler ve atıştırmalıklar için bir baharat görevi görür. Pratik olarak hiçbir tadı veya kokusu yoktur, bu nedenle bebek menüde yeni hammaddelerin girişini fark etmeyecektir. Bu kalite özellikle beslenme açısından titiz olan çocuklar için önemlidir.

Rendelenmiş tohumlar, çeşitli rahatsızlıklara karşı mücadelede kaynatma ve infüzyonları hasat etmek için kullanılır. En karmaşık patolojik sürecin bile gelişimini baskılayabilen birçok tarif var.

Çocuklar tarafından senyan keten kullanımının özellikleri

 1. Kabızlık. Bebek dışkıda bir gecikme ile karşı karşıya kalırsa, eczaneden ilaç kullanmak gerekli değildir. Kabızlığa karşı mücadelede, bir kaşık öğütülmüş tohum ve bir bardak kaynar su temelinde hazırlanan bir kaynatma kendini iyi gösterdi. Yarım saatlik bir infüzyondan sonra ürün soğutulur, pamuklu bir gazlı bez filtresinden süzülür ve hastaya gün boyunca küçük porsiyonlar halinde verilir. Bu araç, bir hafta içinde parazitleri ortadan kaldırdığı için helmintlerle mücadele için uygundur.
 2. Öksürük. Mevsimsel soğuk algınlığı büyük rahatsızlıklara neden olur. Çoğu zaman, iyileşmeden sonra bile, çocuklar kalıcı ve boğucu bir öksürük çekerler. Onu yenmek için birkaç yemek kaşığı hammadde öğütmeli ve kaynar suyla birleştirmelisiniz. Yarım saat sonra, ürün filtrelenir, çocuklara günde 5 kez verilir. Yakında öksürük geçecek, balgam gitmeye başlayacak.
 3. Alerji. Vücut, yabancı uyaranlara olumsuz tepki verme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahiptir. Bu arka plana karşı, ürtiker, dermatit ve diğer problemler sıklıkla ortaya çıkar. Bu tür semptomlarla mücadele etmek için, kaynar suda kaynamış suda losyon kullanılması tavsiye edilir.
 4. Helmintik istila. Yukarıda, helmintlere karşı mücadelede de kullanılan dışkı retansiyonu için bir çare hazırlamaktan bahsettik. Alternatif olarak, ana yemeklere veya içeceklere ekleyerek çocuğunuza günde 5 tohum verebilirsiniz.

Çocuğun vücuduna keten tohumu zararı

Doz gözlenirse, bebek zarar görmez. Alerjik reaksiyona gelince, son derece nadiren ve sadece izin verilen günlük hacmi aştığında kendini gösterir. Ham maddelere karşı hoşgörüsüzlük varsa, terk edilmelidir. Karaciğer problemleri, hepatit, bağırsak tıkanıklığı olan insanlar için tohum yasaktır.

Yukarıdaki bilgilerden, keten tohumunun değerli ürünler kategorisine dahil edildiğini anlamak kolaydır. Bu nedenle, sadece bebek mamasına sokmak gerekir.

Video: Keten tohumlarının yararları ve zararları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat