Hamilelik sırasında kabak - yararları ve zararları

Birçok sağlıklı ve lezzetli yemek pişirebileceğiniz bir sebze seçmeniz gerekiyorsa, balkabağına dikkat etmelisiniz. Sadece herkes tarafından bilinen püresi değil, aynı zamanda meyve suları, tatlılar, konserveler, turtalar, çorbalar, salatalar, turşu, kızartmak ve sadece çiğ yemek için kullanılır. Kabak, hazırlanan yemeğin tadı, bileşimi ve vücut için değerin bağlı olacağı çeşitli çeşitlere sahiptir.

Hamilelik sırasında kabak

Kabak yararlı özellikleri

Ürünün anne adayına ne kadar yararlı olacağı kompozisyon tarafından belirlenebilir. Kabak çeşidine, büyüme koşullarına bağlı olarak biraz değişebilir, ancak genel olarak insan vücudu için önemli olan aşağıdaki bileşikleri içerir:

 1. Vitaminler. riboflavin, folik asit (B9), tiamin ve diğerleri dahil çoğu B vitamini. Ek olarak, balkabağında C vitamini, A, E, PP, K, T - nadir, ancak.
 2. Mineraller. Kabak, makro ve mikro besinlerin liderlerinden biri olarak kabul edilir. Yeterli miktarlarda sebze şunları içerir: potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt, fosfor, demir, iyot, flor, bakır, manganez, çinko.
 3. Diyet lifi, protein, pektin, organik asitler, nişasta, kül, karoten.

Kabak, diyet ürününe atfedilmesine izin veren nispeten düşük bir kalori içeriğine sahiptir. Fetüsün her bir bölümünde, yani pulpa, soyma, tohumlar, farklı sayıda bileşik içerir. Bu nedenle, sadece sebzenin nasıl pişirildiği değil, aynı zamanda yemeğin hazırlanmasında hangi parçaların kullanıldığı da büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte kabak kullanımı nedir

Hamile anneler için balkabağı diyete yararlı bir katkı olabilir ve herhangi bir biçimde kullanılır. En iyi seçenek taze hamur, taze sıkılmış meyve suyu. Termal olarak işlenmiş meyvelerin bile en az ölçüde, ancak yine de vücut üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Hamilelik sırasında kabak aşağıdaki yararlı özellikleri gösterebilir:

 1. Aneminin önlenmesi. Hemoglobin sıçramaları genellikle hamile annelerde görülür ve yeterli miktarda demir, folik asit ve diğer bileşikler bu göstergenin normalleşmesine yardımcı olur.
 2. Bağırsak hareketliliğinin uyarılması, kabızlığın önlenmesi. Bebek taşıyan kadınlarda bağırsak fonksiyon bozuklukları yaygındır. Kabakların düzenli kullanımı ile bu sorun ele alınabilir.
 3. Diüretik etki. Orta derecede ifade edilir, ancak şişmeyi önlemek için sıvıyı derhal vücuttan çıkarmanıza izin verir. Sıvı ile birlikte, vücut kısmen zararlı maddelerden, toksinlerden, tuzlardan kurtulur.
 4. Mikroelement kompleksi nedeniyle iskelet sisteminin normal gelişimini sürdürmek, bebekte motor sistemi.
 5. Tüm iç organların işlevselliğini artıran metabolik süreçleri iyileştirmek.
 6. Düşük kalorili içerik ve aynı zamanda vitamin, makro ve mikro elementlere ve aynı derecede faydalı diğer bileşiklere göre değer, bir kadının sağlığından ödün vermeden kilo kontrol etmesini sağlar.
 7. Kolesterol birikiminde azalma, basıncın normalleşmesi, kan pıhtılaşabilirliği.
 8. Hücrelere yeterli miktarda oksijen verilmesini ima eden fetal hipoksinin önlenmesi.
 9. Kolay sakinleştirici etkisi, sürekli kullanım ile uyku daha iyidir.
 10. Mide bulantısı, iştah kaybı dahil olmak üzere azalmış toksikoz belirtileri.
 11. Görme seviyesini, cildin durumunu, saçları, dişleri korumak. Bu, bir dereceye kadar diğer önemli doğal bileşikler olan A vitamini varlığı nedeniyle elde edilir.
 12. Kozmetik amaçlı. Hamilelik sırasında, cilt ve saç ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir ve balkabağı hamurunun harici kullanımı bir dizi dermatolojik bozuklukla başarılı bir şekilde savaşır.

Kabak kullanımının anne ve gelecekteki bebek için gerçekten yararlı olması için, kontrendikasyonları dışlamak, bitkinin meyvelerini seçmek ve hazırlamak için kuralları dikkate almak gerekir.

Gebelikte Kabak Zararları

Yararlı herhangi bir ürün ölçülenin ötesinde tüketilirse zararlı olabilir. Kabak için, miktarı gözlemlemek, günde 0,5 kg'dan fazla pulpa yememek veya 250 ml'den fazla doğal meyve suyu içmek daha iyidir. Çoğu durumda, dozda bir artış olsa bile, olumsuz reaksiyonlar meydana gelmez, ancak hamilelik sırasında güvenli oynamak daha iyidir.

Gebelikte Kabak Zararları

Bir balkabağının olağanüstü kullanışlılığına rağmen, sağlığa zarar verebileceği bazı durumlar vardır:

 1. Bireysel hoşgörüsüzlük, kompozisyonu oluşturan elementlere alerji.
 2. Gastrointestinal hastalıklar, özellikle patolojik bağırsak fonksiyon bozuklukları, ülserler, gastrit.
 3. Diyabetes mellitus.

Kronik veya akut tipte ciddi hastalıklar teşhis edilirse, kabak ürünleri tüketme olasılığı bir doktorla anlaşılmalıdır.

İyi için balkabağı nasıl yenir

Diyetteki balkabağının sadece yararlı bir ürün olabilmesi için, hazırlanmasında ve sonraki kullanımında belirli kurallara uyulmalıdır. Bunlar aşağıdaki koşulları içerir:

 1. Birkaç yıl boyunca kabak saklama olasılığına rağmen, yemek için taze meyveler seçmeniz gerekir. Güvenilir tedarikçilerden meyve satın almanız önerilir, ancak arkadaşlarınızdan almak veya kendiniz yetiştirmek daha iyidir.
 2. Pişirmeden önce, balkabağını bir süre suda bekletin, yiyeceklerde kullanmayı düşünüyorsanız kabuğun üzerine kaynar su dökün (bazen bu önemlidir, çünkü içinde yoğunlaşan birçok faydalı eser elementtir).
 3. Vücudun alerjik reaksiyonlarını önlemek için bir çay kaşığı ile başlamanız gerekir, sindirim rahatsızlığı. Daha önce ürüne karşı bireysel hoşgörüsüzlük olmasa bile, tüm hamile kadınlar için önerilir. Hoş olmayan sonuçların yokluğunda, günlük diyete kabak dahil edilebilir, ancak önerilen günlük doza (günde en fazla 0,5 kg hamur ve 200 ml seyreltilmemiş meyve suyu) gözlenebilir.
 4. Maksimum fayda için, uzun süreli ısıl işlemden vazgeçmek daha iyidir. Harika bir seçenek - taze hamur, buharda pişirilmiş, haşlanmış. Kızarmış sebzeler gibi bol miktarda yağ içeren yemekler, sindirim sisteminin ve bir bütün olarak vücudun işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilir.
 5. Meyve suları, patates püresi, endüstriyel üretim tahılları, evde taze sebzelerden yapılan benzer ürünlerden daha az değerlidir.

Basit kurallara uyulması, menüyü çeşitli yiyeceklerin hazırlanmasında kullanılabilecek kullanışlı ve lezzetli bir ürünle desteklemeye yardımcı olacaktır. Kabak et yemekleri, diğer sebzeler ile iyi gider ve bağımsız bir yemek olarak kullanılabilir.

Hamurun yanı sıra, tereyağı özellikle popülerdir. Tohumların sıkılmasıyla yapılır, kompozisyon daha değerli kabul edilir, çünkü tüm maddeler daha büyük ölçüde konsantre edilir. Günlük bir çay kaşığı yağ almak yeterlidir ve bu hamilelik sırasında vücudu korumak için yeterli olacaktır.

Hamilelik sırasında kabak, vücuda bir kadının sağlığı ve doğmamış bebeğinin gelişimi için gerekli vitaminleri ve diğer bileşikleri sağlayan yararlı bir tedavi olabilir.

Video: Balkabağının vücut için faydaları ve zararları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat