Sıcak Elektrikli Zeminler - Artıları ve Eksileri

Sıcak elektrikli zemin - diğer ısıtma sistemlerini mükemmel şekilde tamamlayan, tüm odayı ısıtmanıza izin veren benzersiz bir mühendislik tasarımı. Bazı durumlarda, yerden ısıtma bile tek ısıtma elemanı haline gelir. Bu tasarımı sadece evlerde değil, diğer onarım tesislerinde de kullanabilirsiniz.

Sıcak Elektrikli Zeminler

Çoğu zaman, sıcak zeminler, zeminin porselen taş veya fayansla döşendiği odalarda kullanılır. Ek olarak, merkezi bir ısıtma sistemi olmadan bir elektrikli zeminin kullanılması son derece nadirdir. Tipik olarak, bu tasarımlar birbirini tamamlar. Elektrik sistemi soğuk zeminin ısınmasına yardımcı olur. Çoğu zaman, fayans veya porselen karolar banyoda, mutfakta veya koridorda döşenir, bu nedenle bu alanlarda yerden ısıtma sıklıkla kullanılır.

Sıcak bir zeminin bariz avantajını belirtmek gerekir - havayı yerden 2,5 metre yüksekliğe kadar ısıtmak. Odadaki sıcak hava, içindeki yaşam koşullarını daha da rahat ve konforlu hale getirir.

Elektrikli zeminin kurulum sürecine özellikle dikkat edilmelidir. Aradaki farkın önemsiz görünse bile malzemelerden tasarruf etmek son derece cesaret kırıcıdır. Kurulumu profesyonellere emanet etmek en iyisidir.

Yerden ısıtmanın kurulumunun avantajları

Günümüzde elektrikli ısıtmalı zeminler çeşitli nedenlerden dolayı çok popüler:

 1. Elektrikli zeminin tasarımı dairelerde merkezi ısıtma eksikliğini ortadan kaldırabilir. Kural olarak, modern evlerde ana ısıtma en azından zemini ısıtır ve oldukça soğuk bırakır. Bunun nedeni, pillerin zeminden belirli bir mesafede bulunması ve bunun sonucunda altta soğuk hava birikmesidir. Sıcak zeminler bu sorunun çözülmesine yardımcı olur. Ek bir tasarımın kurulumunun bir sonucu olarak, odanın ısıtılması üniform hale gelir.
 2. Sıcak bir zeminin montajı, herhangi bir odaya böyle bir tasarımın monte edilmesini mümkün kılan ek ekipman kullanımını gerektirmez.
 3. Yerden ısıtma derecesi, kendiniz için en uygun seçenek seçilerek kolayca kontrol edilebilir.
 4. Sıcak bir elektrikli zemin, her odada gerekli sıcaklığı ayarlamanıza izin veren özel bir sıcaklık kontrolörü ile tamamlanmaktadır. Bazı bölgelerde, ısıtmayı da tamamen kapatabilirsiniz.
 5. Sıcak hava yerden yükselir, böylece dairede veya evde taslak oluşumunu ortadan kaldırır.
 6. Elektrikli zemin, herhangi bir odayı aşırı nemden korumanıza izin verir, bu da küf olasılığını ortadan kaldırır.
 7. Sıcak döşeme, evde ana ısıtma kaynağı olarak kolayca yapılabilir, böylece ek alan kaplayan ve kendilerine çok fazla toz toplayan pillerden kurtulun.
 8. Elektrikli zemin, oldukça nadir bulunan ve başarısız olması oldukça nadir bir tasarımdır. Kurulum işlemi doğru şekilde yapılırsa - talimatlara uygun olarak, hasar görünmez. Çoğu zaman, yerden ısıtma ile ilgili sorunlar sadece sahibinin hatası nedeniyle bir arıza veya hasar meydana geldiğinde ortaya çıkar. Örneğin, bir çivi sistemin elemanlarından birine sürülmüşse. Yine de bir tür arıza ortaya çıkarsa, endişelenmeyin ve panik yapmayın, çünkü herhangi bir elektrikli zemin kolayca onarılabilir. Bunu kendi başınıza yapamıyorsanız, servis merkezine başvurabilirsiniz.
 9. Yerden ısıtma sistemi kesinlikle güvenli ve neme karşı dayanıklıdır. Bu tasarım sayesinde evde sıcaklık ve konfor yaratabilirsiniz.
 10. Sıcak elektrikli zeminin tasarımı kompakt ve kullanışlıdır, bu nedenle odadaki tavanın yüksekliğini azaltmaz.
 11. Sıcak zeminin tüm yapısal elemanları gözlerden iyi gizlenmiştir, bu da sistemi görünmez ve temiz hale getirir.
 12. Yapının kurulumu oldukça basittir, özel deneyime sahip olmayan bir kişi bile tüm ekipmanı ve sistemi bir bütün olarak kurabilir.
 13. Sıcak bir zemin yardımıyla, evdeki yüzey her yerde eşit ve eşit olarak ısıtılır.

Elektrikli zeminin dezavantajları

Sıcak bir zemin yapımının çok sayıda avantajına rağmen, bu sistemin hala bazı dezavantajları vardır:

 1. Elektrikli zeminin ilk ve en belirgin eksi, evdeki enerji maliyetlerindeki artıştır. Bu durumda, maliyetleri olabildiğince azaltmak için, bazı bölgelerde sıcaklığı düşürecek veya ısıtmayı kapatacak bir sıcaklık kontrolörü kullanmak en iyisidir.
 2. İkinci dezavantaj da önemli maliyetlerle ilişkilidir. Gerçek şu ki, sıcak bir zemin, kurulumu için belirli maliyetler gerektiren pahalı bir yapıdır.
 3. Elektrikli zeminin tasarımını kurmadan önce, evdeki kabloları değiştirmek gerekir. Böyle bir sistem elektrik sistemindeki yükü önemli ölçüde artırır, bu nedenle eski kablolar basitçe dayanmayabilir.
 4. Sıcak zeminin tasarımı zemin kaplamasında çok zordur. Her şeyden önce, iyi bir ısı iletkenliğine sahip olmalıdır, böylece sistemin verimliliği hissedilir. Zeminde yeterince iyi ısıya izin vermeyen bir halı veya halı varsa, sıcak zeminin etkinliği büyük olmayacaktır.
 5. Bazı yer döşemeleri sıcak elektrikli bir zeminin kullanımından etkilenebilir. En büyük etki, ahşap ısıtılırken ahşap ısınır ve daha sonra şekil değiştirmeye başlar.
 6. Zemin kaplaması da üstte verniklenirse, ısıtma sıcaklığı 21 dereceyi geçemez.
 7. Enerji ve maliyetlerden olabildiğince tasarruf etmek için, kural olarak, mobilyaların durduğu yerlere sıcak bir zemin kurulmaz. Bu bağlamda, evdeki mobilyaların yeniden düzenlenmesi, sıcak katın inşaatının yeniden kurulmasını da gerektirecektir.
 8. Bir evde ısıtmalı bir zeminin kullanılması, elektromanyetik radyasyonun ortaya çıkmasına neden olur. Tabii ki, bugün elektromanyetik dalgaların yayılmasına rağmen herkes elektrikli cihazlar kullanıyor, ancak ek bir elektrik sisteminin kurulmasıyla radyasyon güçlendirildi, bu nedenle bu faktör dikkate alınmalıdır.
 9. Elektrikli zemin de dahil olmak üzere herhangi bir elektrikli ısıtıcı kullanılması, elektrik çarpması riskinde bir artışa neden olur. Bu faktör, özellikle yüksek nemli odalarda dikkate alınmalıdır.

Tüm bu eksikliklere rağmen, çoğu insanın hala evde yerden ısıtma kullandığını belirtmek gerekir, çünkü onlar için bu tür sistemler rahat bir konaklama için bir önkoşuldur. Dahası, bu eksikliklerin çoğu tamamen önemsizdir ve kolayca ortadan kaldırılır. Ek maliyetlere gelince, kural olarak, herkes konforun ekstra paraya değdiğini anlar.

Elektrikli yerden ısıtmanın su üzerinde avantajları

Elektrikli yerden ısıtma, sudan çok daha sık kullanılır. Bu kolayca açıklanabilir, çünkü böyle bir tasarımın birkaç avantajı vardır:

Elektrikli yerden ısıtmanın su üzerinde avantajları

 1. Elektrikli yerden ısıtma, su açısından sıcaklık açısından düzenlemek çok daha kolay ve daha uygundur. İstediğiniz sıcaklığı ayarlayabileceğiniz ve bir su sisteminden çok daha doğru bir şekilde yapabileceğiniz bir termostat kullanmak yeterlidir.
 2. Sıcak bir zeminin elektrik yapısına kabloların montajı, bir su ısıtma sistemindeki su borularından çok daha basit ve daha hızlıdır.
 3. Sıcak bir zeminin bir su sisteminin kullanılması, suyu ısıtmak için bir gaz kazanının kurulumunu gerektirir. Bu önlem, ek alanın yanı sıra kurulum maliyetlerinde bir artış gerektirir.

Böylece, elektrikli yerden ısıtmanın kullanım için çok uygun olduğu belirlenebilir. Özellikle bir daire veya küçük bir kır evi gibi küçük odaların ısıtılması için uygundur. Ayrıca, sıcak elektrikli zeminin tasarımı ofis için mükemmeldir, çünkü böyle bir odada bir gaz kazanı kurmak her zaman mümkün değildir.

Elektrikli yerden ısıtmanın suya karşı dezavantajları

Ne yazık ki, elektrikli yerden ısıtma sisteminin su yapısına kıyasla bazı dezavantajları vardır:

 1. Genellikle su ısıtmalı bir zemin, elektrikli bir yerden daha ekonomik bir seçenek haline gelir. Bu tasarruflar özellikle geniş alanlarda göze çarpıyor.
 2. Yerden ısıtma ve hacim ısıtma için sıcak su kullanmak, elektrik kullanmaktan daha güvenli bir seçenektir. Sıcak su bir kişiye elektrik akımından daha az zarar verebilir.
 3. Su ısıtma tasarımı elektrik sisteminden çok daha uzun sürebilir. Bu tür sistemlerin en popüler üreticilerine göre, su zemini evde 50 yıla kadar dayanabilir.

Bir su tabanının kullanımı büyük odaları ısıtmak için en uygunudur. Örneğin, büyük kır evlerinde veya çalışma alanlarında kullanmak daha iyidir.

Elektrikli zemin - evde maksimum konfor yaratmanızı sağlayan benzersiz bir modern tasarım. Böyle bir sistemle, zemininiz her zaman sıcak olacaktır, bu sadece çıplak ayakla yürümenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda çocukların bir taslaktan üfleneceklerinden korkmadan yerde oynamalarına izin verir. Dahası, tasarım kesinlikle güvenlidir, sistem tüm unsurları su ve diğer nesnelerin girişinden mükemmel bir şekilde korur.

Video: Hangi elektrikli yerden ısıtma daha iyidir?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat