Kurutulmuş dutlar: kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Güçlü bir taç ve zarif oyma yaprakları olan uzun, genişleyen bir ağaç birçok ülkede iyi bilinmektedir. Sadece güneyde değil, ılıman iklime sahip bölgelere de yayıldı, iyi tolere ve dona toleranslı. Dut meyveleri çeşitli renklerde gelir, siyah-mor ve beyaz kurşun, kırmızı, pembe ve kahverengimsi bulunur. Kompozisyonları neredeyse aynıdır, bu nedenle bir kaynatma hazırlamak için belirli bir renkteki dutları aramanıza gerek yoktur, herhangi birini alabilirsiniz. Daha çok estetik tercihlerle ilgilidir.

Kurutulmuş dut

Lezzetli yüzüncü yıl

Botanik standartlarına göre, bir ağaç uzun ömürlüdür, bazen 500 yaşına ulaşır. Ortalama süre 200-300 arasındadır. Aktif büyüme 15'e kadar devam eder, sonra neredeyse durur ve yıllık hafif bir artış gösterir. Yaklaşık 202 dut türü bilinmektedir. Ağaç 4-5 yıllık yaşamda meyve vermeye başlar. Mahsul bol, 180-190 kg'a kadar. bir ağaçtan, meyveler birkaç parçadan oluşan küçük gruplar halinde büyür.

yapı

Küçük dikdörtgen meyveler böğürtlen gibi görünür, ancak aksine, kolayca parçalanırlar ve nakliyeye tabi değildirler.

Lütfen dikkat: tamamen olgunlaşmış bir dut ağacının sadece bir daldan tadılabilir.

Hasat hemen işlenir, aksi takdirde meyve suyu fermente olmaya başlar ve bir ilaç veya lezzetli bir reçel yerine bir püre elde edilir. Bu, bireysel çeşitlerin yüksek şeker içeriğinden kaynaklanmaktadır. Ek olarak, meyveler şunları içerir:

 • retinol;
 • piridoksin;
 • C, A, B grubu vitaminleri;
 • filokinon;
 • resveratrol;
 • kolin;
 • mikro ve makroseller.

Meyveler, sinir ve kardiyovasküler sistemleri besleyen ve destekleyen magnezyum ve potasyum bakımından zengindir.

Dut kullanımı

Buna hayat ağacı denir. Asya ülkelerinde onlara aile muska gibi davranıyorlar, evin önüne veya avluya dikiyorlar, böylece daha sonra tüm aile tacı altında toplanabiliyor. İpekböceği yapraklarında yetişir, bu nedenle ağacın ikinci adı. Ahşap o kadar güçlü ve dayanıklı ki, dolap üreticileri bunu çok takdir ediyorlar.

Vitaminler ve yararlı elementler kompleksi, meyveler, meyve suyu, yapraklar ve kabuğu aşağıdaki tariflerin bir parçası olarak kullanmanıza izin verir:

 • anemi ve anemi;
 • kardiyovasküler sistemin işlev bozukluğu;
 • tiroid bezinin bozulması;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • diabetes mellitus;
 • kafa içi basınç artışı;
 • halsiz bağırsak motilitesi;
 • göz hastalıkları;
 • duygusal dengesizlik;
 • nevroz.

Kurutulmuş hammaddelerden düzenli olarak taze çilek ve kaynatma tüketimi, erken yaşlanmayı önlemeye, vücudun iç rezervlerini aktive etmeye, rejenerasyonu hızlandırmaya ve virüslere ve patojenik bakterilere karşı dirence yardımcı olur.

Bu önemlidir: meyvelerdeki yüksek su içeriğine rağmen, yararlı özellikleri korurken hızla kururlar.

Kurutulmuş dutlar yeni bir ürüne kadar saklanması kolaydır. Kompostolar diğer meyveler ve meyvelerle bir karışım halinde hazırlanır. Kalp krizi, ateroskleroz, koroner arter hastalığı ve taşikardi tehdidi de dahil olmak üzere kardiyovasküler sistem hastalıklarında ders kullanımı için kaynatma ve infüzyonlar önerilir.

Kurutulmuş dut

Çocuklar ve gençler
Okul çocukları ve öğrenciler için, kurutulmuş dut, meyvelerden taze ve konserve meyve suyu kaynaşmaları, verimliliği arttırmak, odaklanmak, kontrol ve oturum sırasında duygusal stresi azaltmak, bağışıklığı güçlendirmek için yararlıdır. İnfluenza salgınları sırasında hastalık direncini artırmak için limon ve tarçın ile patlamalar yapabilirsiniz.

Mikro ve makro elementler aktif büyüme döneminde kemik yoğunluğunu destekler, raşitizm gelişimini önler, disbiyoz tedavisinde bağırsaklardaki pozitif florayı geri yükler.

Kadın sağlığı için
Çileklerin bileşimi, menopoz sırasında ve hamilelik sırasında gerekli olan bir antidepresan kompleksi içerir. Ruh halini dengeler, depresif durumların başlamasını önlerler. Diüretik etki şişmeyi hafifletir, böbrekleri uyarır ve safranın durgunluğunu önler. Dut bileşimindeki yararlı elementler kilo kaybına yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır, aktiviteyi ve performansı arttırır.

Kozmetolojide dut, sağlıklı saçları korumak ve uyuyan saç köklerini uyandırmak için ağartma ve yaşlanma karşıtı maskelerin bir parçası olarak kullanılır.

Erkekler için
Düzenli taze çilek tüketimi ve kurutulmuş meyvelerin kaynatma testosteron üretimini arttırır, cinsel işlevleri iyileştirir, erkek dayanıklılığını arttırır ve prostatit gelişimini önler. Artan zihinsel ve fiziksel stres, düzenli stres, soğuk algınlığına düşük direnç ile diyete tavsiye edilir.

Kurutulmuş dutlar tentürlerde, kaynatmalarda, sürtünmede, şuruplarda, merhemlerde kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Makul bir yaklaşımla, kullanım kısıtlamaları çok dardır. Dut ağacını alerjiler, karaciğer yetmezliği, tip I diyabet, emzirme veya kronik hipertansiyon için herhangi bir şekilde kullanmayın.

Dut meyvelerinin faydaları büyüktür, vücuda gerekli maddeleri sağlar, geleneksel ilaç tarifleri ve kozmetiklerin bir parçasıdır.

Video: dut yetiştiriciliğinin özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat