Mandarin ördeği - açıklama, habitat, ilginç gerçekler

Ördek, kökeni ve ilginç rengi nedeniyle ilginç bir isme sahipti. Bu kuş haklı olarak denizler arasında en güzel olarak kabul edilir. Görünüşe göre doğa bu kuşu yarattı çünkü çok ilham aldı. Ancak ana noktadan ayrılmayacağız, çünkü bugün sunulan türün bireylerini etkileyen her şeyi düşünüyoruz. Kuşlar uzun zamandır favoriler olarak kabul edildi, bu yüzden göz ardı edilemezler.

Mandarin ördeği

yayılma

Çin kuşların doğum yeri olarak kabul edilir, Çinli mandalina yetkililerinin onuruna bu kişinin adını aldığı yerdi. Her şey davanın rengi ve ilginç davranış ile ilgili.

Çinliler kuşlara çok zaman ayırdı, onları yapay olarak yaratılmış ve doğal su kaynaklarına yerleştirdi, mandalina ördekleri tamamen ruhlarına battı. Kuş, refahın bir simgesiydi, seçkinlerin bahçelerinde başarıyla vardı.

Bugün, bu bireyler Uzak Doğu'da ve Asya'nın doğusunda yaygındır. Bazıları kış aylarında Tayvan ve Çin'de geçiriyor. En büyük sürüler Japonya ve İngiltere'de bulunabilir. Bu kuşlar arasında göç oldukça normal kabul edilir.

Anavatanımızın genişliğinde, Amba havzasındaki Sahalin üzerinde Habarovsk Bölgesine yerleştiler. Rusya ve Avrupa'daki neredeyse tüm büyük hayvanat bahçelerinde yaşıyorlar. Ana şey, kışın bu bireyler için sıcak ve rahat olmasıdır.

Sayıya gelince, 50.000 hedef miktarında bulunurlar. Bu yaklaşık 25.000 çifttir. Ülkemizde, listelenen mandalina sayısından en fazlası yaklaşık 16.000 çifttir.

tanım

Kuş, orta büyüklükte ördek ailesine aittir. Bu, vücut ağırlığı 0.5-0.7 kg arasında olan bir orman ördeğidir. Kanat açıklığı 70 cm'ye ulaşır Kanatlar çok büyük değildir, ancak açıldığında kuş etkileyici ve parlak görünür. Kuyruk orta uzunlukta, bireylerin ağaçlar arasında uçmasına ve manevra yapmasına yardımcı olur.

Erkek cinsiyet kuşları parlak ve renklidir. Erkekler yumurtadan çıkmadığından, kendilerini donuk görünümleriyle dişiler hakkında söylenemeyen bir ortam olarak gizlemeye ihtiyaç duymazlar.

Mandalina ördekler doğal özelliklerine göre çok nazik, sosyal, ilginç kuşlardır. Kışın sürülere yerleşmeyi tercih ederler ve ısı geldiğinde çiftler halinde ayrılırlar.

Bu kuşların doğal çevrelerinde düşmanları vardır. Bunlar su samuru, yaban gelinciği, vizon ve rakun köpeklerini içerir. Kuşlar büyük ölçekli avlanma ve ihracat nedeniyle tehdit altındadır.

Başka bir düşman, silahını gökyüzünde yükselen bir kuşa yönlendiren avcı, hemen içindeki bir mandalini tanıyamaz. Bu faktörlere muazzam ormansızlaşma eklersek, o zaman nüfusun neden azaldığını anlamak kolaydır.

Sunulan soyağacı çeşidinin bireyleri topluma özellikle yarar sağlar. Bahçelerde ve parklarda yaşıyorlar, ayrıca insanların yakınında yüzen diğer cinslerin ördekleriyle iyi geçiniyorlar. Parlak ve güzel, meydanların ve bahçelerin düzenli ziyaretçilerinin favorileri oldular.

gıda

Kuşlar farklı yiyecekler yerler, diyet yılın zamanına bağlıdır. Yaz aylarında kurbağalar, solucanlar, yumuşakçalar, küçük balıklar yer. Kış ve sonbaharda bitki besinlerini tercih ederler, meşe palamudu ve mahsulleri yerler.

İlkbaharda menü karışır. Mandarin ördekleri salyangoz, tohum, böcek, at kuyruğu sürgünleri ve diğer bitkileri kullanır. Kuşlar alacakaranlıkta veya şafakta yemeyi tercih ederler.Günün geri kalanı su kaynaklarına yakın ve ağaçların üstünde.

üreme

Damızlık Mandarin Ördekleri
Kuşlar bir yaşından sonra ergenliğe ulaşır. Çiftleşme mevsimi başladığında, büyük aktiviteye sahip erkekler dişileri memnun etmeye çalışırlar. Düdük, homurdanıyor, renkli kuyruklarını tamamen açığa çıkarıyorlar, tüylerini sevgililerine fırlatıyorlar ve sevgisini tüm güçleriyle kazanmaya çalışıyorlar.

Evlilik ritüelleri ve bu bireylerin kendi aralarındaki ilişkileri, Çinlilerin mandalina başarılı bir evlilik ve sevgi vaat ettiğine inanıyor. Tüm evlerde, refah ve sadakati simgeleyen bu kuşların heykelcikleri vardır. Bu kuşlar ömür boyu eşleşir.

Dişi birey, yuvanın gelecekteki inşası için bağımsız olarak bir yer seçer, tüm bu zaman boyunca erkek ondan ayrılmaz. Mandalina, gölet veya göllerin olduğu yoğun bir ormanda bir konut inşa eder. Yumurtaları 5 ila 10 m yükseklikte yaşamayı ve yumurtadan çıkarmayı tercih ederler.

Gelecekte anne her zaman sıcak olması için evi kendi aşağısıyla gelecek kuşaklar için ısıtır. Erkek kuluçka döneminde sadece yumurtaları yumurtadan çıkardığı zaman dişiyi korur. Ama kendisi bunu yapmıyor.

Dişi hafta boyunca 10 yumurta bırakır, bu nedenle bebekler belirli bir kısa aralıkla doğar. Son yumurta bırakıldığında yumurtadan çıkmaya başlar.

Kuluçka süresi bir aya kadar olabilir. Her gün gelecekteki yavruların annesi, çevreye mümkün olduğunca yaklaşmak için tüy rengini kaybeder. Çocuklar doğduklarında ve güçlendiklerinde, ebeveynler onları gölete götürür ve eğitime yakından girmeye başlar.

Birçok deneyimli kümes hayvanı çiftçisi başarıyla mandalina yetiştiriyor. Bu tür ördekler sorunsuz evcil hayvan olarak geçinir. Genellikle sahipler sadece kendi zevkleri için kuş yetiştiriciliği yaparlar. Bireyler eşsiz ve çok güzel bir görünüme sahiptir.

Bu tür kuşların ördek ailesine ait olmasına rağmen, diğer kuşlarla vahşi melezlerin görülmediği ilginç bir gerçeğe dikkat çekmek gerekir. Gerçek şu ki, düşünülen bireylerde kromozomların yapısı değişmeden kalır. Bu nedenle mandalina karışımını diğer bireylerle buluşmak imkansızdır.

Refah bir sembolü olarak Mandarin ördeği

Güneydoğu Asya'da, düşünülen bireyler mutlu bir evlilik ve sevginin sembolü olarak kabul edilir. Eski Çin efsanesini incelerseniz, yetkilinin karısıyla ayrılmaya karar verdiğini belirtmek gerekir. Ona bu haberi nasıl anlatacağını bilmiyordu. Düşüncelerini yenilemek için havuzda dinlenmeye gitti.

Refah bir sembolü olarak Mandarin ördeği

Biraz müzakere ettikten sonra, ördekler gözünü yakaladı. Yetkili, kuşların birbirlerine nasıl duygularını gösterdiklerine şaşırdı. Ördekler her zaman birlikte yüzdüler, rahat ve temizlenmiş tüyler. Buna bakarak, danışman karısını ne kadar sevdiğini fark etti. Kalbi eridi. Bu efsaneden dolayı mandalinaların evliliğin kurtarıcıları olduğuna inanılıyor.

Bu nedenle, eve resim asılması veya mandalina görüntüsü ile figürler koymanız önerilir. Sonuç olarak, aile ilişkileri önemli ölçüde iyileşecektir. Ortaklar öfori hissi ve daha fazla sevgi duyuyorlar. Bugüne kadar, Çin'de, yeni evliler düğün için bir çift mandalina veriyor. Ördekler aileye refah ve iyi şans getirir.

İlginç gerçekler

  1. Beyaz bir mandalina ördeği olduğu gerçeğini belirtmek gerekir. Böyle bir birey, bilim adamlarının seçimi nedeniyle ortaya çıktı. Sürekli yeni kuş türleri geliştirmeye çalışıyorlar. Beyaz mandalina çok nadir görülür.
  2. Söz konusu ördek neredeyse dikey olarak çıkar. Aynı zamanda, ağaçlar arasında sorunsuz bir şekilde hareket eder. Ördekler çok kolay uçar.
  3. Mandalina ördekler, dünyada akrabaları ile iç içe olmayan tek bireylerdir. Sonuç olarak, söz konusu kuşların tamamen farklı bir kromozom setine sahip olmalarıdır.
  4. Ördekleri evde tutarsanız, her zaman yumurta bırakmaz ve erken ayrılmazlar.Bu durumda, yavru inkübatöre aktarılmalıdır.
  5. Vahşi doğada, mandalina her seferinde yeni bir yerde yuva yapar. Bu nedenle, her zaman yuvanın yapımı ile uğraşmak zorundadırlar.
  6. Akrabaların aksine, düşünülen kişiler gıcırdayan tek kişidir. Nasıl quack yapacağını bilmiyorlar.
  7. Çiftleşme mevsimi boyunca erkek inanılmaz bir renk kazanır. Sonuç olarak, bu renk uzun süre devam eder. Çiftleşme mevsiminden sonra drake erimeye başlar.
  8. Bu tür bireylerin oldukça güçlü kanatları olduğunu belirtmek gerekir. Kuşlar sayesinde sorunsuz bir şekilde dikey olarak yükselirler.
  9. Mandalina, dalmayı seven kuş türlerinden biri değildir. Benzer şekilde sadece aşırı durumlarda gelirler. Genellikle ördekler sadece suda kayar.

Mandalina, muadilleri gibi olmayan şaşırtıcı ördekler. Bu tür kuşlar neredeyse kutsal kabul edilir. Zengin bir antik kültüre sahip çeşitli ülkelerde, mandarin'den bahseden birçok efsane bulabilirsiniz. Ördeklerin inanılmaz güzelliği var.

Video: Mandarin ördeği (Aix galericulata)

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat