Bir bebek kaç ay ekilebilir?

Bebeklerine mümkün olan en kısa sürede gerekli becerileri öğretmek isteyen modern ebeveynler, genellikle olayları zorlar. Ancak çocuğun normal gelişimi rahatça ilerlemelidir, bu nedenle her yaş için belirli becerilerin gelişimi karakteristiktir. Bu önemli kural ihmal edilirse, bebeğin hem psikolojik hem de fizyolojik sağlığına ciddi zararlar verilebilir.

Bir bebek kaç ay ekilebilir

Bebeğin gelişiminin ana göstergelerinden biri, kendi başına oturabileceği yaştır. Bu çok önemli bir aşamadır, çünkü bu becerinin kazanılması küçük adamın bir dizi bağımsız eylem gerçekleştirmesine yardımcı olur: oyuncaklar ve diğer nesneleri alın, etrafındaki dünyayı inceleyin. İstisnasız, tüm ebeveynler bu anı dört gözle bekliyorlar ve bazı anneler ve babalar, daha da yakınlaştırmak isteyen, bu amaç için çeşitli yardımcı araçlar kullanarak bir bebeği programın önüne oturmaya başlıyor. Yetişkinler tarafından bu tür eylemlerin ne kadar haklı olduğu - anlamaya çalışacağız.

Pediatrik Standartlar

Bir bebeğin hangi yaşta ekilmesi gerektiği sorusu üzerine, pediatrik topluluğun bugüne kadar tek bir görüşü yoktur, ancak profesyoneller arasındaki anlaşmazlıklar onlarca yıldır devam etmektedir. Çok uzun zaman önce bu sürecin doğal bir yol izlemesi gerektiği kabul edildi, yani çocuk fizyolojik yetenekleri bunu yapmasına izin verdiğinde kendi başına oturabilecektir.

Modern doktorların görüşü biraz değişti. Bugün, çocuk doktorları, ebeveynleri, kemik sistemi ve kasları buna hazır olduğunda önerileri sıkı bir şekilde izlemelerini ve bebeği dikmelerini tavsiye etmektedir. Yetişkinler sırtlarının altına dikkatlice bir yastık yerleştirirse, bazı bebekler beş aylıkken oturmaya çalışır. Ancak, kural olarak, yaşamın ilk yılının çoğunda doğum anından altı ay sonra bağımsız bir oturma becerisi oluşur. Bu yaş bebeğin tam gelişimi için bir rehber olarak kabul edilebilir.

Neden altı aydan daha önce bir bebek oturmanız önerilmez

Bazı ebeveynler doktorların korkularını boşuna düşünür ve bebeğe programın önünde "oturma" pozisyonu vermeye çalışır. Bu çok tehlikeli sonuçlara yol açabilecek çok tehlikeli bir özelliktir. Bu nedenle, yetişkinler 6 aya kadar olan bebeklerin dikilmesini önleyen üç ana faktörü öğrenmelidir:

 1. Bir çocuğun iskeletinin, özellikle de fizyolojik nedenlerden dolayı omurganın hazırlıksızlığı, henüz dik bir pozisyonu koruyamaz. Bu nedenle, erken dikim omurganın (skolyoz, bozulmuş duruş) gelişimindeki anormallikleri provoke edebilir.
 2. Küçük çocuklar vücudun pozisyonunu bağımsız olarak değiştiremezler, bu nedenle çok erken ekim onlar için ciddi rahatsızlığa neden olur.
 3. Bu süreçte psikolojik faktör de önemli bir rol oynamaktadır. Bir çocuğu zorla dikmeye çalışırsanız, bu bebekte korkuya neden olur. Bu nedenle, bebeğin hazır olmadığı şeyi yapmamalısınız.

Burada listelenen faktörler cinsiyete bakılmaksızın tüm bebekler için geçerlidir. Ancak küçük kızların özel ilgiye ihtiyacı var. Bebek herhangi bir yardım almadan oturmalıdır, çünkü ebeveynlerin bu süreci hızlandırma arzusu sadece omurgadaki kusurlara değil, aynı zamanda pelvik kemiklerin eğriliğine de yol açabilir. Yetişkin kadınlarda benzer deformasyonlar uzun süreli karmaşık doğumlara yol açar.

Bebeğin hangi dönemini ekebilirim

Doktorlar bebek dikmek için uygun bir zaman belirlemiş olsa da, bu sorunun kendi nüansları vardır. Sonuçta, her bebek bireyseldir, bu nedenle yaşamın ilk yılındaki çocukların gelişimi standart şemaya göre değil. Örneğin, prematüre bebekler akranlarından gelişim aşamasındadır. Doğum yaralanması olan bebeklerde bazı sapmalar görülür. Bu nedenle, ekim için uygun bir yaşa ulaşan çocuğa ek olarak, edinmesi gereken bu becerileri dikkate almak önemlidir:

Bebeğin hangi dönemini ekebilirim

 • bağımsız olarak arkadan karnına dönün;
 • kafayı güvenle tutun, yatay bir konumdan kaldırın;
 • yetişkinlerin desteği ile bacaklara vurgu da kapsamlı olmalıdır;
 • çocuğun kendisi dik bir pozisyon almalıdır.

Ebeveynlerin, bebeğin kendi başına oturmaya hazır olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirecek ve ebeveynlerin ona ne yardım etmesi gerektiğini bildirecek bir çocuk doktorunu düzenli olarak ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Bir bebek nasıl hazırlanır

Bir bebek dikmek güvenliydi, ebeveynler iyi hazırlanmalı. İşte bu önemli süreçte onlara yardımcı olacaklar:

 1. Jimnastik. Bebekle düzenli egzersizler, hızlı bir şekilde taramayı öğrenmesine ve kendi başına oturmasına yardımcı olacaktır. Çocuğun tutamakla ulaşması gereken yabancı nesnelerle özel egzersiz setleri vardır. Onları her gün gerçekleştirirken, eğim açısını kademeli olarak artırmanız gerekir. Kas güçlendirme bükülmelerini ve kıvrımlarını etkili bir şekilde etkiler.
 2. Masajın ayrıca çocuğun kas dokusu üzerinde güçlendirici bir etkisi vardır. Düzenli olarak hafif masaj hareketleri yaparsanız, çocuğun vücudunun dokuları çocuğun oturması için hazır olacaktır.

Böyle bir an için dikkat edilmelidir: bebek bu önemli aşama için ön hazırlık olmadan keskin bir şekilde düşerse, bu akut spinal aşırı yüklenmeye neden olabilir. Sonuç olarak, bireysel omurlar arasındaki eklemler kırılır. Bu tür yaralanmalar genellikle ömür boyu kalır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu soruna kızlarla ilgili olarak yaklaşmak özellikle gereklidir, çünkü uygunsuz eylemler gelecekte infertilitelerine bile yol açabilir.

Ek cihazlar

Modern endüstri, bebekler için rahat gelişmelerine yardımcı olan çeşitli cihazlar üretir. Ancak çoğu uzman, çocuğun ahenkli gelişiminin hayati becerilere hakim olmanın doğal bir sürecini ima ettiğine inanmaya meyillidir. Doğru, yürüme ve oturma becerilerini güçlendirmek için çeşitli cihazlar kullanarak yanlış bir şey görmeyen başka bir profesyonel grup var. Tabii ki, bu tür tasarımlar sadece çocuk sırtını güvenle oturma pozisyonunda tuttuğunda kullanılabilir. Genellikle bu yedi aylıktan daha yakın olur.

Bu yaş sınırlamaları bilinmelidir, çünkü bazı vicdansız üreticiler ürünün çalışmaya başlaması hakkında yanlış bilgi vermektedir. Yanlış bilgi kurbanı olmaktan kaçınmak için bir çocuk doktoruna danışmalısınız.

Bu kategorideki en popüler ürünler arasında:

 • yürüyüşe;
 • jumper;
 • şezlonglar.

Bir dereceye kadar, çocukların öğrenme becerilerini basitleştirerek faydalı becerileri öğrenmelerine yardımcı olurlar. Ancak, elbette, böyle bir cihazın sınırlı bir süre için ve talimat kılavuzuna tam olarak uygun şekilde kullanılması önerilir. Tabii ki, yalnız bırakılamaz.

Gördüğünüz gibi, ilk yılın bebeklerini dikmenin zamanlaması ve kuralları sorunu çok önemlidir. Bu nedenle, ebeveynler bebeğin yaşamında bu aşamaya doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Video: Oturmamış bir çocuk dikmek mümkün mü?

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat