Kurutulmuş kumkuat - vücuda fayda ve zarar

Kumkuattan kurutulmuş meyveler, rutov ailesine ait küçük altın sarısı kumquat meyvelerinden yapılan tat ve sağlıklı incelikte sıra dışıdır. Bu narenciye, erik büyüklüğünde yuvarlak veya hafifçe uzatılmış oval bir şekle sahiptir. Tatmak için, mandalinaya küçük bir limon ekmeği ile benzer. Narenciye kabuğu oldukça kalın, biraz hamur. Bir meyvenin ağırlığı yaklaşık 30 g'dır, yiyecekler için ham halde yenir. Ondan çeşitli aromatik marmelatlar, reçeller, şekerlenmiş meyveler ve alkolsüz içecekler hazırlanır.

Kurutulmuş kumkatın yararları ve zararları

Tanım, konum ve kullanım

Kumkatlardan kurutulmuş meyveler kendine özgü tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Kış tatili kutlamalarının vazgeçilmez bir özelliği olan Çin ve Japonya'da yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Meyve bütün veya ezilmiş halde kullanılır, içecekler ve lezzetli mutfak yemekleri ile dekore edilmiştir.

Çin, Japonya, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu'da yetişir. Ülkemizde Kafkasya, Kırım ve Abhazya'da yetiştirilmektedir. Meyvenin ilk sözü 12. yüzyıla kadar uzanıyor. Avrupa ülkelerinde, onu İngiltere'ye getiren botanikçi Robert Fortune sayesinde 19. yüzyılda ünlü oldu.

Çin tıbbında, kurutulmuş narenciye en çok soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, ondan iyileştirici et suyu ve aromatik içecekler yapılır.

Kuru Meyve Üretimi

Kurutulmuş meyvelerin üretiminde, diğer turunçgillerle kesilerek elde edilen dikdörtgen, yuvarlak meyveler ve melezleri kullanılır. Bu ürünün birçok çeşidi vardır. Meyveler tamamen kurutulur ve tohumlar çıkarıldıktan sonra ezilir.

Şekerlenmiş meyveler bu meyveden yapılan bir başka inceliktir. Pişirme işlemi oldukça basittir. Turunçgiller şeker şurubunda kaynatılır, daha sonra kurutulur ve pudra şekeri içinde ezilir.

Bazı Çin illerinde, sadece kurutulmuş değil, aynı zamanda şekerli kumkuatlar da üretiyorlar, aynı zamanda tuzluyorlar. Bu tür olağandışı tadım meyveleri solunum yolu hastalıklarının tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır.

Bu turunçgilden kurutulmuş meyveler karakteristik sarı-turuncu bir renge sahiptir. Mağaza raflarında bulunan parlak kırmızı ve yeşil meyveler, gıda renkleriyle renklendirilerek elde edilir.

Beslenme bileşimi

Tropikal bir meyvenin kurutulmuş ve kurutulmuş meyveleri, taze turunçgiller açısından zengin olan tüm eser elementleri korur. Zengin bir C, E, B, beta-karoten, lif, bakır, selenyum, demir, çinko, manganez ve pektin vitaminleri kaynağı olarak kabul edilir.

Bu iyileştirici ürünü kullanırken sağlık üzerinde özel bir etki, kumkuattan zengin olan mikro elementler tarafından sağlanır:

 • antioksidanlar;
 • Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri;
 • uçucu yağlar.

Kumkattan kurutulmuş meyvelerin özellikleri ve yararları

Asya ülkelerinde, narenciye Japon portakalı olarak adlandırılır. Rusya Federasyonu topraklarında kumvat, mağaza raflarında bulunan diğer narenciye kadar popüler değildir. Bu arada, vücudun genel iyileşmesini ve kilo kaybını amaçlayan çeşitli diyetlerde kullanılan mükemmel bir ek araçtır.

Kronik yorgunluk, gerginlikle mücadelede kendini iyi gösterdi. Bu olağandışı meyve tadı kullanımı, stresi hafifletmeye ve vücuttaki mevsimsel değişikliklerle durumu hafifletmeye yardımcı olarak ruh halini önemli ölçüde iyileştirir.Vejetaryenler oryantal turunçgillerden kurutulmuş meyveler ekleyerek diyetlerini zenginleştirebilirler.

Kumkattan kurutulmuş meyvelerin özellikleri ve yararları

Kurutulmuş tropikal meyvelerin faydaları gerçekten çok değerlidir:

 1. Kamkat kurutulmuş meyveler lif, uçucu yağlar ve antioksidanlarla doymuş bir kabukla yenir. 100 gram kuru meyve günlük diyet lifi alımının yüzde 17-18'ini sağlar.
 2. Kurutulmuş narenciye kullanımı, toksik maddelerin vücudunu temizleme işlemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Asya ülkelerinde, akşamdan kalma sendromunu hafifletmek için mükemmel bir ilaç olarak kullanılır.
 3. Diyet lifleri sindirim sürecini normalleştirir, mide kramplarını rahatlatır ve şişkinlik sırasında hoş olmayan bir durumu ortadan kaldırır.
 4. Flavonoidlerin ve antioksidanların artan içeriğinden dolayı, kurutulmuş meyveler, kanserle mücadele sürecinde vücut üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
 5. Kuru meyvelerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi üzerindeki yararlı etkileri, grip ve diğer enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı olur.
 6. Kurutulmuş narenciye kan kolesterolünü önemli ölçüde azaltır, kan basıncını normalleştirir, kalp kasının işleyişini iyileştirir ve kalp krizi ve felç oluşumunu önler.
 7. Kamkatta bulunan riboflavin metabolizmayı geliştirir ve insan vücuduna mükemmel enerji sağlar.
 8. Kumkuatların mantar hastalıkları ve patojenik bakteriler üzerinde ezici bir etkisi vardır.
 9. Meyvenin antioksidan özellikleri yaşlanma sürecini önemli ölçüde yavaşlatır.
 10. Kurutulmuş meyveler, artrit ile mücadelede profilaktiktir, kandaki hemoglobini arttırır ve kemik dokusunu güçlendirir.

Kontrendikasyonlar

 1. Doğu fetüsten aşırı şekerli meyve tüketimi vücut ağırlığında önemli bir artışa neden olabilir.
 2. Kronik böbrek ve idrar yolu hastalıkları, narenciye alerjileri ve mide suyunun asitliğinin artması için egzotik meyvelerin kullanılması önerilmez.
 3. Hamile ve emziren kadınlar için kurutulmuş meyveler yemeyin.

Kurutulmuş meyve alımı ve depolanması

Menünüzden eser elementler açısından zengin bir ürünle faydalanmak ve çeşitlendirmek için, boya ve şeker içermeyen kurutulmuş meyveler ve kurutulmuş kumquats seçmelisiniz. Doğal koşullar altında kurutulmuş meyveler koyu, donuk bir renge sahiptir ve kurutulmuş meyveler çekici değildir ve büzüşür, ancak bu onları daha az lezzetli ve sağlıklı yapmaz. Turunçgillerin, küflerden korumak için kurutmadan önce kimyasal olarak muamele edildiğini gösteren beyaz çizgiler veya noktalara sahip olmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Kamkat kurutulmuş meyvelerin nane notaları ile tatlı bir narenciye aroması vardır. Kimyasal koku, meyvenin kimyasal olarak işlendiğinin kanıtıdır. Bu tür meyveler, istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için tüketilmemelidir.

Ürünün orijinal tazeliğini koruyabilmesi için sıcak ve kuru bir odada kapalı kaplarda saklanması gerekir. Depolama yeri doğrudan güneş ışığından korunmalıdır.

Pişirme Uygulaması

Kurutulmuş turunçgiller genellikle çeşitli kokteyller ve martini için ek bir bileşen olarak kullanılır. Kek, dondurma, kek, sufle, jöle süslüyorlar. Bazı egzotik salatalarda bir bileşen olarak eklenirler. Komposto ve sosları alışılmadık bir keskin tada eklerler. Genellikle, et pişirilirken tatlı bir tat vermek için portakal yerine kurutulmuş meyveler kullanılır. Renkli meyveler tatlıları ve diğer yemekleri süslemek için kullanılabilir.

Video: kumquat nedir?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat