Kiraz eriği reçeli: 9 lezzetli tarif

Kiraz eriği vitamin ve mineral bakımından zengindir. Meyveler ekimde iddiasızdır, onlardan çok sayıda ilginç ve lezzetli preparat pişirebilirsiniz. Meyveleri önceden stoklayın ve kiraz eriği bazlı lezzetler hazırlayın. Haşlanmış meyve de pişirebilirsiniz. Sevdiklerinizle bağışıklık sistemini yıl boyunca güçlendirin. Kiraz eriği reçeli tarifleri görüntüleyin.

Kiraz eriği reçeli

Klasik kiraz eriği reçeli

 • şeker - 1.45 kg.
 • Kiraz eriği (sarı) - 1 kg.
 • filtrelenmiş su - 270 ml.
 1. Standart bir şekilde, meyveleri ayırın, hasarlı ve hasarlı kiraz eriklerinden kurtulun. Ürünü akan suyla durulayın, daha fazla kurutma için bir bezin üzerine koyun. Güveçte filtrelenmiş su ekleyin, 120 g dökün. şeker.
 2. Kabı brülöre yerleştirin, orta ateşi açın. Kompozisyonu karıştırın, kabarcıkların görünmesini bekleyin. Erikleri sıcak kütleye koyun, meyveleri 4-5 dakika kaynatın, daha fazla değil. Tavayı ocaktan çıkarın, kalan şekeri dökün.
 3. Bileşenleri karıştırın, ürünü 6-7 saat demlenmeye bırakın. Kabın gazlı bezle kapatılması önerilir. Zaman geçtikten sonra kaynatma işleminden sonra pişirme işlemini birkaç dakika tekrarlayın.
 4. Kompozisyonu soğumaya bırakın, işlem üç kez yapılmalıdır. Son manipülasyondan sonra 5 saat bekleyin, kiraz erik reçelini temiz kavanozlara toplayın. Kapları kapron ile kapatın, uzun süreli saklama için soğuğa koyun.

Çekirdeksiz Vişne Erik Reçeli

 • arıtılmış su - 535 ml.
 • şeker - 1 kg.
 • olgun kiraz eriği - 970 gr.

 1. Kiraz eriğini sıralayıp yıkadıktan sonra, bir bez üzerinde kurutun, kemikleri çıkarın. Görevi basitleştirmek için bir çengelli iğne kullanabilirsiniz. Prosedürün süresini önemli ölçüde azaltacak ve meyvelere zarar vermeyeceksiniz.
 2. İçme suyunu ve toz şekeri kalın bir tabana sahip bir tavada birleştirin. Kabı ateşe verin, klasik teknolojiye göre şurup hazırlayın. Kompozisyon kaynadığı anda hazırlanan meyveleri dökün.
 3. Malzemeleri birkaç dakika kaynatın. Brülörü kapatın, yiyecekleri birkaç saat oda sıcaklığında bırakın. Bir süre sonra, güzellikleri pişirme işlemini tekrarlayın. Kütle kaynadığında, meyve şeffaf olana kadar muameleyi pişirin.
 4. Pişirme sırasında kiraz eriklerinin sürekli karıştırılması gerekir, ortaya çıkan köpüğü çıkarmayı unutmayın. Cam kavanozları kaynar su ile işleyin, sıcak ikramları içine dökün, klasik şekilde yuvarlayın.

Portakal Vişne Erik Reçeli

 • etli portakal - 600 gr.
 • toz şeker - 1.6 kg.
 • Kiraz eriği - 1.5 kg.
 1. Meyveleri klasik bir şekilde hazırlayın. Kuru eriklerden kemikleri çıkarması gerekir. Portakalları kaynar suda 25-35 saniye yıkayın. Narenciyi lezzetle birlikte küçük parçalara ayırın.
 2. Ayrıca, tohumları portakaldan çıkarmanız gerekir. Bir blender veya mutfak robotunun kasesine narenciye dilimleri gönderin. Meyveleri ezin. Emaye kaplamalı ortak bir kapta, tüm bileşenleri bağlayın, iyice karıştırın.
 3. Israr etmek için kompozisyonu yarım saat boyunca kapta bırakın. Karıştırma işleminin tahta bir spatula ile yapılması tavsiye edilir. Sobayı minimum güçte açın, tavayı içeriklerle ayarlayın. Kabarcıklar görünene kadar bileşenleri karıştırın.
 4. Sterilizasyon işlemini her zamanki gibi yapın, metal kapaklarla aynı şeyi yapın. Kiraz eriği muamelelerini cam kaplara dökün, yuvarlayın. Soğuduktan sonra, karanlık bir odada uzun süreli saklama için kutuları çıkarın.

Kiraz eriği reçeli kabak ile

 • kabak (genç) - 560 gr.
 • sarı kiraz eriği - 600 gr.
 • toz şeker - 980 gr.
 1. Kabakları musluğun altında yıkayın, kabuğu kabuğundan çıkarın. Kare şekilli küçük parçalar halinde doğrayın. Kiraz eriğini yıkayın, kurutun, kemikleri çıkarın. Mutfak robotuna yiyecek gönderin, homojen bir yulaf ezmesi elde edin.
 2. Bitmiş patates püresini metal bir tavaya dökün, toz şeker ekleyin. Ürünlerden homojenlik elde edin. Kumu çözmek için kabı birkaç saat bekletin. Belirli bir süre sonra, tavayı ocakta ayarlayın, küçük bir ateş açın.
 3. İlk baloncukların görünmesini bekleyin, ürünler sürekli karıştırılmalıdır. Kaynadıktan sonra, tatlı kütleyi 12 dakika daha kaynatın. Kabı 5-6 saat kenara koyun. Terbiye süreci 3-4 kez tekrarlanmalıdır.
 4. Kiraz eriği reçeli yaparken, köpüğü sürekli olarak çıkarmayı unutmayın. Kaynar bileşimi kuru kavanozlara dökün, naylon ile kapatın. Kabı bir bezle ısıtın, soğukta saklayın. 2 gün sonra reçel kullanabilirsiniz.

Vanilyalı Vişne Reçeli

 • vanilin - 6 gr.
 • vişne erik (patates püresi) - 985 gr.
 • şeker - 850 gr.
 1. Erik püresini kumla birleştirin, yoğurun. İnfüzyon için ürünleri bir gece bekletin. Ertesi gün geldiğinde, kütleyi emaye kaplı bir kaba aktarın.
 2. Tavayı brülörün üzerine koyun, karışımı kaynayana kadar pişirin. Bundan sonra sobayı en aza indirin. Tatlı kütleyi yaklaşık 10 dakika pişirin.
 3. Zaman geçtikten sonra vanilin ekleyin, malzemeleri karıştırın, ısıyı kapatın. Sıcak reçelleri her zamanki gibi yuvarlayın, soğuduktan sonra kilere gönderin.

Pektinli vişne erik reçeli

Pektinli vişne erik reçeli

 • pektin (toz) - 45 gr.
 • sitrik asit - 6 gr.
 • toz şeker - 870 gr.
 • Kiraz eriği - 1.3 kg.
 1. Uzmanların bu tür reçelleri sadece küçük porsiyonlarda hazırlamaları şiddetle tavsiye edilir. Olgun ve hasar görmemiş kiraz eriğini çıkarın, yıkayın, bir kevgir içine atın, nemin tahliye edilmesini bekleyin.
 2. Sonra, erik kemiklerini çıkarmak gerekir. Ayrı bir kapta, toz şekeri pektin ile birleştirin, karıştırın. Kiraz eriğini bir kaba koyun. Sondajdan 5 dakika sonra bileşenleri sıkma işlemine devam edin.
 3. Bir süre sonra, meyvelere 230 g dökün. pektin ile kombine kum. Bileşenleri karıştırın, yaklaşık dörtte bir saat kaynatın. Ayarlanan süreden sonra, kalan kumu ve daha önce suda çözülmüş olan limonu dökün.
 4. Parçacıklar eriyene kadar bileşenleri tekrar yoğurun. Tedaviyi kalın bir duruma getirin. Steril kaplara reçel dökün. Kutuları naylon ile kapatın. 24 saat sonra ılık, reçel tüketilebilir.

Limon ve tarçın vişne Erik reçeli

 • şeker - 980 gr.
 • limon - 0.5 adet.
 • sarı kiraz eriği - 1 kg.
 • filtrelenmiş su - 275 ml.
 • tarçın (toz) - 10 gr.
 1. Yıkanmış limonu kaynar suyla karıştırın. Yarım halkalarda parçalanır, tohumlardan kurtulun. Sıvı ile bir tavaya narenciye gönderin, 6 dakika kaynattıktan sonra meyveyi kaynatın.
 2. Manipülasyondan sonra, limonun eti ve kabuğu yumuşar, sonunda narenciye zor olmayacaktır. Kiraz eriğini yıkayın, her zamanki gibi sıralayın, yoğun bir bez üzerinde kurutun.
 3. Meyveleri 2 parçaya bölün ve tohumlardan kurtulun. Kiraz eriğinin hamurunu ince doğrayın, uygun boyutta kuru bir tavaya gönderin. Kum kütlesinin yarısını meyvelere dökün, iyice karıştırın, gece boyunca bırakın.
 4. Ertesi gün, kabı soba üzerine yerleştirin, minimum ateşi ayarlayın. Kaynama için bekleyin, kütleyi sürekli karıştırmayı unutmayın. Kalan şekeri dökün. 5 dakika sonra kütleye limon ve tarçın ekleyin.
 5. Bileşenleri karıştırın, köpüğü çıkarın. 20-25 dakika pişirin. Kutu ve kapakları standart olarak sterilize edin. Sıcak reçeli kaplara dökün, yuvarlayın. Reçeli soğuğa koyun.

Kiraz eriği reçeli ile armut

 • tarçın tozu - 20 gr.
 • armut - 960 gr.
 • vanilya - 4 gr.
 • vişne eriği - 1070 gr.
 • toz şeker - 1.2 kg.

 1. Kiraz eriğini soğuk su havzasına yerleştirin, 1 saat bekleyin. Bundan sonra meyveler musluğun altında yıkanmalıdır.Meyveleri kurutun, yeniden inceleyin. Hasarlı bir kiraz eriği bulursanız atın.
 2. Standart bir şekilde, meyveleri kesin, tohumları çıkarın. Hazırlanan kiraz eriğini uygun büyüklükteki bir kaba gönderin, meyvelere şeker ve baharat ekleyin. 120 ml'ye dökün. öküz içmek, malzemeleri yoğurun.
 3. Armut, kabuğu ve çekirdeği yıkayın. Küçük keyfi dilimler halinde kesin. Hamuru ana bileşenlere koyun. Malzemeleri tekrar karıştırın, 4.5 saat bekletin.
 4. Daha sonra, ateşe dayanıklı kap brülöre monte edilmelidir. Karışımın orta güçte kaynamasını bekleyin. Isıyı en aza indirin, kütleyi yaklaşık 1.5-2 saat kaynatın. Gerekirse köpüğü çıkarın. Klasik teknolojiyi kullanın.

Kiraz eriği ve elma ile reçel

 • tatlı elmalar - 960 gr.
 • şeker - 1560 gr.
 • vişne eriği - 940 gr.
 1. Ürünleri yıkayın, kumaş üzerinde kurumaya bırakın. Meyveleri ve meyveleri kesin, tohumları ve çekirdekleri çıkarın. Gerekirse elmaları soyun. Meyveyi bir emaye tavaya koyun, şeker ekleyin.
 2. Malzemeleri karıştırın, malzemeleri 3 saat demlenmeye bırakın. Ardından, tava brülöre monte edilmelidir. Orta ısıyı, kütleyi kaynattıktan sonra brülörü en aza indirin. Ürünü sistematik olarak karıştırmayı unutmayın.
 3. İlk baloncukların ortaya çıkmasıyla, reçeli çeyrek saat kadar sıkın. Isıyı kapatın, işlemi tamamen soğuyana kadar oda sıcaklığında bırakın. Ardından pişirme işlemini tekrarlayın. Erik inceliğini her zamanki gibi toplayın.

Talimatları izleyerek bir erik muamelesi hazırlamak kolaydır. Baharat ve yiyecek sayısını istediğiniz gibi değiştirin. Bir inceliği az miktarda pişirirseniz, steril kavanozlara yuvarlayamazsınız. Konteyneri kapron ile kapatmak ve buzdolabına koymak yeterlidir. Zevkinize baharat ekleyin, denemekten çekinmeyin.

Video: çukurlu kiraz erik reçeli

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat