Köpeğin kuru bir burnu var: neden ve ne yapmalı?

Bir evcil hayvanın kendini iyi hissetmediği zamanlar vardır. Genellikle sahibi bunu fark eder ve hemen hayvanın burnunu hisseder. Soğuk ve ıslaksa - köpek sağlıklı, kuru ve sıcaksa - belki de hayvanın sağlığıyla ilgili bazı problemler ortaya çıktı. Bununla birlikte, kuru bir burun her zaman bir hastalığın varlığını göstermez. Bunun nedenleri çok fazla olabilir. Ancak kuru bir burnun norm olduğunu ve ne zaman bir patoloji olduğunu nasıl anlayabilirim? Hangi durumlarda sakinleşebilirim ve hangi alarmı çalmaya ve veterinere gitmeye başlayabilirim? Bu yazıda, köpeklerde kuru bir burun için her türlü seçeneği ele alacağız.

Köpeğin kuru bir burnu var

Kuru ve ılık burun her zaman tehlikeli değildir

Eski zamanlardan beri, bir köpeğin durumunu burnu hissederek belirleme geleneği değişmez. Mesele şu ki, bir evcil hayvanın sağlık durumunu belirlemek için hiçbir termometre ve diğer araçlar yoktu, bu nedenle bu yöntem en popüler olanıydı. Evet ve veteriner hastaneleri yoktu. İlk olarak, neden ıslak ve soğuk bir burnun normun bir varyantı olarak kabul edildiğinden bahsedelim.

Köpeğin burnunun yüzeyi, nemlendirici sırlar üreten mukoza zarıyla kaplıdır. Köpeğin sadece kokuyu belirlemek için değil, aynı zamanda en ufak sıcaklık değişikliklerine de cevap vermek için bir burnu olması gerekir. Köpek bir rüyadayken, bu beden düşmanın olası yaklaşımından sorumludur ve yakınlarda meydana gelen tüm süreçleri kontrol eder. Hayvanın koku organı vücut sıcaklığını, bulaşıcı hastalıkları ve zayıf bağışıklığı kontrol edebilir.

Hangi durumlarda bir köpeğin kuru ve ılık burnu normdur?

 1. Hayvan organizmasının özellikleri ve yaşı. Genellikle bu tür belirtiler yavrularda ortaya çıkar. Bunun nedeni vücudun büyümesi ve yeniden yapılandırılmasıdır. Eşzamanlı semptomlar gözlenmezse endişelenmeyin. Çocuk büyüyecek ve her şey geçecek. Bazı evcil hayvanlar, vücudun ve cinsin yapısal özellikleri nedeniyle yavaş bir metabolizmaya sahiptir. Bu gibi durumlarda, burnun sürekli kuruluğu normal yaşam sürecinin bir tezahürüdür.
 2. Köpek yeni uyandı. Evcil hayvan rahat koşullarda tutulursa, zamanla sabit bir endişe ve uyanıklık durumunda olma yeteneğini kaybeder. Bu nedenle, hayvanın ömrü önemli ölçüde artar, ancak burun daha sık "kurur". Hayvanın uyumak veya battaniyenin altında özel olarak donatılmış bir evde durduğu durumlarda, vücudu ısınır ve burnu “kurur”. Uyandıktan sonra, evcil hayvanın su içmesi yeterlidir ve her şey iyi olacak.
 3. Deneyimler ve stres. Hayvan bir tür duygusal şok yaşadıysa ve çok endişe duyduysa - sakinleştirin, lezzetli bir şeyler verin, bakım ve şefkat sağlayın ve ayrıca sakin ve sessiz bir yere yerleştirin. Ana şey, hayvanın sinir sisteminin normale dönmesi ve bununla birlikte tüm organların çalışması normalleşmesidir.
 4. Yorgunluk. Uzun ve ağır fiziksel efordan sonra hayvan bir arıza hissedebilir. Endişelenme. Kolayca geri yüklenebilir. Ana şey köpeğe tam barış, iyi beslenme sağlamaktır. Dinlendikten sonra hayvan gücü geri kazanacak ve her zamanki yaşam ritmine geri dönecektir. Uzun yolculuklar sırasında veya yeni bir ikamet yerine taşındığında, hayvanın yiyeceği tamamen reddettiği ve oldukça garip davrandığı görülür. Buradaki en önemli şey köpeğin durumunu izlemek. Ek işaret yoksa, evcil hayvanla oynamak, dikkat, sevgi ve bakım sağlamak oldukça basit olacaktır.Çok yakında, geri dönecek ve endişelerden kurtulacak.

Çok soğuk bir burun ve bir köpeğin kulakları, bir evcil hayvanın vücudunun hipotermisinin açık bir göstergesidir. Burada sıcaklığı değiştirmelisiniz, ancak evcil hayvanın gözleri donuk ve sarkıyorsa ve diş etleri soluk bir gölgeye sahipse, hemen veterinere gideriz. Bazen normal aşırı çalışma ile çeşitli organların patolojilerini ayırt etmek çok zordur.

Bir köpekte kuru ve sıcak bir burnun ana nedenleri

Bu nedenle, ana semptomlara ek semptomlar eklendiğinde, durumu daha ayrıntılı olarak inceliyor ve evcil hayvana ne olduğunu bulmaya çalışıyoruz. Yapılacak en önemli şey ana semptomları karşılaştırmak ve bir liste yapmaktır:

Bir köpekte kuru ve sıcak bir burnun ana nedenleri

Hayvan Burun:

 • pürüzsüz yüzey;
 • burnun yüzeyi çatlaklar, kaşıntılar ve kabuklarla kaplıdır.

Evcil hayvanın vücut sıcaklığı:

 • yüksek / düşük sıcaklık;
 • sıcaklık göstergeleri normaldir: 37.5 ila 39 derece.

Hayvan Sağlığı:

 1. Köpek neşeli, aktif, iyi bir iştahı var ve isteyerek sahibi ile oynuyor.
 2. Köpek sessiz ve karanlık bir yer arıyor, yemek ve içmek istemiyor, cildini sürekli taraıyor, agresif davranıyor.

Evcil hayvan ceketi:

 • sağlıklı bir parlaklığa sahiptir, dokunmaya ve serinliğe hoş gelir;
 • saçlar karışır, karışır, sağlıksız bir görünüme sahiptir.

Köpek nasıl nefes alır:

 • nefes alma burun yardımıyla zorlanmadan gerçekleşir;
 • Köpeğin burundan nefes alması zor, tıkanıklık, hapşırma ve iltihaplanma gözlenir.

Yiyeceklerin sindirimi:

 • hayvan doğal davranır;
 • ishal, kabızlık, kusma, istenirse tuvalete gidememe var.

Bu plandan tüm cevapların olumlu bir çağrışımı varsa, hayvanın akılda bir şey olduğundan ve muhtemelen psikolojik bir arka plana karşı problemleri olduğundan emin olun. Belki de köpek dikkat, bakım veya sevgiden yoksundur. Ancak, kendiniz için gereksiz bir şey düşünmemek için - önleme uğruna bir veterinerden yardım isteyin. Evcil hayvan ve sinir sisteminiz için gereksiz olmayacaktır. Plandan daha olumsuz cevaplar varsa, özellikle de sadece bir evcil hayvanınız varsa ve bu ilk deneyiminiz ise, evcil hayvanı hemen veteriner kliniğine götürmeniz önerilir.

Sıcak burun hangi durumlarda bir hayvan hastalığını gösterir?

Hangi durumlarda sıcak burun bir köpeğin hastalığına işaret eder

 1. Alerjik reaksiyonlar en yaygın sorundur. Eşzamanlı işaretler: evcil hayvan sürekli cildi tarar, yüzünü pençeleriyle kapatır ve çok gerginleşir. Vücudun sürekli seğirmesi, kepek ve cildin soyulması görülür. Alerjeni bağımsız olarak belirlemek çok zordur ve bir uzman yardımı olmadan yapmak neredeyse imkansızdır. Tabii ki, tüm hayvanların yemeklerini paslanmaz veya seramikle değiştirmeyi, tüm sentetik şeyleri, halıları çıkarmayı deneyebilirsiniz. Diyet de kökten değişmeli: sadece tahıl ve et suyu bırakın. Daha sık ıslak temizlik, ev kimyasallarının kullanımını terk etmek. Bir defterde köpeğin günlük yaşamından kaldırılan her şeyi not etmelisiniz. Hayvanınızı alerjik reaksiyonlara neden olabilecek çiçeklerden uzak tutun. Hayvanda bir iyileşme fark ettiğiniz anda, hemen daha fazla tedavi için doktora gidin. Bazen testlerin yardımıyla alerjen türünü tanımlayabilirsiniz, ancak bu ilk kez işe yaramadıysa, bir günlük tutmaya devam edin ve evcil hayvanın günlük yaşamından kaldırdığınız tüm öğeleri yazın. Sadece bu küçük adımlarla bu rahatsızlıkla baş edebilir ve bir alerjeni tespit edebilirsiniz.
 2. Pemfigus tamamen bağışıklık hastalığıdır. Hastalığın ana belirtileri, hayvanın burnunda veya vücudunda kabarcıkların ortaya çıkmasıdır. Kabarcıklar patladı, yerine bir kabuk bıraktı. Sadece bir veya daha fazla patojen tipini doğrulayan testlerin yardımıyla tespit edilebilir.
 3. Soğuk algınlığı. Soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkabilir ve daha şiddetli bir forma girebilir - pnömoni.Bu komplikasyonun insanlarda olduğundan daha zor köpeklerde meydana geldiğini ve ölümle bitmesinin çok daha kolay olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, evcil hayvanınızı veterinere zamanında göstermek çok önemlidir. Uzman köpeğin göğsünü inceler, dinler ve daha sonra ne yapacağına karar verir.
 4. Distemper. Hızla ciddi bir forma dönüşen çok akut bir hastalık. İşaretler: ilgisizlik, mukoza yüzeylerinde irin oluşumu. İshal ve kan katkısı ile kusma, konvülsiyonlar.
 5. Kuduz. Bu hastalık hem hayvanlar hem de insanlar için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Hayvanlarda maalesef tedavi edilemez. İşaretler: fotofobi, saldırganlık, iştahsızlık, ancak köpek çok susuz. Köpek kuduz hastalanırsa, o zaman ötenazi yapılır.

Hayvanda herhangi bir belirti bulursanız, tahmin edilmemelisiniz, ancak hemen veterineri ziyaret edin, çünkü bazen ekstra bir dakika evcil hayvanın hayatını kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Video: Bir köpeğin hasta olduğunu nasıl anlayabilirim?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat