Çam iğneleri - kullanışlı özellikleri ve kontrendikasyonları

Sıradan çam, 40 metreye ulaşan birçok ağaç arasında yükseklikte öne çıkan iğne yapraklı bir bitkidir. Dışa doğru, düz bir gövde, kırık bir kabuk veya yuvarlak bir taç ile diğer ağaçlardan ayırt edilebilir. Yapraklar yerine, çam iğneleri çam dallarında oldukça yoğun bir şekilde bulunur. Buna rağmen, bir ağaç, tüm bitkiler gibi çiçek açabilir. Çiçeklenme dönemi, kural olarak Mayıs'tır; şu anda dallarda koniler oluşur. Zamanla, bu koniler zorlaşır ve kelimenin tam anlamıyla sertleşir. Çam ağaçları uzun yıllar ayakta kalabilir. Bu bitkinin ortalama ömrü 400 yıldır.

Çam iğneleri

Çam, öncelikle birçok iyileştirici özelliği nedeniyle popülerdir. Tedavide, bu bitki 5 bin yıl önce kullanıldı. İğneler, kompreslerin ve kümes hayvanlarının hazırlanmasında temel olarak mükemmeldir. Eski Mısır'da esas olarak çam reçinesi kullanıldı. Bu malzeme, mumyalama işleminde kullanıldı. Eski Rusya topraklarında, insanlar çoğu zaman ağız boşluğunun dezenfeksiyonu ve çeşitli diş eti hastalıklarının tedavisi için reçineyi kullandılar. Bunu yapmak için sadece reçineyi çiğneyin.

Geleneksel ve geleneksel tıpta, çamın tüm parçaları uzun zamandır kullanılmaktadır: reçine, çam iğneleri, ağaç kabuğu, ilkbaharda oluşan sürgünler ve hatta dallar. Ağacın farklı kısımları çok sayıda çeşitli yararlı madde içerir:

 • vitaminler;
 • uçucu yağlar;
 • taninler;
 • nişasta;
 • reçine;
 • karoten ve daha fazlası.

Eski zamanlarda, çeşitli şifacılar insanlara refahlarını iyileştirmek için bir çam ormanında daha sık yürümelerini tavsiye etti. Birçoğu, birkaç dakika boyunca bir çam ağacına girerseniz, daha iyi hissedebileceğinizi ve performansınızı artırabileceğinizi iddia eder. Japonya'dan bilim adamları, çam esansiyel yağ kokusunun hafızayı önemli ölçüde iyileştirdiğini, ruh halini iyileştirdiğini ve canlandırıcı bir etkiye sahip olduğunu söylüyor.

Çam tomurcukları nasıl kullanılabilir?

Çam böbreklerine dayanan kaynatma, tıpta kullanıldığı için bir dizi yararlı özelliğe sahiptir:

 • iltihabı ortadan kaldırır;
 • idrar söktürücü etkisi vardır;
 • mikropları yok eder;
 • dezenfekte edici bir özelliğe sahiptir;
 • hemostatik bir etkiye sahiptir.

Bu özelliklere ek olarak, çam bir balgam söktürücü olduğu için bir kişinin öksürükten kurtulmasına yardımcı olabilir. Gerçek şu ki, bu bitkinin yağları solunum yolunun epitelini heyecanlandırabilir. Ek olarak, çamın siliyer epitel üzerinde uyarıcı etkisi vardır.

Bronşit ile mücadele etmek için çam tomurcuklarından çay yapabilirsiniz. Benzer bir ilaç da böbrek hastalığı ve kolelitiazis ile pnömoni ile savaşmaya yardımcı olabilir. Böyle bir çay yapmak için 10 gram çam tomurcuğu almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Bundan sonra, ortaya çıkan et suyu oda sıcaklığına soğutulmalıdır.

Çam iğnelerinin yararlı özellikleri

Çam iğneleri de faydalı maddeler açısından zengindir. Ondan, şimdi birçok hastalığın tedavisinde aktif olarak kullanılan birçok farklı kaynatma ve infüzyon hazırlayabilirsiniz. Kışın veya sonbaharın sonlarında iğneleri toplamak en iyisidir. Bu sırada yararlı özellikler açısından en zengindi.

Çam iğnelerinin yararlı özellikleri

 1. Çam iğnelerinden gerçek bir vitamin infüzyonu yapabilirsiniz. Bunu yapmak için yaklaşık 4 bardak hammadde toplamanız gerekir. Bundan sonra, iyice yıkanmalı ve makasla küçük parçalar halinde kesilmelidir.Daha sonra, iğneler soğuk suyla doldurulmalıdır, sadece yarım litre sıvı yeterli olacaktır. İnfüzyondaki acıyı gidermek için 2 yemek kaşığı sirke eklemeniz gerekir. Daha sonra ortaya çıkan karışım, vitamin içeceğinin 2-3 gün boyunca infüze edilebileceği karanlık ve serin bir yere yerleştirilmelidir. Günde bir bardak benzer bir içecek almanız gerekir. Vücudu ihtiyaç duyduğu C vitamini ile zenginleştirmeye yardımcı olur, aynı zamanda vücudun çeşitli soğuk algınlığına karşı direncini arttırır ve bağışıklığı güçlendirir.
 2. Ayrıca iğnelere dayalı başka bir vitamin infüzyonu da çok hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. İlk önce 200 ml su kaynatmanız ve içine yaklaşık 40 gram yıkanmış hammaddeyi dökmeniz gerekir. Tatmak için bir çay kaşığı şeker ve biraz limon kabuğu rendesi ekleyebilirsiniz. Daha sonra ısıyı azaltmanız ve ortaya çıkan karışımı biraz pişirmeniz gerekir. Ardından, infüzyonu soğutmanız ve üzerine biraz limon suyu eklemeniz gerekir.
 3. İğnelerin infüzyonu sadece dahili kullanım için değil, aynı zamanda banyo için de kullanılabilir. Banyoda çeşitli depresif durumlar ve nevroz için iğne yapraklı infüzyon kullanmak iyidir. Yemek pişirmek için bir kilogram iğne ve böbrek karışımına ihtiyacınız var. Bu karışım kaynar su ile dökülür ve 3-4 saat buharda pişirilir. Bundan sonra, elde edilen infüzyon filtrelenebilir ve banyoya dökülebilir.
 4. Çam iğneleri kan damarlarını temizlemek için mükemmeldir. Böyle bir kaynatma hazırlamak da oldukça basittir. Önce doğranmış olması gereken 5 yemek kaşığı iğnenin yanı sıra birkaç çorba kaşığı doğranmış soğan kabuğu almanız gerekir. Ayrıca, karışıma üç yemek kaşığı yabani gül eklenir. Bütün karışım bir litre sıcak su ile doldurulmalıdır. Tüm bu infüzyon bir saatin çeyreği boyunca kaynatılmalı, daha sonra et suyu süzülüp yemeklerden önce günde bir kez alınmalıdır.
 5. Çam iğneleri diüretik olarak kullanılabilir. Hazırlamak için bir çorba kaşığı ezilmiş hammaddeye ihtiyacınız var. Bu miktar bir litre kaynar su ile dökülmeli ve buharlama için yarım saat bekletilmelidir. Ortaya çıkan et suyu günde dört kez bir çorba kaşığı içilmelidir.

Sakızı nasıl kullanabilirim?

Zhivitsa çamdan elde edilen çok popüler bir bileşendir. Esas olarak putrefaktif ve ıslak olanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli yaraları iyileştirmek için kullanılır. Zhivitsa genellikle merhemlerin hazırlanması için kullanılır. Merhemin evde bağımsız olarak hazırlanabileceğini belirtmek gerekir.

Sakızı nasıl kullanabilirim

 1. Merhem tarifi: 25 gram balmumu, reçine ve bitkisel yağ gereklidir. Bu bileşenler karıştırılmalı ve bir su banyosunda çözülmelidir. Daha sonra, elde edilen kütleye 50 gram reçine eklenir. Karışım kaynama noktasına getirilir, fakat kaynatılır. Merhem hazır. Daha sonra sadece soğutulması gerekir, bundan sonra yaraları tedavi etmek ve kompres oluşturmak için kullanılabilir.
 2. Zhivitsa apseleri, çeşitli derecelerde çürükleri ve kırıkları tedavi etmek için kullanılabilir. Böyle bir merhem hazırlamak için 200 gram reçine, zeytinyağı, soğan ve 15 gram vitriol gerekir. Tüm malzemeler karıştırılmalı ve daha sonra kaynatılmalıdır. Ortaya çıkan karışım da soğutulmalı ve yaraları ve boğaz bölgelerini tedavi etmek için kullanılmalıdır. Ek olarak, böyle bir merhem burun akıntısı ile kullanılabilir. Bu durumda, burun mukozasına az miktarda merhem sürmek yeterlidir.
 3. Zhivitsa bir kaynama tedavisinde kullanılabilir. Bu durumda, sadece ağrılı bir noktaya takmak yeterlidir ve kısa sürede ağrının düzeldiğini hissedebilirsiniz. Bu tür kullanımdan üç gün sonra kaynama tamamen çözülecektir. Çeşitli yaralara reçine de uygulayabilirsiniz.

Kozmetolojide çam kullanımı

Günümüzde sıradan çam, sadece tıpta değil, aynı zamanda kozmetolojide de aktif olarak kullanılmaktadır. Örneğin, kelliklerin giderilmesinde çok popülerdir.

Çare hazırlamak için bir kilo çam tomurcuğu ve beş litre suya ihtiyacınız olacak. Bu iki bileşen karıştırılır ve daha sonra 30 dakika kaynatılır. Daha sonra et suyunun filtrelenmesi gerekiyor. Durulama için kullanılmalıdır. Bu aracın hem kellik hem de saçın önlenmesi ve güçlendirilmesi için kullanılabilmesi önemlidir. Çam tomurcuklarının bir kaynatma ile durulanması saçlar için çok yararlıdır, ipeksi, parlak, daha güçlü ve daha yoğun hale gelirler. Ek olarak, aşırı yağ içeriği kaybolur.

Çam, yüzdeki akne veya çeşitli pürülan oluşumların varlığında mükemmel bir araç haline gelir. Bu hoş olmayan döküntülerle mücadele etmek için bir kaynatma hazırlamak da oldukça basittir. Sadece iki avuç iğne ve bir litre kaynar su alacaktır. İnfüzyonu 10 dakika kaynatın, sonra süzün ve soğutun. Böyle bir kaynatma günde iki kez, sabah ve akşam yıkanmalıdır.

Tedavide kim çam kullanmamalıdır?

Ağaç, oldukça güçlü bir konsantrasyonda çeşitli aktif bileşenler içerir. Bu nedenle, aşırı infüzyon veya kaynatma tüketimi dikkat etmelidir. Bu tedaviye dikkatle yaklaşılmalıdır, dozu abartmak ve vücudun istenmeyen reaksiyonlarını almaktan biraz daha az ilaç kullanmak daha iyidir. Ek olarak, bazı spesifik kontrendikasyonlar vardır:

 • ilacın bazı bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük varlığı;
 • çeşitli böbrek hastalıkları;
 • çocuk taşıma ve emzirme dönemi;
 • glomerülonefrit;
 • Hepatit.

Terebentin kullanırken özel dikkat gösterilmelidir. Gerçek şu ki, bu ajanın artan kullanımı cildin kızarmasına neden olabilir ve terebentin çok sık kullanılırsa, merhemin kullanıldığı yerdeki cilt ilk önce kabarcıklanabilir ve sonra tamamen ölü olabilir. Ayrıca, terebentin cilde küçük bir sürtünmenin bile kan basıncında bir artışa, uykusuzluk ve nefes darlığına yol açabileceğini düşünmeye değer. İki yaşın altındaki çocuklar için çam ve bileşenlerini içeren herhangi bir araç ve ilacın kullanılması kesinlikle yasaktır.

Video: iğnelerin iyileştirici özellikleri

Okumanızı öneririz


Yorum bırak

Gönderen

avatar
wpDiscuz

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

Henüz yorum yok! Düzeltmek için çalışıyoruz!

haşarat

güzellik

tamirat