Hamilelik sırasında üzüm - yararları ve zararları

Üzümler uzun zamandır hem çiğ hem de içecek yapmak için kullanılan lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir. Çeşitli üzüm çeşitlerinden meyve suyu, şarap, konyak, liman, sirke, yağ yapın. Ek olarak, meyveler kuru üzüm oluşturmak için kurutulur. Genel olarak, üzümlerin birçok yararlı özelliği vardır, ancak hamile kadınlar için faydalı mıdır? Bu pozisyondaki şarap kesinlikle içmeye değmez, ancak taze meyveler açısından daha ayrıntılı olarak kırılmalısınız.

Hamilelik sırasında üzüm

Üzümler hakkında genel bilgiler

Üzüm, tırmanma asma olarak büyüyen aynı adı taşıyan ailenin bir bitki cinsidir. Üzüm kümeler halinde büyür, farklı renk ve boyutlara sahiptir. Üzümlerin rengi koyu maviden açık yeşile değişir ve boyutları birkaç santimetredir. Meyvelerin şekli dikdörtgen ovaldir. Olgunlaşma için meyvelerin yaklaşık altı ay ılıman ılık bir iklime ihtiyacı vardır.

Bu meyvenin ilk sözü MÖ 8 bine kadar uzanıyor. e. Gürcistan geleneksel olarak üzümlerin doğum yeri olarak kabul edilir, ancak Ermenistan ve Kuzey Amerika'da da aynı zamanda üzümlerin yenildiği bilinmektedir. Gürcistan'da, duvarlarda şarap kalıntıları olan sürahiler bulundu; bu sürahilerin yaşı 8 bin yılı aşıyor. Ermenistan'da şarap öznitelikleri yaklaşık olarak aynı zamanda bulundu. Atalarımızın, bu meyvenin tadını ilham ettikten hemen sonra üzüm meyvelerinden şarap yapmayı öğrendiklerine inanılıyor.

Orta Doğu ülkelerinden ithal edildiği Eski Yunanistan sakinleri için üzümler büyük bir rol oynadı. Yunanistan'daki bu meyve, zeytin gibi kültürel kimliğin ayrılmaz bir parçası olarak kabul edildi. O günlerde sadece üzüm değil, şarabın sadece erkekler tarafından değil, kadınlar ve hatta çocuklar tarafından da tüketildiğini belirtmek gerekir.

Üzüm çeşitleri

Üzüm farklıdır. Ekili üzümlerin tüm meyveleri tüketim için uygundur, ancak aynı zamanda görünüm ve tat bakımından farklılık gösterirler. Amaca göre bölünmüş birkaç üzüm çeşidi vardır:

 1. Yemek odası. Bu üzümün meyveleri güzel bir sunuma ve tatlı tada sahiptir, büyük, sulu ve aynıdır.
 2. Teknik. Sıkılaştırıcı tat ve çok prezentabl görünümden dolayı nadiren gıda için kullanılır. Ancak bundan sonra meyve suları, sirke, yağ, şarap ve diğer alkollü ve alkolsüz içecekler yaparlar.
 3. Çekirdeksiz. Bu üzümlerin meyveleri küçük ve çekirdeksizdir. Onlar yenir ve kuru üzüm yapımında kullanılır.
 4. Evrensel. Bu üzümler herhangi bir kullanım ve işleme için uygundur. Yeterince tatlı ve çok meyve suyu var.

Her çeşit birçok türe karşılık gelir. Her türün kendi yaşam alanları, yararlı ve tehlikeli özellikleri vardır. Pazarlarımızın ve mağazalarımızın raflarında aşağıdakiler en sık bulunur:

 1. Siyah üzüm. Bunlar tart tadı olan büyük koyu mor dikdörtgen meyvelerdir. Siyah üzüm teknik çeşitlerdir, hızla fermente olmaya başlayan bir çok meyve suyu içerir. Fermantasyon nedeniyle, hamilelik sırasında bu tür üzümlerin tüketilmesi önerilmez.
 2. Yeşil üzüm. Bunlar orta miktarda meyve suyu ve posa içeren hafif orta boy dikdörtgen meyvelerdir. Yeşil üzüm yemek odalarına aittir ve karakteristik bir üzüm aromasına sahiptir. Hamilelik sırasında kullanabilirsiniz.
 3. Üzüm. Bunlar çekirdeksiz küçük yeşil meyvelerdir. Buna göre, bu tür kemiksizdir. Kishmish çok tatlı ve tadı hoş, kuru üzüm yapılır.Bu tür, hamile kadınlar için en güvenlidir, çünkü tehlikeli maddeler içerebilecek tohumlar içermez.

Üzüm özellikleri

Tabii ki, her çeşit ve üzüm türü, özelliklerinden diğerlerinden farklıdır. Ayrıca, üzüm yetiştiriciliğinin yeri, yaşam alanındaki yağmurlu ve güneşli günlerin sayısı da büyük önem taşımaktadır. Aşağıdakiler en yaygın üzüm çeşitleri için ortalama verilerdir.

100 gr üzümün yaklaşık 70kcal içerdiğini bilmek önemlidir. Neredeyse 100g patates veya 200g lahana gibi. Bununla birlikte, bu ürün diyet olarak adlandırılamaz. Gerçek şu ki, üzümler neredeyse tamamen karbonhidratlardan değil, sadece karbonhidratlardan değil, şekerden oluşuyor. İçindeki protein, yağ ve karbonhidrat oranı 4: 1: 26'dır. Dahası, şeker tüm karbonhidratların neredeyse% 90'ını oluşturur. Üzümlerin ayırt edici bir özelliği, fruktoz yerine, fermantasyon olasılığını belirleyen glikoz içermesidir. Üzümlerin neredeyse tatlı olduğunu söyleyebiliriz.

Aynı zamanda, üzümler büyük miktarda askorbik asit, ayrıca bazı B vitaminleri, A vitamini ve E vitamini içerir. Buna ek olarak, benzersiz bir tartarik de dahil olmak üzere birçok yararlı organik asit içerir. Eser elementlere gelince, üzümlerde çok fazla kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor bulunur. Ayrıca demir içerir, ancak küçük miktarlarda.

Üzümlerin hamilelik sırasında faydaları

Daha sonra, hamile kadınlar tarafından tüketilebilecek üzüm çeşitlerine odaklanacağız. Bu meyveler aşağıdaki yararlı özelliklere sahiptir:

Üzümlerin hamilelik sırasında faydaları

 1. Toksikoz ile başa çıkmaya yardımcı olun. Bu eylemin mekanizması incelenmemiştir, ancak orta derecede kullanımı olan üzümlerin, bulantı ve hamile kadınların karakteristik diğer bozuklukları olasılığını azalttığı ampirik olarak ortaya konmuştur.
 2. Bağışıklık sistemini güçlendirin. Üzümde bulunan vitaminler ve organik asitler, bekleyen anneyi enfeksiyondan korumak için önemli olan vücudun bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler.
 3. Vizyonu geliştirin. Sadece gözlerimiz için gerekli olan A vitamini sayesinde üzüm yemek, hamilelik sırasında sıklıkla azalan vizyonu korumaya yardımcı olabilir.
 4. Bebeğin gelişmesine yardım ediyorum. Fetal dokuların büyümesi ve gelişmesi için çok sayıda farklı plastik malzeme ve vitamin gereklidir. Bu bağlamda özellikle yararlı olan üzümlerde bulunan B vitaminleridir.
 5. Anemiye karşı mücadele. Daha önce de belirtildiği gibi, üzümler demir içeriği açısından bir şampiyon olarak adlandırılamaz, ancak başka bir çok önemli element içerir - C vitamini veya askorbik asit. Gerçek şu ki, bu vitamin demirin emilimini önemli ölçüde geliştirir ve vücuttaki alımını arttırır. Bu yüzden üzümler çok miktarda demir içeren ürünlerle kullanım için yararlıdır.
 6. Enerji veriyorlar. Üzümlerde bulunan glikoz çok çabuk bir enerji kaynağına dönüşür, bu da bir fetus taşırken çok önemlidir.

Zarar ve kontrendikasyonlar

Daha önce de belirtildiği gibi, siyah üzüm hamile kadınlar için kesinlikle kontrendikedir, çünkü fermantasyon süreçleri hızla başlar. Ayrıca, kabızlığa ve toksik madde kaynağına neden olan üzüm tohumlarının olumsuz bir etkisi vardır. Gastrointestinal sistem ile ilgili sorunları olan hamile kadınlarda üzüm kontrendikedir. Kabızlığa ek olarak, bu meyveler şişkinliğe ve karın ağrısına neden olabilir.

Ayrıca, yüksek glikoz içeriği nedeniyle üzüm diyabetli insanlar için kesinlikle kontrendikedir. Hamile, obez, bu meyveleri de unutmalıdır. Ayrıca, bir kadının büyük bir fetusu varsa, doktorlar da kilo alımına katkıda bulunan her şeyi bırakmayı önerir.

Güçlü bir alerjen olduğu için üçüncü trimesterde üzüm yemeyin. Aynı kural emziren anneler için de geçerlidir.

Böylece, üzümlerin hamilelik sırasında tüketilebilecek gerçekten yararlı bir ürün olduğu sonucuna varabiliriz. Ancak, bazı sınırlamalar vardır. Her şeyden önce, doğru çeşitliliği seçmeye ve kontrendikasyonların varlığını belirlemeye değer. Ayrıca, herhangi bir ürünün sadece ılımlı kullanımla fayda sağladığını hatırlamak önemlidir.

Video: Üzümün Sağlık Faydaları

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat