Limon yaprakları düşer: neden ve ne yapmalı?

Bugün çok az insan egzotik çiçekler veya pencerede yetiştirilen bitkiler tarafından şaşırtabilir. Oldukça sık, limonlar pencere eşikleri üzerinde yetiştirilir. Kuzey Rus iklimi, uzak tropik ülkelerin bu yerlilerine en iyi şekilde uymuyor, çünkü büyüme için elverişli koşullar değiştiğinde limon ağaçları acımaya başlıyor.

Limon yaprakları düşer

Hastalıklar ve rahatsızlıklar aynı değildir: yaprakların tamamen düştüğü ve bazen yerinde kaldığı, ancak sarı hale geldiği ve kuruduğu, bir tüpe katlandığı görülür. Uzun süre limon yetiştiriciliği yapan çiçek yetiştiricileri, yaprakların düşmesinin nedenlerinin farkındadır ve bu gibi durumlarda ağaca nasıl yardım edileceğinden ne gibi önlemler alınması gerektiğinin farkındadırlar. Ve yeni başlayanlar için, bu incelikler ve bilgelik bilinmiyor - henüz böyle şeylerle karşılaşmadılar. Burada onlar için çeşitli sorunların ortaya çıkmasına katkıda bulunan nedenlerin bir incelemesi aşağıda açıklanmıştır ve daha sonra bitkinin hayata geri dönmesinin nasıl mümkün olduğunu açıklar.

Hangi nedenle limon yaprakları düşer?

Turunçgillerin anavatanında, keskin sıcaklık sıçramaları olmadan büyümeye elverişli her zaman pürüzsüz iklim koşulları vardır. Ve bir kez sıcaklığın yükseldiği ve düştüğü ve aydınlatmanın sürekli farklı olduğu sert kuzey bölgelerinde, limonlar iklimlendirilemez ve incinmeye başlayamaz. Bazen tüm yapraklar bitkilerden düşer, bazen yapraklar ağaç üzerinde kalır, ancak sararır, kurur ve bir tüpe kıvrılır. Bu tür olumsuz değişikliklerin nedenleri şunlardır:

 1. Işık eksikliği.
 2. Bitki sular altında ve toprak çok nemli.
 3. Limon nadiren sulanır, yeterli nem yoktur.
 4. Yeryüzünde büyüme için gerekli maddelerin eksikliği.
 5. Oda kuru ve sıcak.
 6. Oda soğuk, bitki donuyor.
 7. Büyük sıcaklık farkları.
 8. Bitkiler başka bir yere koydukları için kendilerini iyi hissetmezler.
 9. Bir tencereden diğerine nakil.
 10. Çok fazla gübre.

Narenciye yapraklarının düşmesinin nedenini bulmak için yukarıdaki faktörlere dikkatlice bakmalısınız. Toprağın içinde nem olup olmadığını, parazitlerin bitkide yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin, limonun bulunduğu odanın nemine ve sıcaklığına dikkat edin. Tüm faktörleri karşılaştırarak, bitkinin neden yapraklarını kaybettiğini bulmak mümkün olacak.

Aydınlatma nasıl etkiler?

Dendrologlar ev yapımı limonları "şartlı olarak yaprak döken" olarak görürler. Bu ne anlama geliyor? Ve bu kavram aşağıdakileri ifade eder - kışın başlangıcında, limon yaprakları atmaz, ancak sadece bunu yapar, bazı dış tahriş edici faktörlere tepki verir.

İpucu! En önemlisi, limon ışık eksikliğinden muzdariptir, bu nedenle kışın, aydınlatma az ve gün kısa olduğunda, doğal aydınlatmayı yapay ile takviye etmeye değer. Ve yapraklar parçalanmaya ve sarılaşmaya son verecek.

Limonun kışın daha iyi aydınlatılması için çeşitli yöntemler uygulanabilir:

 1. Güneye bakan pencereye bir saksı bitkisi koyun. Güney tarafına çok fazla ışık düşer ve bu faktör ışığı seven limonu memnun edecektir.
 2. Bitkinin etrafına 2-3 ayna koyun. Işığı yansıtacaklar ve limon artık canlı duyum sıkıntısı yaşamayacak.
 3. Güneş battıktan sonra, gün ışığından yararlanma süresini uzatan lambaları açın.

Aydınlatma iyileştirilir ve uzatılırsa ve çiçekler ile birlikte limon yaprakları hala düşerse, neden başka bir şeyde yatmaktadır.

Çok fazla su

Bir limonun düşen yapraklarına yol açan nedenlerden biri, toprağın içindeki nem miktarından dolayı meydana gelen asitleşmesidir. Çok nemli toprak çok sertleşir ve oksijen köklere ulaşamaz. Ve bu bitki için kötü ve strese giriyor. Küçük ince kökler kurur ve ölür. Beslenme almayan bir ağaç, tüm tacı gerekli maddelerle sağlayamaz. Sonuç olarak, yeni taranmış sürgünler kurur ve taç uçar ve çıplak hale gelir.

Su eksikliği

Limona su eksikliği
Ama aynı zamanda limonun sulanması için su tutmaya değmez - su eksikliği de iyi bir şeye yol açmaz. Kuru toprakta büyüyen bir ağaçta yapraklar sararmaya, kıvrılmaya ve düşmeye başlar. Hayat veren nem eksikliğinin sonuçları hala aynıdır - küçük kökler ölür ve bitki topraktan yaşam için gerekli maddeleri ememez. Bu da limonu stresli hale getirir ve bitkilerin dokuları boyunca meyve sularının dolaşımını yavaşlatır. Sonuç olarak, üstte ve yeşilliklerde büyüyen sürgünlerin yiyecek bir şeyleri yoktur, bu yüzden tacın bir kısmını düşürmeniz gerekir.

Sulamayan limonu uzun süre hayata geçirmeye çalışırken, toprağı hemen doldurmaya başlayamazsınız. Çünkü fazla su (bu zaten tartışılmıştı) bitkinin köklerini nem eksikliğinden daha az yok etmez.

Bu nedenle, bu durumda, bitkinin resüsitasyonu kademeli olarak yapılmalıdır: yapraklara su ile püskürtün, toprağa biraz nem ekleyin. Günlük su miktarının arttırılması gerekmektedir. Sonra her şey yoluna girecek - dünya yavaş yavaş ıslanacak, nem miktarı artacak ve limon iyileşecek.

Toprak bitkin

Yaz aylarında, sıcak mevsimde, limon mümkün olduğunca çok sürgün vermeye çalışır. Büyümeleri ve gelişmeleri için bitkileri besleyen maddelere ihtiyacımız var. Ve bir küvet veya saksıda büyüyen çiçek, gerekli mineralleri alacak hiçbir yere sahip değildir; hiçbir yerden toprağa görünemezler. Burada, sahibinin zaman zaman narenciye beslemesi gerekiyor.

Zemine azot bazlı maddeler, fosfatlar ve potasyum tuzlarına dayalı gübreleme eklenmelidir. Ek olarak, toprağı humus ve demir ve çinko bazlı çeşitli yemlerle döllemek gerekir. Bir limon yukarıdaki elementlerden herhangi birine sahip olmaz olmaz, yaprakları kaybetmeye başlar. Bu besinlerin eksikliğini aşağıdaki işaretlerle görebilirsiniz:

 • Yapraklar sarı lekelerle kaplıdır veya tamamen sarıya döner.
 • Yapraklar aşağı bakar, uyuşukluk ve donukluk hissi verir.
 • Bazen yeşillik şeklinde bir değişiklik vardır.
 • Yaprakların ve genç sürgünlerin kuruduğu açıkça görülmektedir.

Bir limon, mikro besinlerin eksikliği nedeniyle yeşillik bıraktıysa, ağacı eski sağlıklı yaşamına geri döndürmek zor değildir. Paket üzerinde belirtilen şemaya göre her ay toprağa besin eklemek yeterlidir. Ve limonun yaprakları başka bir nedenden dolayı düştüyse, odadaki iklime bakmalısınız. Belki odur?

Bitki için soğuk

Limonun yüksek sıcaklıkların bir hayranı olmadığı söylenmişti. Ve onun kışa gelmesi için düşük bir sıcaklık rejimine ihtiyacı var. Ancak bu, bitkinin balkona çıkarılması gerektiği anlamına gelmez - sokakta tamamen donar. En iyi şey, daha sıcak olmayan bir yere, artı on dereceye koymaktır. Daha soğuksa, limon yaprakları basitçe atar.

Ancak limonun donmuş olduğunu gördüğünüzde, aceleyle sıcak bir odaya getirmeniz gerekmez - sıcaklıktaki keskin bir değişiklik odanın egzotik sakinlerini etkileyecek ve ölecektir. Yapmanız gereken tek şey yavaş yavaş ağacın etrafındaki sıcaklığı yükseltmek - örneğin, ısıtıcılar koymak.

Odada taslak olmamasına dikkat edilmelidir. - Ayrıca sıcaklıkta bir değişikliğe yol açarlar. Ve sıcaklık değişikliklerinin bir limonun tepesini olumsuz etkilediği zaten yazılmıştır.

Yaprak dökülmesine neden olan hastalıklar ve zararlılar

Limon Hastalıkları ve Zararlıları
Sahibi limon ağacına nasıl doğru bakarsa baksın, hepsi aynı - sahibinin çabalarının aksine, yaprak ve çiçeklerle ayrılabilir. Neden böyle Ve her şey, bazı hastalıkların bir ağaca yerleşmesi veya parazitlerin limon işgal etmesi nedeniyle olur. Hastalıklar ve zararlılar daha ayrıntılı tartışılacaktır.

Limonda yaşamak isteyen birçok zararlı var. Odada bulunan bitki çoğunlukla örümcek akarları, yaygın yaprak bitleri ve ölçek böcekleri tarafından rahatsız edilir.

Birkaç zararlı türü vardır, bunlar en yaygın olanlarıdır:

 1. Yaprak bitleri. Varlığını belirlemek çok basittir - yaprağın tüm iç tarafı bir parazit ile kaplıdır. Hangi kademeli bükülmesine yol açar
 2. Örümcek akarı. Belki de en yaygın zararlı. Genellikle yandaki çiçeklerden limon ağacına taşınır. Dalların kıvrımlı ağ dizeleri ile süslendiği ve yaprakların ağaçtan keskin bir şekilde düşmeye başladığı görülebilir.
 3. Ölçek böcekler. Ana beslenmesi limon ağacı suyudur, bu haşerenin varlığı yapraklarda küçük deliklerin varlığını verir.

Etrafta uçan bir limon gördüğünde ne yapmalı

Yapraklar ve çiçek salkımları uygunsuz veya kalitesiz bakım nedeniyle limon ağacından daire içine alınmışsa, bu sorun kolayca ortadan kaldırılır - bitkinin bulunduğu koşulları değiştirmeniz gerekir.

Sebep bitki üzerinde parazitlerin varlığıysa veya bir mantarla enfekte olsaydı, bu durumda bu tür talihsizliklerden kurtulmak için tasarlanmış özel ilaçların kullanılması tercih edilir.

Zararlılardan kurtulmanın geleneksel yöntemleri

Tabii ki, bitkiyi etkileyen hastalıklar ve saldıran parazitler en iyi geleneksel şekilde - ilaçlar kullanarak tedavi edilir. Ve uyuşturuculara para harcamak için bir fırsat ve arzu yoksa, zararlılardan kurtulmanın başka halk yolları da vardır.

Bunlardan biri sabun çözeltisidir. Zararlılar sıradan sabunlardan çok korkarlar. Sabun ilavesiyle (önemli değil, ev veya tuvalet) doymuş bir çözelti yapmaya ve parazitlerin işgal ettiği tüm yerlere püskürtmeye değer. İlk uygulamadan hemen sonra, sonuçlar fark edilir hale gelecektir - çok daha az parazit olacak ve limon ortaya çıkacaktır. Üç ila dört kez tekrarlanan prosedür, turunçgilleri parazitlerden uzun süre koruyacaktır.

Video: Oda limonu neden sararır ve uçar

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat